Nepriľnavé panvice sú jedným z najobľúbenejších kuchynských pomocníkov. Umožňujú jednoduchšie varenie, menej pripálenín a väčšinu jedál pripravíte bez zbytočne vysokého množstva tuku. Možno ste však už počuli o rôznych pochybeniach či podozreniach týkajúcich sa povrchov týchto panvíc, najmä ak ide o bezpečnosť pri vysokých teplotách alebo možné negatívne vplyvy na zdravie. Ak ste sa preto rozhodli, že nepriľnavé panvice s teflónom či inými priemyselnými povrchmi nie sú pre vás ideálne, máme skvelú správu: jednoduchú nepriľnavú úpravu si môžete vytvoriť aj doma, a to na bežnej nerezovej panvici.
V tomto rozšírenom a podrobnejšom návode sa dozviete, ako na to, prečo tento postup funguje, ako si zvoliť vhodný olej a na čo si dať pri následnom používaní takejto panvice najväčší pozor. V závere si tiež povieme niečo o rôznych typoch už hotových nepriľnavých panvíc, ktoré nájdete v obchodoch, a čo pri ich kúpe zvážiť.
Prečo práve nerez a ako celý proces funguje
Nerezový povrch je známy svojou odolnosťou a dlhou životnosťou. Mnohí ho však nezačnú používať naplno najmä kvôli tomu, že sa na ňom pri varení často prichytávajú potraviny. V skutočnosti má však nerez (tzv. nehrdzavejúca oceľ) mikropóry, hoci voľným okom ich neuvidíte. Keď tieto póry nasýtime olejom a následne ho vystavíme vysokej teplote, olej sa v nich zapečatí a vytvorí akýsi veľmi tenký film, vďaka ktorému sa jedlo takmer vôbec neprichytáva.
Princíp je podobný ako pri zaužívanom „vypálení“ liatinových panvíc či hrncov. Rozdiel je v tom, že nerez je o niečo hladší a je nutné použiť správnu teplotu a olej s dostatočne vysokým bodom zadymenia (tzv. smoke point). Ak tento krok urobíte správne, získate zdanlivo obyčajnú, no v praxi prekvapivo nepriľnavú panvicu.
Postup krok za krokom
- Zohrejte panvicu
Vezmite obyčajnú nerezovú panvicu (bez plastových častí, ktoré by mohli vysokou teplotou poškodiť) a položte ju na sporák. Zahrejte ju tak, aby kvapka vody, ktorú na povrch pustíte, nezačala ihneď vrieť a miznúť, ale aby po ňom jemne „poskakovala“. To je ideálna chvíľa na vytvorenie nepriľnavej úpravy. - Použite kvalitný olej s vysokým bodom zadymenia
Zvoľte si olej, ktorý znesie veľmi vysokú teplotu. Ideálnou voľbou býva arašidový olej, no pokiaľ ho nemáte, môžete využiť napríklad aj repkový či slnečnicový olej – tie sú takisto vhodné a často dostupnejšie. Dôležité je, aby sa olej nezačal prepaľovať príliš skoro. - Rozlejte olej po celom povrchu
Keď je panvica dostatočne horúca, nalejte do nej menšie množstvo oleja a plynulými krúživými pohybmi (ako keď robíte cesto na palacinky) zabezpečte, že sa dostane do každého kúta. Cieľom je pokryť celú vnútornú plochu panvice. - Vytvorte olejový film
Nechajte olej na panvici ešte chvíľu zahrievať, zvyčajne postačí okolo 30 sekúnd až minútu. Za ten čas sa začne olej dostávať do mikropórov nerezu a vysoká teplota ich zároveň akoby „uzavrie“. Potom prebytočný olej opatrne vylejte a zvyšné kvapky jemne vysajte papierovou utierkou či obrúskom. Dávajte si pozor, panvica bude stále veľmi horúca. - Nepriľnavá panvica je hotová
A je to! Vaša nerezová panvica by od tejto chvíle mala fungovať podobne ako bežná nepriľnavá. Pri varení bude stačiť menšie množstvo tuku a nepríjemné prichytávanie jedla sa výrazne obmedzí.
Ako si udržať panvicu v dobrej kondícii
- Šetrné zaobchádzanie
Aj keď je nerez celkom odolný materiál, v mikropóroch je uzavretý olej, ktorý vytvára tenký ochranný filter. Ak túto vrstvu narušíte ostrými predmetmi alebo drsným čistením, môže dôjsť k jej porušeniu a panvica prestane vykazovať nepriľnavé vlastnosti. Dbajte preto na šetrné umývanie a radšej sa vyhnite kovovým špongiám. - Upravené teploty pri varení
Panvica síce znesie vysoké teploty, ale ak ju budete pravidelne prehrievať až do extrému, môžete vrstvu oleja postupne poškodiť. Snažte sa tiež nepoužívať pri varení čo najvyšší možný stupeň, ak to nie je potrebné. - Doplnenie vrstvy oleja
Ak máte pocit, že panvica stratila svoje nepriľnavé schopnosti, celý postup pokojne zopakujte. Ide o rýchly proces, takže si ho môžete bez problémov osvojiť a kedykoľvek v budúcnosti znova aplikovať.
Existujú aj ďalšie možnosti? Samozrejme
Nerezová panvica s domácou „nepriľnavou úpravou“ je skvelým riešením, keďže máte presnú kontrolu nad tým, čo sa na jej povrch dostane. Niektorí však radšej stavia na hotové verzie z obchodu. Tie môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a ich výhodou je, že s nimi môžete okamžite začať variť. Ak sa predsa rozhodnete pre kúpu, tu sú niektoré typické alternatívy:
- Teflónové panvice
– Výborné nepriľnavé vlastnosti, ale pri príliš vysokých teplotách sa môžu uvoľňovať škodlivé látky.
– Neznášajú dobre ostré predmety, ktoré môžu povrch ľahko poškriabať. - Keramické panvice
– Šetrné k životnému prostrediu, neobsahujú teflón.
– Náchylné na mechanické poškodenie a opatrnosť je nutná aj pri prudkom tepelnom šoku (napr. chladná voda na horúci povrch). - „Titanové“ panvice
– V mnohých prípadoch mimoriadne odolné a naozaj nepriľnavé.
– Vyššia cena tých kvalitných a riziko nákupu menej kvalitných napodobenín, ktoré využívajú marketingový názov „titan“ len kvôli popularite a pritom ide o menej trvácne zliatiny.
Na čo si dať pri domácom „vylepšení“ panvice pozor
Poškrabanie povrchu: Váš olejový film sa môže narušiť špachtľou s ostrou hranou, kovovým náradím a drsnými hubkami.
Prehrievanie: Nenechávajte panvicu príliš dlho na najvyššom stupni sporáka. Aj keď je nerez mimoriadne odolný, vrstva oleja sa dokáže prepaľovať alebo poškodiť.
Opakované čistenie silnou chémiou: Pri častom použití agresívnych čistiacich prostriedkov a drhnutí povrchu môže dôjsť k vyhladeniu či odstráneniu olejovej vrstvy, preto preferujte skôr jemné prostriedky a hubky.
Zhrnutie a záverečné tipy
Ak vám nevyhovujú bežné nepriľnavé panvice alebo jednoducho chcete mať pod kontrolou každý krok v procese prípravy jedla, nerezová panvica s vlastnou olejovou vrstvou je skvelá voľba. Jej výhodou je nielen vysoká odolnosť, ale aj možnosť kedykoľvek obnoviť alebo zosilniť vytvorený film. Pri dodržiavaní šetrného zaobchádzania získate nenahraditeľného pomocníka, ktorý vám bez problémov pomôže pripraviť všetko od miešaných vajíčok až po restovanú zeleninu.
A v neposlednom rade netreba zabúdať, že rovnako ako pri akejkoľvek kuchynskej pomôcke, aj tu platí zásada dôkladnej starostlivosti: pravidelné čistenie, vhodné prostriedky a vyhýbanie sa extrémnym podmienkam sú najlepšou cestou k dlhej životnosti vašej domácej nepriľnavej nerezovej panvice.
Už vám nič nebráni v tom, aby ste si vyskúšali svoju vlastnú „alchýmiu“ v kuchyni. Stačí jedna nerezová panvica, kvalitný olej a trocha trpezlivosti. Výsledkom bude jedlo pripravené s minimálnym množstvom tuku, zdravšie recepty a menej pripálených zvyškov, ktoré by ste museli prácne odmočiť či drhnúť. S trochou praxe zistíte, že táto metóda skutočne funguje a môže konkurovať aj drahším panviciam s továrenskou nepriľnavou úpravou.