Ako na znášku vajec v zime? 5 tipov, ktoré zachránia vašu produkciu od úspešných chovateľov!

Čerstvé vajcia aj v zime
Čerstvé vajcia aj v zime Foto: www.shutterstock.com

Zima je pre chovateľov sliepok často výzvou, pretože krátke dni a chladné počasie prirodzene ovplyvňujú ich znášku. Ak však viete, ako na to, môžete si zabezpečiť čerstvé vajcia aj v období, keď by ich mnoho iných chovateľov márne hľadalo v hniezdach. Pozrite sa na týchto päť osvedčených trikov, ktoré vám zaručia úspech.

1. Svetlo je základom úspechu

Sliepky sú veľmi citlivé na dĺžku denného svetla. Ak je deň príliš krátky, ich organizmus dostáva signál, že je čas na oddych, a produkcia vajec klesá. Skvelým riešením je nainštalovať do kurína jednoduché osvetlenie na časovač. Zapnite ho skoro ráno, ešte pred východom slnka, a nechajte svietiť tak, aby sliepky mali „denný režim“ aspoň 14 hodín. Dbajte na to, aby svetlo nebolo príliš ostré – mäkké, tlmené osvetlenie je ideálne.

2. Výdatná strava pre viac energie

V zime sliepky potrebujú nielen viac energie na zahriatie, ale aj na samotnú produkciu vajec. Obohaťte ich jedálniček o potraviny bohaté na tuky a vitamíny. Skvelou voľbou sú napríklad slnečnicové semienka, kukurica či malé množstvo orechov. Pridajte tiež pivovarské kvasnice – sú výborným zdrojom vitamínov skupiny B, ktoré podporujú ich vitalitu.

3. Teplo a pohodlie v kuríne

Sliepky, rovnako ako ľudia, nemajú radi prievan ani vlhko. Dobre izolovaný kurín je základom úspechu. Použite hrubú vrstvu podstielky, napríklad zo slamy alebo drevených hobľov, aby sliepky mohli byť v teple aj v noci. Ak teplota klesne príliš nízko, zvážte použitie bezpečného vykurovacieho telesa alebo infražiariča. Ideálne je udržiavať teplotu v kuríne nad 5 °C.

4. Zábava proti nude a stresu

Zima znamená, že sliepky trávia viac času v uzavretom priestore. Ak nemajú dostatok podnetov, môžu sa začať nudiť alebo byť nervózne, čo negatívne ovplyvňuje ich znášku. Zavesené kúsky zeleniny, pníky na skákanie alebo prachové kúpele ich zamestnajú a zároveň im pomôžu udržať sa v dobrej kondícii. Spokojné sliepky znamenajú viac vajec.

5. Čerstvá voda aj počas mrazov

Voda je pre sliepky rovnako dôležitá ako krmivo. Počas zimy sa však napájačky môžu rýchlo meniť na ľadové kvádre. Použite vyhrievané napájačky alebo pravidelne kontrolujte, či majú sliepky prístup k čerstvej, nezamrznutej vode. Dostatok vody je kľúčový pre ich celkový zdravotný stav aj znášku.

BONUS: Ak chcete podporiť sliepky ešte viac, skúste im občas do krmiva primiešať jemne nadrobené škrupiny z vajec alebo mleté ulity. Dodajú im potrebný vápnik na tvorbu pevných škrupín.

Záver

Zimné obdobie už nemusí byť strašiakom pre chovateľov sliepok. S týmito jednoduchými radami sa postaráte o svoje sliepky tak, že budú spokojné, zdravé a odmenia vás čerstvými vajíčkami aj v tých najchladnejších mesiacoch.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať