Ako sa zbaviť kyslíčkovca? Žiadna prechádzka ružovým sadom, ale tieto rady vám pomôžu ho udržať na uzde

kyslíčkovec rožkatý
kyslíčkovec rožkatý Foto: https:/www.shutterstock.com

Kysličkovec rožkatý (na prvý pohľad pripomínajúci drobný ďatelinový lístok so žltými kvetmi) môže pôsobiť nevinne, no v skutočnosti je postrachom záhradkárov. Ak ho necháte voľne rásť, dokáže veľmi rýchlo zabrať celý priestor v záhone a doslova „udusiť“ okolité rastliny. Je preto dôležité, aby ste sa proti nemu pustili do boja čo najskôr.

Prečo je taký nebezpečný?

Hlavný problém spočíva v tom, čo sa skrýva pod povrchom pôdy. Zatiaľ čo na zemi vidíme len malú rastlinku, v podzemí sa vytvára hustá sieť koreňov, ktoré agresívne odoberajú vlahu a živiny iným rastlinám. Ak sa rozrastie, môžu byť korene tak husté, že pri okopávaní narazíte na tvrdú spleť, ktorú je komplikované odstrániť bežným náradím.

Kysličkovec rožkatý obľubuje pravidelne okopávané záhony, pretože pri okopávaní sa môže ľahko a rýchlo šíriť. Najviac mu vyhovuje humózna, stále mierne vlhká pôda, kde má optimálne podmienky na tvorbu koreňov.

Odkiaľ sa u nás vzal?

Pôvodne pochádza z oblasti Stredomoria, no s postupným otepľovaním sa mu darí vo viacerých európskych krajinách. Často ho do záhrady „prinesieme“ sami, a to napríklad v kvetináčoch z obchodu – semienka či korienky môžu byť skryté v substráte nových rastlín. Keď si teda kupujete kvety či sadenice, je rozumné dôkladne prezrieť a prípadne aj vyčistiť zeminu ešte pred výsadbou do záhona.

Ďalším dôvodom, prečo sa kyslíčkovec tak rýchlo šíri, je jeho schopnosť množiť sa semenami, ktoré vystreľuje až niekoľko metrov od materskej rastliny. K jeho šíreniu prispievajú aj mravce, ktoré semienka rady roznášajú po okolí. Výhodou pre túto rastlinku je aj jej odolnosť voči suchu – keď je pôda príliš preschnutá, kyslíčkovec sa stiahne do zeme a po prvej väčšej zálievke alebo daždi opäť vyrazí.

Mechanické odstraňovanie: Osvedčený, no pracný spôsob

Najúčinnejším (hoci fyzicky náročným) spôsobom, ako kyslíčkovec obmedziť, je staré dobré vytrhávanie a rytie. Ľudovo povedané, bez „ľudského sadla“ sa nezaobídete. Dôležité je sústrediť sa nielen na nadzemnú časť, ale odstrániť koreňovú sústavu čo najkompletnejšie.

  1. Zvoľte správne náradie
    Pri menších rastlinách vyskúšajte vypichovač, príborový nôž alebo záhradnú vidličku. Tieto pomôcky vám umožnia lepšie uvoľniť korene. Na rozsiahlejšie plochy vám však najskôr poslúži rýľ.

  2. Pripravte si pôdu
    Ideálna je mierne vlhká pôda – ľahšie sa v nej pracuje a korene sa dajú vyťahovať vcelku. Pokiaľ je pôda suchá, najprv ju polejte, alebo počkajte na dážď.

  3. Nepodceňujte odpad
    V žiadnom prípade nedávajte odstránené zvyšky kyslíčkovca do kompostu, inak riskujete, že si ho pri zúrodňovaní pôdy zase zanesiete naspäť. Najbezpečnejšie je vyhodiť ho do bežného smetného koša.

Tri tipy, ako mu predchádzať

Kyslíčkovec rožkatý je vytrvalý protivník, a preto sa oplatí myslieť aj na prevenciu, aby sa znovu v záhrade nerozšíril.

  1. Mulčovanie
    Sedemcentimetrová vrstva mulča (napríklad drvená kôra alebo drevná štiepka) zabraňuje klíčeniu semien, pretože narušuje prístup svetla k pôde a rastliny sa len ťažko prebojujú na povrch. Zároveň udržiava optimálnu vlhkosť pod povrchom, čo prospieva užitočným rastlinám, no zabraňuje masívnemu rastu burín.

  2. Pôdopokryvné rastliny
    Kyslíčkovec si rýchlo nájde miesto tam, kde je zem holá a neobsadená inými rastlinami. Ak však pôdu pokryjete hustými, nízkymi rastlinami, nedáte mu priestor na rozmach. Vhodné sú napríklad rozchodníky, skalnica či plamienka, ktoré vytvárajú súvislý „koberec“.

  3. Dobre udržiavaný trávnik
    Pravidelná vertikutácia, dosievanie holých miest a dostatok živín v trávniku tvoria prirodzenú bariéru proti šíreniu burín. Silný a zdravý trávnik s dostatkom svetla a živín si s ním v mnohých prípadoch poradí aj sám.

Čo robiť, ak sa kyslíčkovec uchytil v špárach?

Kto má doma chodník z dlažby alebo kamenných platní, vie, že buriny a kyslíčkovec obzvlášť rady klíčia v úzkych škárach. Tu je mechanické odstraňovanie často takmer nemožné. Ako riešenie môže poslúžiť:

  • Chemická cesta: Použitie herbicídov, ktoré však treba aplikovať opatrne, aby ste nepoškodili iné rastliny či životné prostredie.
  • Plynový horák: Plevel môžete vypáliť, ale treba počítať s tým, že sa často odstránia len nadzemné časti a korene môžu v pôde prežiť. To znamená, že postup môže byť potrebné niekoľkokrát zopakovať.

Zhrnutie

Kyslíčkovec rožkatý je tvrdohlavý a húževnatý protivník, ktorého sa nezbavíte za jeden deň. Často je potrebné postupovať kombináciou viacerých metód: trpezlivo odstraňovať korene, zabrániť mu v ďalšom šírení pomocou mulča či pôdopokryvných rastlín a zároveň dbať na dobrú kondíciu vášho trávnika.

Nepríjemný je fakt, že kyslíčkovec vystreľuje semienka do značnej vzdialenosti, dokáže sa zatiahnuť do zeme počas sucha a do hry vstupujú aj mravce, ktoré mu pomáhajú kolonizovať nové miesta. Napriek tomu sa nevzdávajte – pri dôslednej a pravidelnej starostlivosti je možné jeho populáciu v záhrade udržať pod kontrolou.

Základom je odhodlanie, dôkladný prístup a minimálne jedno ostré záhradné náradie po ruke. Ak budete k nemu pristupovať zodpovedne a systematicky, podarí sa vám ochrániť svoje kvety, zeleninu i trávnik pred týmto nežiaducim agresorom.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať