Betónové ploty: aká cena je ideálna?

Betónový plot
zdroj: gettyimages.com

Plot, to nie je len samotné ohradenie pozemku. Okrem tejto primárnej funkcie je aj ozdobou domu a súčasne výrazným architektonickým prvkom. Zároveň by mal rešpektovať charakter a okolie domu, ako aj chrániť súkromie. Tieto a mnohé ďalšie podmienky dokáže splniť betónový plot.

Betónový plot – prečo si vybrať práve tento typ plota?

Ak chcete uchrániť váš pozemok od zvedavých očí susedov a ľudí, súkromie vám dokonale zabezpečí práve betónový plot. Nielen, že vám poskytne súkromie, ale tiež prinesie tienenie, ktoré si môžete sami zvoliť požadovanou výškou plota. Dôležité je uvedomiť si, akú časť domu chcete plotom ohradiť. Či to bude predzáhradka, alebo potrebujete mať kľud na záhrade a oplotíte si celý dvor. Jednou z výhod je totiž pohlcovanie zvuku, takže pokiaľ bývate na rušnej ulici, kúpou betónového plotu si do veľkej miery zaistíte zvukovú izoláciu.

...

Tak či onak, aj betónové ploty dokážu okrem praktickosti poskytnúť aj estetickosť. Je to tým, že pozostávajú z tzv. betónových prefabrikátov a nie z „klasického betónu“. Ich výhodou je najmä jednoduchá stavba, pretože pripomínajú diely stavebnice. Keďže sa vyrábajú modernými technológiami, medzi ďalšie výhody patrí možnosť vybrať si požadovanú veľkosť a výšku (až do 2,5m), tvar či farebný odtieň.

Dizajn betónových plotov

V ponuke výrobcov nájdete betónové ploty v atraktívnych dekoroch s možnosťou jednostranného alebo obojstranného prevedenia. Zvoliť si môžete napríklad vzor bridlice, štiepaného kameňa, imitáciu tehly, podobu prírodného kameňa a iných atraktívnych reliéfov. Pokiaľ túžite po tom, aby váš plot ladil k fasáde, šedý betónový plot sa dá natrieť rovnakým farebným odtieňom, aký je na fasáde domu.

Betónová skladačka

Tento typ oplotenia sa oplatí tiež preto, že znižuje náklady na realizáciu plotu a čas samotnej výstavby. Deje sa tak kvôli bezzákladovému riešeniu – ak neberieme do úvahy vyhĺbenie a zabetónovanie stĺpikov, do ktorých sa následne zasúvajú betónové platne. Takýto plotový systém dokáže zlacniť celú výstavbu, ktorá mimochodom trvá cca rovnako ako doba stavby pletivového plota s podhrabovou doskou.

Aká je cena?

Cena betónového plotu záleží od mnohých faktorov. Od m², výšky, dekoru, toho či je plot jednostranný alebo obojstranný, okrasný alebo slúži ako nepriehľadná stena, protihluková bariéra, či jeho farba zostane prirodzená betónu, alebo ju budete ladiť k farbe fasády domu. Cena bude závisieť tiež od toho, či si plot necháte doviezť, prácu necháte v rukách odborníkov, a teda zvolíte montáž na kľúč, alebo výstavbu plota zvládnete sami. (Ceny v tabuľke sú orientačné, zdroj: bagin2.sk).

Betónový plot je optimálnym riešením oplotenia vášho rodinného domu, ale tiež vašej záhrady či priemyselného objektu. Je zároveň jednou z najlacnejších verzií výstavby plotov, najmä kvôli jeho bezzákladovosti. Nevyžaduje žiadnu údržbu, pritom sa vyznačuje dlhou životnosťou. Dokáže ochrániť vaše súkromie, nezabúda byť aj okrasným a dekoratívnym plotom, a to napriek tomu, že jeho materiál tvorí betón.

Zdroje: mmzplus.sk, kamen-ploty.cz, bagin2.sk

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: