Babičkine tajomstvo na očistu pečene: Záhradná bylinka, ktorá robí zázraky

Ostropestrec mariánsky
Ostropestrec mariánsky Foto: www.shutterstock.com

Telo si zaslúži našu starostlivosť a pozornosť, no pečeň je orgán, ktorý by sme mali obzvlášť chrániť. Prečo? Plní totiž zásadnú úlohu pri detoxikácii organizmu. Pomocníkom pri regenerácii pečene môžu byť práve bylinky a koreniny. Viete, ktoré z nich sú najúčinnejšie? Možno ich máte bližšie, než by ste si mysleli.

Ako sú na tom vaše pečeň?

Ste presvedčení, že vaša pečeň funguje bez problémov? Ak sa alkoholom pohostíte len zriedkavo, možno si myslíte, že tento dôležitý orgán nič neohrozuje. Pravda je však iná. Pečeň síce trpia najmä pri nadmernej konzumácii alkoholu, no poškodzujú ich aj nezdravé tuky a cukry. Stukovatenie pečene je dnes rozšírený problém, ktorý nie je viazaný len na alkoholické nápoje. Príčinou môže byť obezita, dedičné predispozície, nesprávna výživa alebo iné zdravotné komplikácie.

Pre tých, ktorí by sa chceli dozvedieť viac o tom, čo pečeň oslabuje a ako im pomôcť, odporúčame informatívne video od Karolíny Romáčkovej. Autorka v ňom rozoberá nielen riziká, ale ponúka aj praktické rady, ako podporiť zdravie tohto orgánu. Určite si naň nájdite chvíľu. Video nájdete na tomto odkaze:
Video od Karolíny Romáčkovej

Slovenské bylinky pre zdravú pečeň

Aj keď zmena životného štýlu vyžaduje čas a trpezlivosť, pomocou prírodných prostriedkov môžete podporiť zdravie svojho tela už dnes. Naši predkovia dobre vedeli, aké dôležité sú bylinky nielen na liečenie, ale aj na prevenciu. Liečivé rastliny patrili k základnej výbave každej záhrady alebo kláštorného herbára. Ktoré z nich by ste mali zaradiť do svojho každodenného života?

Ostropestrec mariánsky – váš spojenec pri očiste

Táto liečivá bylina, známa aj ako mariánsky bodliak, je dlhodobo považovaná za jedného z najlepších prírodných liečiteľov pečene. Podporuje regeneráciu pečene, zlepšuje odplavovanie toxínov a pomáha pri stavoch ako žltačka, cirhóza či stukovatenie. Okrem toho má pozitívny vplyv na trávenie, posilňuje cievy a dokonca sa kedysi využívala aj ako protijed pri uštipnutí hadom.

Ostropestrec môžete nájsť vo voľnej prírode, no pestovanie na vlastnej záhrade je skôr výnimočné. Ak ho nemáte poruke, existuje jednoduchšia alternatíva – púpava lekárska.

Púpava – poklad z vašej lúky

Púpava, ktorú často vnímame ako bežnú burinu, skrýva obrovský liečivý potenciál. Jej kvety, listy a korene sa používajú na podporu funkcie pečene a na detoxikáciu organizmu. Najúčinnejší je práve koreň, ktorý sa odporúča zbierať na jar, keď má najväčšiu silu. Ak sa vám však nechce tráviť čas jeho zberom, púpavový čaj alebo zmesi s púpavou si môžete kúpiť v obchodoch či lekárňach.

Púpava obsahuje množstvo antioxidantov a jemne protizápalové látky. Jej hlavnou výhodou je, že podporuje odstraňovanie toxínov z tela, čistí pečeň a navyše pôsobí močopudne, čo napomáha celkovej detoxikácii.

Liek na pečeň priamo vo vašej kuchyni

Vedeli ste, že skutočným pokladom pre pečeň môže byť aj korenie, ktoré máte v kuchynskej skrinke? Kurkuma, známa svojou typickou žltou farbou, je jedným z najsilnejších prírodných detoxikantov. Obsahuje účinnú látku kurkumín, ktorej pozitívne účinky na pečeň a celý organizmus potvrdilo už množstvo vedeckých štúdií.

Kurkuma sa dá pridávať do nápojov, polievok, omáčok alebo užívať vo forme doplnkov výživy. Jedna zo štúdií publikovaná v odbornom časopise Nutrition and Metabolism potvrdila, že kurkumín má priaznivé účinky na metabolizmus, zdravie pečene a dokonca pomáha pri stukovatení pečene.

Pečeň si zaslúžia starostlivosť

Nečakajte na chvíľu, keď vám telo samo naznačí, že potrebuje pomoc. Zaradenie bylín ako ostropestrec, púpava či kurkuma do vášho života môže byť tým najjednoduchším krokom, ako podporiť zdravie pečene. Dajte šancu prírode a uvidíte, ako sa vám vaše telo odvďačí lepšou vitalitou a energiou.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať