Ako sa o levanduľu postarať na jar? Skráťte ju a pridajte tieto hnojivá, odmení sa vám mohutným kvetom

levanduľa
levanduľa Foto: depositphotos.com

Levanduľa je rastlina, ktorá by rozhodne nemala chýbať v žiadnej záhrade či na terase. Jej pôvabný vzhľad a nezameniteľná vôňa si získali srdcia mnohých pestovateľov. Okrem toho pôsobí ako prírodný odpudzovač komárov a kliešťov, a ak si jej sušené kvety vložíte pod vankúš, môžete si privolať krajšie sny. Včely a iné opeľovače ju navyše milujú, takže pre ne predstavuje vítaný zdroj nektáru. Ako sa však o túto nenáročnú bylinku postarať na jar, aby v lete hojne kvitla a voňala široko-ďaleko?

Menej starostlivosti často stačí

Levanduľa je prototypom rastliny, ktorá nepotrebuje veľa výživy ani vody. Rastie v chudobných pôdach, spoľahlivo znáša sucho a jej domovom je slnečná oblasť francúzskej Provence s piesčitou pôdou. Platí, že menej je v jej prípade viac. Prílišné hnojenie nevhodnými zmesami jej dokonca môže uškodiť, keďže jej korene nevyžadujú intenzívnu výživu.

Napriek tomu, že je levanduľa takáto skromná, existujú chvíle, kedy potrebujete zbystriť pozornosť a dopriať jej aspoň základnú údržbu. Na jar, konkrétne v apríli, je ideálny čas pomôcť jej pripraviť sa na nasledujúcu vegetačnú sezónu. Správnym rezom a šetrným prihnojením docielite, že vás bude tešiť voňavými kvetmi až do jesene.

Kedy a ako levanduľu zastrihnúť

Apríl je najdôležitejší mesiac, pokiaľ ide o strihanie levandule. Vďaka jarnému rezu sa kríček zmladí, zahustí a bude kvitnúť ešte bohatšie. Ak rez vynecháte, môže sa stať, že levanduľa ostane vnútri preriedená, spodné časti začnú drevnatieť a celkovo bude rastlina menej vitálna.

  1. Odstráňte poškodené časti: Najprv zrežte všetky zmrznuté, suché alebo inak poškodené výhonky.
  2. Skráťte zdravé stonky: Zdravé vetvičky skráťte zvyčajne o jednu tretinu ich dĺžky, čím podporíte ich rozvetvenie. Ideálne je vytvoriť tvar jemnej kopuly – v strede môže zostať trochu vyššia, po okrajoch nižšia.
  3. Vyhnite sa rezu do drevnatej časti: Ak by ste strihali až k úplne zdrevnatenej stonke, levanduľa by mohla zle obrážať. Dbajte preto na to, aby ste vždy nechali trochu zelenej časti výhonku.

Ak ste však rez v predchádzajúcich rokoch zanedbali a kríček je už prerastený, nie je všetko stratené. Počkajte, kým sa začnú objavovať svieže zelené výhonky. Ak ich nájdete aj v spodných partiách alebo pri zemi, pokojne môžete siahnuť aj hlbšie. Prepustíte tým do vnútra kríka viac svetla, čo podporí rast mladých vetvičiek dokonca i z drevitých častí. Levanduľa si potom dokáže znovu vytvoriť krajší, kompaktnejší tvar.

Záhon bez buriny je pre levanduľu raj

Na jar, hneď po ostrihaní, venujte pozornosť okoliu rastliny. Levanduľa neznáša konkurenciu buriny, ktorá jej môže odoberať vzduch i živiny. Dôkladne vyplejte pôdu okolo kríka a jemne ju skyprite. Takto korene dostanú viac kyslíka a rastlina sa rýchlejšie naštartuje do nového rastového obdobia.

Hnojenie: Pozor na prebytok dusíka

Väčšine pestovateľov sa spája hnojenie so zdravým rastom, no pri levanduli je dôležité dávať si pozor na obsah dusíka. Nadmerná dávka dusíkatého hnojiva totiž môže spôsobiť, že bylinka sa síce rozrastie do množstva listov, ale nevyvinie dostatok kvetov. Ak chcete, aby vaša levanduľa bohato zakvitla, zabudnite na univerzálne hnojivá. Voľte radšej tie určené na kvitnúce rastliny, kde je dusík v menšom pomere.

Osvedčenými pomocníkmi pri prihnojení sú:

  • Drevený popol: Má zásadité pH a dokáže výborne prospieť levanduli. Stačí rozsypať jednu polievkovú lyžicu okolo kríka a pri kyprení ho jemne zapracovať do pôdy.
  • Čadičová (kamenná) múčka: Pomáha zlepšiť pôdnu štruktúru, mierne zvyšuje pH a dodáva rastline dôležité stopové prvky.
  • Rozdrvené vaječné škrupiny: Poskytujú pomaly sa uvoľňujúci vápnik, ktorý levanduľa ocení v priebehu sezóny.

Pestovanie v črepníku? Žiadny problém

Ak nemáte záhradku, levanduľa je ideálna aj do kvetináča či truhlíka. Môžete si ňou skrášliť balkón, terasu alebo slnečný parapet. Jej veľkou výhodou je, že jej neprekáža občasné sucho, znáša priame slnko a nepotrebuje každodennú závlahu.

Pri výsadbe do nádoby myslite na tieto tipy:

  1. Drenážna vrstva: Dno kvetináča vystlite väčšou vrstvou keramzitu, štrku či úlomkov z terakotového črepníka. Zabezpečíte tak lepší odtok prebytočnej vody.

  2. Ľahká pôda: Bežný záhradnícky substrát vyľahčite pieskom alebo jemným štrkom, aby bol dostatočne priepustný.

  3. Rovnaké zásady starostlivosti: Aj pri pestovaní v črepníku je dôležitý jarný a letný rez, kontrola vlahy (vyhnite sa premokreniu) a občasné šetrné prihnojenie.

Urobte z levandule ozdobu každej sezóny

Levanduľa bude skutočnou ozdobou vašej záhrady alebo terasy, ak jej doprajete aspoň základnú starostlivosť: pravidelný jarný rez, odstránenie buriny v okolí koreňov a primerané prihnojovanie bez nadbytku dusíka. Vďaka týmto krokom vás bude tešiť nielen nádhernými kvetmi, ale aj charizmatickou vôňou, ktorá pripomenie slnečné lány francúzskeho Provensalska. Napokon, kto by odolal jemným fialovým kvietkom, ktoré dokážu vytvoriť v záhrade či na balkóne pravú romantickú atmosféru?

Ak dodržíte tieto rady, vaša levanduľa bude v lete prekvitať a nestratí nič zo svojho pôvabu. Vyskúšajte tieto odporúčania v praxi a presvedčte sa sami, ako dokáže správne ostrihaná a primerane vyživená rastlina doslova rozžiariť priestor okolo seba.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať