Paradajky patria k obľúbenej zelenine, no zároveň sú jednou z najnáročnejších rastlín v našich záhradách. Úspešnosť vašej úrody závisí najmä od dôkladnej prípravy pôdy a správneho načasovania výsadby. Ak totiž začnete príliš skoro alebo zanedbáte prípravu pôdy, môže sa vaša úroda zbytočne oneskoriť alebo výrazne oslabiť. Preto vám prinášame rady skúsených pestovateľov, ako zvládnuť výsadbu paradajok bez chýb.
Príprava pôdy – základ úspechu pri pestovaní paradajok
Paradajky sú známe ako zelenina, ktorá vyžaduje veľké množstvo živín. Ak chcete, aby rastliny prosperovali a prinášali bohatú úrodu, potrebujú dobre prekyprenú, výživnú a priepustnú pôdu. Ešte pred samotnou výsadbou by ste preto mali venovať pozornosť príprave pôdy a jej kvalite.
Ideálne sú pôdy bohaté na organické látky, ktoré sú zároveň dostatočne vzdušné a schopné zadržiavať vodu. Ak máte v záhrade piesočnatú pôdu, tá je príliš ľahká a živiny z nej rýchlo unikajú. Korene rastlín majú v takom prípade problém poriadne zakoreniť. Naopak, ak máte pôdu ílovitú, hrozí jej prílišné zadržiavanie vody a následné hnitie koreňového systému paradajok.
Oba typy pôd však môžete výrazne vylepšiť zapracovaním dostatočného množstva kvalitného kompostu či dobre odležaného maštaľného hnoja. Takýmto spôsobom pôdu prevzdušníte, zlepšíte jej štruktúru a zabezpečíte optimálne podmienky pre korene paradajok.
Dôležité je správne pH pôdy
Paradajky uprednostňujú neutrálne pH, teda mierne zásadité až neutrálne prostredie. V príliš kyslej pôde totiž paradajky nedokážu dostatočne prijímať dôležité živiny, čo vedie k slabšiemu rastu, nižším výnosom a častejšiemu výskytu chorôb. Preto je dobré pôdu pravidelne, aspoň raz za tri až štyri roky, ošetriť vápnom. Používať môžete dolomitický vápenec alebo hasené vápno, ktoré pôdu jemne neutralizujú.
Hnojenie – prírodné živiny podporia zdravý rast
Optimálny čas na základné hnojenie pôdy kompostom či hnojom je už jeseň po zbere úrody. Dôležité však je, aby ste vápnenie pôdy a hnojenie nerobili súčasne, vždy nechajte medzi týmito krokmi určitý časový odstup.
V priebehu vegetácie sa oplatí používať organické hnojivá, ako je napríklad žihľavový zákvas alebo výluh zo slepačieho trusu. Z komerčných prípravkov odporúčajú skúsení záhradkári pomaly pôsobiace hnojivá, napríklad mletú rohovinu bohatú na dusík, vhodnú najmä na posilnenie rastu rastlín. Na podporu kvitnutia a tvorby plodov môžete pridať kostnú múčku, prípadne granulovaný hnoj – slepačí, kravský alebo konský.
Sadiť paradajky do jamy alebo radšej naležato?
Tradične sa paradajky sadia do približne 30 cm širokých jám, ktorých hĺbka závisí od veľkosti koreňového balu sadeníc. Skúsenejší pestovatelia však dobre vedia, že paradajky veľmi ľahko tvoria korene aj na zakopaných častiach stoniek. Preto odporúčajú sadenice uložiť do zeme naležato, čím zabezpečíte oveľa väčšiu koreňovú plochu a tým aj silnejšie a odolnejšie rastliny.
Pri takejto výsadbe vykopte namiesto jamy radšej menší príkop s hĺbkou asi 25 cm. Sadenicu položte naležato, pričom vrchnú časť opatrne ohnete smerom nahor. Časť stonky, ktorá príde do pôdy, očistite od všetkých listov, aby nedošlo k ich hnitiu pod zemou. Vďaka tejto technike získajú vaše paradajky robustnejší koreňový systém a výrazne sa zvýši ich schopnosť čerpať živiny.
Nezabudnite na oporu a zalievaciu misu
Tyčky alebo iné opory zatlčte do pôdy ešte pred samotnou výsadbou paradajok, aby ste neskôr nepoškodili korene rastlín. Pri výsadbe pridajte do jamiek alebo príkopov aj pomaly rozpustné hnojivá, ako sú spomínaná rohovina, kostná múčka či granulovaný hnoj v množstve asi 2 až 3 hrstí na jednu rastlinu.
Zasypte zeminu naspäť okolo paradajok, pričom ju môžete zmiešať s trochou kvalitného záhradného substrátu. Neodporúča sa však používať len čistý zakúpený substrát, pretože by ho dažde a zalievanie ľahko vyplavili.
Po výsadbe rastliny mierne „utopte“ a okolo každej vytvorte zalievaciu misu s priemerom približne 30 cm a hĺbkou 5–7 cm. Tá zabezpečí, že sa voda pri zalievaní dostane priamo ku koreňom, bez zbytočného rozlievania po okolí.
Kedy vysádzať paradajky a ako ich správne otužovať
Ideálny čas na výsadbu paradajok von je druhá polovica mája, teda po skončení obdobia známeho ako „ľadoví muži“. Vtedy už nehrozia prízemné mrazy ani výraznejšie ochladenia.
Pred samotným presadením je vhodné paradajky aspoň týždeň až dva otužovať. To znamená, že ich postupne privykáte na vonkajšie podmienky – spočiatku ich vynášajte na chránené miesto do polotieňa len na pár hodín, neskôr postupne dobu pobytu vonku predlžujte. Rastliny tak neprežijú teplotný ani svetelný šok.
Pri výsadbe dodržujte vzdialenosť medzi rastlinami asi 50 cm a medzi riadkami aspoň 70 cm, aby ste mohli pohodlne prechádzať s konvou.
Ako správne zalievať?
Bezprostredne po výsadbe paradajky dôkladne zalejte. Dbajte však na to, aby sa voda nedostala na listy, čím zabránite výskytu hubových chorôb. Ak bola pôda pred výsadbou veľmi suchá, pred vysadením sadeníc do nej nalejte trochu vody a nechajte ju vsiaknuť.
Vďaka týmto odporúčaniam bude vaša úroda paradajok bohatá a zdravá, čo ocení celá rodina.