Ako odradiť mačky od návštev vašej záhrady bez susedských sporov aj chémie? Tieto tipy fungujú a mačkám neublížia

mačka na záhrade
mačka na záhrade Foto: depositphotos.com

Záhrada by mala byť miestom oddychu a potešenia z pestovania, nie nepozvanej „mačacej toalety“. Ak do nej pravidelne chodia cudzie mačky, hrabú sa v záhonoch, značkujú si teritórium a nechávajú za sebou nepríjemné prekvapenia, je pochopiteľné, že vás to môže vyrušovať. Našťastie existujú humánne, prírodné a pritom prekvapivo účinné spôsoby, ako neželaným návštevám zabrániť. Navyše to môžete dosiahnuť bez zbytočných konfliktov a stresu.

Mačky v záhrade nie sú iba estetický problém

Niekedy si možno poviete, že prítomnosť cudzej mačky v záhrade je len drobná nepríjemnosť. Pre mnohých ľudí však ide o vážnejšiu záležitosť, a to nielen po hygienickej, ale aj po psychickej stránke. S láskou pestujete zeleninu či bylinky a potom zistíte, že si z tejto plochy spravil nočné ihrisko kocúr od susedov. Skôr než však začnete obvolávať útulky, veterinárov alebo mestskú políciu, oplatí sa vyskúšať riešenia, ktoré sú ohľaduplné k zvieratám a pritom vám pomôžu udržať záhradu v stave, aký si želáte.

Vôňa, ktorá mačkám nevonia

Mačky majú citlivý čuch, a práve to môžete využiť vo svoj prospech. Niektoré rastliny im totiž natoľko prekážajú, že sa im budú vyhýbať. Preto sa oplatí:

Vysaďte rastliny s odpudivou arómou:

  • Ruta voňavá (Ruta graveolens): Ide o bylinku s výrazným arómou, ktorú mačky intuitívne odmietajú.
  • Citrónová tráva: Je nielen pekná, ale aj veľmi efektívna pri odpudzovaní mačiek.
  • Levanduľa, mäta, rozmarín: Tieto bylinky nielenže krásne voňajú a sú užitočné aj v kuchyni, ale zároveň pôsobia ako prirodzený repelent.

Využite sušené zvyšky: Ak máte sušené bylinky spomenutého druhu, rozdrvte ich a rozsypte v okolí záhonov. Častokrát stačí, aby mačka zacítila prvý závan, a záhrade sa vyhne.

Kávová usadenina: pre mačku nepríjemná, pre rastliny užitočná

Možno vás to prekvapí, no zvyšky z rannej kávy dokážu urobiť s mačkami krátky proces. Kávová usadenina je pre ne nepríjemná na čuch, a pre pôdu môže zároveň poslúžiť aj ako hnojivo (avšak pozor na prílišné prekyslenie, keď jej použijete veľa). Rovnako tak dobre funguje čierne korenie alebo kôra z citrusov, napríklad z pomaranča či citróna. Vysušené šupky nasypte okolo miest, ktoré chcete chrániť – silná citrusová vôňa je pre mačky varovaním, že tam nie sú vítané.

„Pasca“ pre mačky bez pascí: vytvorte lákavú alternatívu

Niekedy mačkám stačí ponúknuť lepšie miesto, kde sa môžu realizovať, a váš zeleninový záhon zostane bez narušenia. Napríklad:

  • Šanta mačacia (catnip): Vysaďte ju v odľahlejšom kúte záhrady, ktorý vám neprekáža. Pre mnohé mačky je neodolateľná a s radosťou tam strávia čas namiesto behania po vašich rajčinách.
  • Náhradná „toaleta“: Vzdialenejší kút so zeminou alebo pieskom je pre ne menej lákavý na hry, no vhodný na vykonanie potreby.
  • Drevený kompostér či slnečné parenisko: Môžu pôsobiť tak príjemne, že si mačka vyberie práve tieto miesta. Zvyšné časti záhrady tak ostanú nedotknuté.

Hoci to znie paradoxne, ponúknuť mačkám alternatívu je vo výsledku obojstranne výhodné. Zvieratá nebudú mať dôvod škodiť vám a vy dosiahnete pokoj.

Pokročilejšie metódy: ultrazvuk alebo vlastný domáci miláčik

Ak ste už vyskúšali prírodné prostriedky, no mačky vo vašej záhrade stále vystrájajú, môžete siahnuť po modernejších riešeniach:

  1. Ultrazvukové odpudzovače: Ide o zariadenia, ktoré vysielajú vysokofrekvenčný zvuk, nepríjemný pre mačky, no ľudské ucho ho väčšinou nezachytí. Často fungujú na princípe pohybového senzora – keď sa mačka priblíži, plašič sa aktivuje.
  2. Repelenty na prírodnej báze: Dajú sa kúpiť ako granule alebo sprej. Obvykle obsahujú výťažky z eukalyptového oleja, ktorý je pre mačky nepríjemný. Stačí ho rozsypať alebo postriekať okolo záhonov.
  3. Vlastná mačka alebo pes: Môže to znieť ako zvláštna rada, ale ak máte vlastné zviera, dokáže si prirodzene ustrážiť teritórium. Mnohokrát tak predídete akýmkoľvek neželaným návštevám.

Na čo si dať pozor a čomu sa vyhnúť

  • Nepoužívajte toxické chemikálie: Prostriedky určené napríklad na hlodavce môžu byť pre mačky životu nebezpečné, a to aj pri nepriamom kontakte.
  • Nepoužívajte násilie ani pasce: Ostré predmety či zákerné pasce môžu zviera vážne zraniť, a často sú aj nelegálne.
  • Nevyvolávajte konflikty susedmi: Voda, hádzanie predmetov a podobné metódy mačku vyplašia, no rovnako môžu narušiť vaše susedské vzťahy.
  • Neobviňujte majiteľov bez dôkazov: Ak mačka nemá známku a vy netušíte, komu patrí, môže ísť aj o túlavú alebo opustenú mačku, ktorá nemá trvalý domov.

Zhrnutie

Vyhnať mačky zo záhrady sa dá šetrne, elegantne a bez toho, aby ste im ublížili. Či už stavíte na aromatické bylinky, kávovú usadeninu, ultrazvukové zariadenia alebo radšej ponúknete zvieratám alternatívny priestor, vždy máte na výber hneď niekoľko humánnych riešení. Dôležité je udržať si trpezlivosť a rozvahu – výsledkom bude záhrada, kde máte radosť z vypestovanej úrody, a zároveň ste sa vyhli akýmkoľvek konfliktom a možným nepríjemnostiam.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať