Ako na starostlivosť o trávnik

Starostlivosť o trávnik
zdroj: gettyimages.com

Záhradu bez trávnika si snáď ani nedokážeme predstaviť. Je zelenou korunou každého exteriéru, avšak vyžaduje si aj pravidelnú starostlivosť. Ako na to, vám prezradíme v našom nasledujúcom článku. Inšpirujte sa.

Udržať trávnik zdravý a sýtozelený je hotová veda. Ak sa mu však budete pravidelne venovať a doprajete mu všetko, čo potrebuje, nemáte sa čoho obávať. Každý vám ho bude závidieť.

...

Trávnik sa vám za starostlivosť odvďačí

Pre údržbu trávnika je dôležité vedieť, že v rámci vegetačnej sezóny má obdobia, keď rastie intenzívnejšie ako inokedy. Je to hlavne v čase jarného odnožovania v apríli až máji a v období jesenného odnožovania v septembri a októbri.

Naopak, v auguste sa rast oproti priemeru spomaľuje. Pre vás to znamená, že v období intenzívneho rastu bude kosačka s ostrými nožmi najpoužívanejšie náradie a zaháľať nebude ani aplikačný vozík s trávnikovým hnojivom.

Zavlažovanie Bohatý koreňový systém sa vyvinie len pri dostatočnom prísune vody, ktorý ťažko zabezpečíte polievaním z hadice. Ideálnym riešením je automatická podzemná závlaha, ktorá rozvádza vodu rovnomerne a úsporne, prípadne rôzne typy povrchových rozstrekovačov. V teplom počasí polievajte v skorých ranných hodinách, najlepšie ešte pred východom slnka, keď je vyparovanie na minime. Bez možnosti zabezpečenia dostatočnej závlahy nemá zmysel investovať do kvalitného trávnika a hnojiva.

Hnojenie Kosením odnímate väčšinu nadzemných častí rastlín. Na ich obnovu, a to už v priebehu niekoľkých týždňov, spotrebuje trávnik všetky dostupné živiny z okolia koreňového systému a začne sa meniť jeho farba, rýchlosť rastu a schopnosť odolávať nepriaznivým vplyvom. Jedným z tajomstiev krásneho zeleného trávnika je preto prísun živín v podobe špeciálnych hnojív. Používajte kvalitné viaczložkové hnojivá na trávniky s dlhodobým účinkom. Na každú časť sezóny sú k dispozícii produkty so správnym pomerom živín a vhodnou granuláciou. Hnojivo nikdy nerozhadzujte ručne. Rovnomerné vyhnojenie dosiahnete pomocou štrbinového alebo rotačného aplikačného vozíka.

Ochrana Ak má trávnik všetko čo potrebuje, je odolný proti škodlivým vplyvom. Napriek tomu ho musíte pred nimi chrániť a najlepšou ochranou je prevencia. Najčastejšie môžete bojovať s výskytom zimnej fuzariózy, známej aj ako pleseň snežná, a na sklonku leta s pravidelne sa vyskytujúcimi trávnymi hrdzami. Najlepšou ochranou je preventívny postrek širokospektrálnymi fungicídmi, ktorých ochranný účinok pretrvá 4 až 8 týždňov. Do trávnika môžu preniknúť aj nežiaduce rastliny. Ak je výskyt iba lokálny a na malých plochách, jednoducho ich odstráňte pomocou ostrého noža alebo vypichovača buriny. Pri väčšom výskyte širokolistých rastlín, napríklad púpavy či ďateliny, postrekujte plochu selektívnym herbicídom. Ten zničí len dvojklíčnolistové buriny a trávniku neublíži. Pri neopatrnej manipulácii a silnom vetre môže dôjsť k poškodeniu okolitých okrasných a úžitkových rastlín.

Kosenie Je najčastejšia činnosť pri údržbe trávnika. V našich podmienkach naštartujete kosačku približne 35-krát do roka, čo znamená, že v období najintenzívnejšieho rastu to bude aj dvakrát týždenne. Ak necháte trávnik prerásť, nebude mať po pokosení sýtozelenú farbu, ale žltozelený odtieň. Cez vysoké steblá sa totiž do spodných častí nedostane dostatok slnečného svetla, preto majú menší obsah chlorofylu. Pri správne načasovanom kosení sa vyhnete aj problémom s množstvom pokosenej trávy a nebudete musieť vyprázdňovať zberný kôš už po niekoľkých metroch. Trávnik koste na výšku 3 až 4 cm, v horúcich letných mesiacoch pridajte ďalšie 2 cm. Častou chybou je takzvané skalpovanie trávnika. Vzniká pri veľmi nízkom nastavení kosenia, keď môžete nožom kosačky zničiť odnožovacie orgány. Z takéhoto zásahu sa trávnik dlho spamätáva.

Pozrite si záhradnú techniku v týchto e-shopoch:

Prevzdušňovanie Skoro na jar (marec-apríl) je vhodné odstrániť z trávnika odumretú trávnu hmotu a rôzny biologický materiál, ktorý zabraňuje prenikaniu živín, vzduchu, vlahy a podporuje tvorbu machov a hubovitých infekcií. Odstránenie nežiadúceho biologického materiálu dosiahneme pomocou hrablí (menšíe plochy), alebo pomocou elektrických prípadne motorových vertikutátorov. Vertikutátor z časti prerezáva zemnú hmotu trávnika, čím umožňuje rýchlejšie prenikanie vzduchu a hnojiva do pôdy a súčasne z trávnika odstraňuje škodlivý biologický materiál. Po vertikutácii skoro na jar je vhodná aplikácia štartovacieho hnojiva a oprava poškodených miest trávnika. Verikutáciu (prevzdušnenie) vykonávame obvykle trikrát do roka: skoro na jar (marec), pred letom (jún) a začiatkom jesene (september).

Odstraňovanie burín a machov Buriny zhoršujú vzhľad trávnika, odoberajú mu vodu aj živiny a postupne ho z porastu vytláčajú. Na odstránenie burín existujú rôzne techniky. Menšie buriny (púpava,sedmokrásky, veronika, ďatelina,… ) možno odstrániť z trávnika mechanicky (vyrývač, starý kuchynský nôž). Účinné a dlhodobé odstránenie burín, ale aj machov a rôznych hubových ochorení, dosiahnete použitím chemických prípravkov. V záhradkárskych potrebách máte k dispozícii široký sortiment chemických prípravkov, o použití ktorých je potrebné sa najprv poradiť.

Ochrana proti škodcom Hlavným nepriateľom trávnika bývajú krti. Bojovať s krtmi je veľmi ťažké, pretože sú to „neviditeľní“ nepriatelia, operujúci hlavne pod zemou. Ich pôsobenie sa na povrchu prejavuje krtincami. Krti majú dobre vyvinutý čuch a sluch. Bojovať s krtmi sa dá 3 spôsobmi: 1. mechanicky 2. akusticky 3. chemicky. Medzi mechanické prostriedky patria rôzne mechanické pasce. Vkladajú sa priamo do chodieb s cieľom chytiť krta, čo nemusí byť vždy úspešné a vyžaduje to čas. Veľmi účinný mechanický prostriedok proti vytváraniu krtincov je plastové pletivo umiestnené pod trávnym kobercom, ktoré krtom zabraňuje vytvárať v trávniku krtince. Treba však nato pamätať ešte pred založením trávnika. Akustické prostriedky sa zvyčajne vkladajú do pôdy (vibračné tyče, rušiče, vrtule,..). Ich dosah závisí od štruktúry pôdy. Zvukovo rušia a odpudzujú krta, ale zvyčajne spôsobia, že sa krt presunie v záhrade o kúsok ďalej. Podobne rôzne chemické prostriedky (dymovnice, odpudzujúce tablety) majú len lokálny účinok a odpudia krta o pár metrov ďalej.

Založenie nového trávnika Pred založením trávnika je dobré si ujasniť, na aký účel sa bude trávnik používať. Napríklad ozdobný trávnik nie je tak odolný voči záťaži, ako úžitkový trávnik, ktorý je vhodnejší na hranie pre deti. Treba tiež zohľadniť, či bude trávnik vystavený celodenne slnku alebo bude viac v tieni. Pekný zelený trávnik si môžete založiť buď výsevom alebo položením hotového trávneho koberca. Výsev je určite lacnejšie riešenie, no jeho nevýhodou je čas – kým sa k peknému zelenému trávniku dopracujete, zaberie to zvyčajne niekoľko týždňov. Trávny koberec je drahšie riešenie, ale výrazne rýchlejšie – pekný zelený trávnik môžete mať „z večera do rána“. Prípravu zemného podkladu pre obidva spôsoby je dobré prenechať odborníkom, ktorí sa tomu venujú, prípadne sa poradiť. Pri zakladaní trávnika je dobré myslieť aj na jeho ochranu proti škodcom, hlavne krtom. Je vhodné umiestniť pod trávny koberec plastové pletivo, ktoré krtom zabráni vytvárať krtince.

Na záver Pri väčších výmerách trávnika a najmä v teplom počasí nečakajte so závlahou na dokončenie celej plochy, ale menšie hotové časti zavlažujte ihneď, inak vzniknú medzi jednotlivými pásmi medzery. Aby ste si pri ukladaní nezničili pripravený terén, pohybujte sa po naukladaných doskách. Ak máte pochybnosti o dostatočnom zásobení pôdy živinami, aplikujte pri jej príprave dlhodobo pôsobiace granulované trávnikové hnojivo. Po piatich až šiestich týždňoch od uloženia trávnika je vhodné začať s pravidelným prihnojovaním.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať