Bidetová sprška do každej domácnosti

Bidet do kúpeľne
zdroj: gettyimages.com

Sú veci, o ktorých bolo napísané všetko od A do Z a potom sa objavujú úplne bežné súčasti života, ktoré toľko pozornosti nemajú. O intímnych záležitostiach sa nepatrí hovoriť príliš nahlas, patria do súkromia, ale práve táto kategória zahŕňa bidetovú spŕšku. Pritom z praktického hľadiska prináša mnoho: príjemnejšiu hygienu, úľavu pri zdravotných ťažkostiach, ktoré postihujú vysoké percento populácie alebo spoľahlivejšiu a šetrnejšiu očistu.

V hlavnej úlohe bidet

Ak ste začali uvažovať o bidete, tak je potrebné zhrnúť nasledovné výhody a fakty.

  • Hygiena a čistota. Hygiena je jedna z najdôležitejších výhod bidetu. Toaletný papier môže spôsobiť, že na našej pokožke zostanú nežiadúce nečistoty v podobe rôznych mikroorganizmov. Z týchto následne vznikajú infekcie. Veľmi dôležité je využívanie bidetu napríklad pri hemoroidoch, intímnej hygiene žien, ale aj pre hendikepovaných ľudí
  • Dopad na životné prostredie. Bidet znižuje množstvo použitého toaletného papiera, čo má priaznivý dopad na životné prostredie. Služby, ktoré sú spojené s výrobou, balením a prepravou sú nepriaznivé pre životné prostredie. Takisto bieliaci proces toaletného papiera je škodlivý pre životné prostredie. Pri bielení vznikajú totiž vedľajšie produkty, ktoré môžu v papieri zanechávať toxíny
  • Úspora peňazí. Táto skutočnosť hovorí tiež za bidet. Pri použití bidetu miniete oveľa menšie množstvo toaletného papiera ako bez neho a investícia do bidetu sa vám časom určite vráti
  • Pohodlie. Práve pri vyššie spomenutých problémoch – ako napríklad hemoroidy – je očista toaletným papierom nepohodlná a častokrát aj bolestivá. Naopak, teplá voda z bidetu môže pôsobiť na vaše problémy upokojujúco
  • Kanalizácia a odpad. Bidet zabraňuje nadmernému používaniu toaletného papiera a tým predchádza upchatiu kanalizácie. Bidet v kombinácii so suchým vzduchom môže toaletný papier eliminovať na minimum

Ak nepoužívate bidet či už kvôli priestoru alebo presvedčeniu, tak nepoužívajte ani parfumovaný toaletný papier. Tieto látky môžu byť zdraviu škodlivé, najmä pri ženách. Pri kúpe si prečítajte zloženie a to či toaletný papier neobsahuje škodlivé látky ako chlór a jeho deriváty, ktoré sa dostávajú do pokožky a nepriaznivo vplývajú na zdravie človeka.

Pozrite si bidety v týchto e-shopoch:

Typy bidetov

Bidetov je viacero typov. Najčastejšie poznáme bidety ako “druhú” misu vedľa toalety. V súčasnosti je však druhov omnoho viac. Jedným z typov bidetu je záchodová misa s bidetom. Predstavuje klasické WC so zabudovanou bidetovou tryskou, čiže kúpite bidet a WC v jednom. Nejde o elektroniku, ani výsuvný mechanizmus – ide len o externú zmiešavaciu batériu. Cena toalety s bidetom sa pohybuje v rozpätí 250 – 500 eur. Výhoda takéhoto bidetu spočíva najmä v úspore miesta. Tento typ sa nazýva aj WC bidet kombi. Závesné alebo samostatne stojace bidety sú také, ktoré sú umiestnené vedľa záchodu. Tieto sú o niečo lacnejšie ako vyššie spomenuté a cena bidetu je v priemere okolo 200 eur. Tieto bidety je vhodné kúpiť v prípade, ak máte v kúpeľni alebo na toalete dostatok miesta.

Ak náhodou už máte WC, s ktorým ste spokojní a nemáte priestor na samostatne stojaci bidet, tak je pre vás najlepšou voľbou prídavný bidet. Tieto sú vhodné pre všetky typy wc – ako stojace, tak aj závesné WC. Závesné WC s bidetom ako aj voľne stojace toalety s prídavným bidetom sú ideálnym riešením aj vtedy, pokiaľ nechcete meniť vzhľad toalety, respektíve kúpeľne. Nevyžadujú sa pri nich žiadne stavebné úpravy. Cena bidetu je už od 99 eur.

Elektronický bidet je ďalším variantom a dal by sa nazvať ako najluxusnejší typ. Jeho najväčšia výhoda spočíva v ovládaní, keďže je ľahko ovládateľný aj pre ľudí s hendikepom. Elektronické bidety zabezpečujú aj sušenie, prípadne masáž. Elektronický bidet má zabudovanú aj funkciu samočistenia a trysky sa pred a po každom použití samočistia. Cena je okolo 400 eur. Ďalším typom je cestovný bidet. Je to mobilná spŕška, ktorú poháňa batéria. Je prenosný a slúži k použitiu na verejných toaletách. Cena tohto bidetu je okolo 60 eur. Úplne inou možnosťou je bidetová spŕška. Je vhodná takisto do kúpeľní, kde je veľmi málo miesta a nezmestí sa do nej klasický bidet. Montuje sa na štandardný vodovodný rozvod. WC s bidetovou spŕškou je teda alternatívnou náhradou za klasický bidet a takisto zabezpečuje potrebnú hygienu. Inou výhodou bidetovej spŕšky je, že sa s ňou dá manipulovať, čo sa so vstavaným bidetom nedá.

Na trhu sú dostupné rôzne WC bidetové sety, ktoré obsahujú záchod aj bidet s rôznymi vlastnosťami a funkciami. Pokiaľ si byt alebo dom len zariaďujete, tak je ideálne zvážiť už na začiatku či bidet chcete alebo nie. Ušetrí vám to náklady neskôr, ale ako z vyššie uvedeného vyplýva – sú aj iné možnosti. Pri cene za bidet – najmä závesný, voľne stojaci alebo prídavný – nezabúdajte ešte na náklady spojené s inštaláciou, inštalačným systémom a batériou. Každému ale vyhovuje niečo iné. Skúsenosti s wc a bidet v jednom hovoria o tom, že je to ideálne riešenie, ak máte málo miesta, takisto aj bidetové spŕšky. Samostatne stojace bidety sú vhodné do väčších kúpeľní a elektronické bidety predstavujú už istý druh luxusu. Nech si vyberiete ale akýkoľvek bidet, dôležité je, že všetky spájajú základné funkcie spomenuté v článku. Využívanie bidetu sa stáva čoraz populárnejším práve kvôli hygiene a ekologicko-ekonomickým výhodám.

Bidetová spŕš.ka – užitočný pomocník

Toalety sú miestom, kde sa musí dbať na hygienu. V hre je čistota WC sedátka a ďalšieho vybavenia a rovnako dôležité sú aj tradičné rituály očisty tela. Základné hygienické návyky sa získavajú od malička. Deti si navyknú, že po návšteve WC sa ide automaticky k umývadlu. Je však potrebné upozorniť aj na to, že nie každý toto robí, ale rozhodne by mal. Byť pripravený na takéto situácie sa hodí, pretože choroboplodné zárodky potom číhajú všade. Pomyslite na to, na čo všetko siahnete len pri odchode z WC. Pozornosť si zaslúžia aj ďalšie časti tela, nie len ruky. Centrom baktérií býva predovšetkým WC sedátko, s ktorým sú intímne partie v bezprostrednom kontakte. Nepravidelná, či dokonca zanedbávaná hygiena môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Nejde práve o najpríjemnejšiu tému, avšak riešením nie je ani jej obchádzanie alebo mlčanie len preto, že sa o tom nepatrí hovoriť.

Bidetová spŕška prináša úľavu pri:

  • hemoroidy (civilizačné ochorenie)
  • nutnosť zvýšenej hygieny pri hnačke
  • menštruácia
  • choroby análneho otvoru

Montáž bidetovej spŕšky
Ak sa rozhodnete pre zakúpenie bidetovej spŕšky voľte takú, ktorá dokáže zmiešať teplú aj studenú vodu. Tá je vedená z najbližšej batérie alebo sa prívod rieši batériou podomietkovou. Krajší a pohodlnejší variant však nie je možné použiť vo všetkých kúpeľniach. Umývadlová batéria s bidetovou spŕškou sa uplatní tam, kde je v blízkosti toalety umývadlo alebo vaňa a je možné ju takýmto spôsobom pripojiť. Podobá sa klasickej pákovej batérii a k toalete privádza vodu tenká hadica. Zakončenie sa čiastočne podobá klasickej sprche, avšak trysky sú menšie, aby produkovali jemnejší prúd vody. Podoba hlavíc závisí na výrobcovi a ponúka tak odlišný dizajn aj rozličné funkcie bidetovej spŕšky. Prídavná bidetová spŕška sa montuje na WC sedátko a nájdete ju aj pod označením mikrobidet. Pripevňuje sa na okraj toalety a tryska, ktorá rozptyľuje vodu, býva ukrytá a vyjde až po stlačení gombíka. Mikrobidety v exkluzívnom prevedení majú integrovaný fén, ktorý sa postará o kompletnú starostlivosť dôkladným vysušením.

Bidetová spŕška je účinnejšia než toaletný papier
Doplniť kúpeľňu alebo samostatnú miestnosť o bidet nie je vôbec na škodu. Bidetová spŕška sa montuje k voľne stojacemu alebo závesnému WC a zaistí dokonalú očistu. Toaletný papier totiž nemusí nežiadúce baktérie odstrániť tak spoľahlivo, ako jemný prúd vody. Bidetová spŕška sa stáva neoceniteľným pomocníkom pri hemoroidoch. Možno budete doslova prekvapení, ako výrazne je toto ochorenie rozšírené. Pozorní by mali byť obzvlášť muži. U nich je percento výskytu hemoroidov podstatne vyššie, ako u žien. Lekári odporúčajú bidetovú spŕšku ako súčasť prevencie proti hemoroidom. Pre dokonalú hygienu môžete ešte používať vlhčené obrúsky. Bidetovú spŕšku ocení aj každá žena v období menštruácie, pretože ju oslobodí od nepríjemného pocitu.

Sedavé zamestnanie, hemoroidy a bidetová spŕška
Vybrať si ideálne zamestnanie zrejme nie je možné. Osem hodín stojacim a prechádzajúcim sa predavačkám hrozia kŕčové žily, šoféri, pracovníci v kanceláriách a ostatné sedavé zamestnania sa môžu zasa obávať hemoroidov. Tu vás chceme upozorniť na ďalší praktický prínos bidetovej spŕšky: stimuluje svaly v oblasti tým, že vyvoláva inštinktívne zovretie. Aktivácia svalov je tak viac než žiadúca. O nutnosti posilňovania svalov panvového dna vedia svoje najmä ženy. Ocenia to nie len v priebehu tehotenstva, ale aj v neskoršom veku, kedy dochádza k ochabovaniu svalstva a poklesu panvového dna.

Špeciálne šetrné prípravky a intímna hygiena
Najlepším riešením pre hygienu intímnych častí tela je obyčajná voda. Mydlá, sprchové gély či telové šampóny ničia svojím zložením prirodzené prostredie týchto partií. Na trhu sú dostupné rôzne prípravky pre intímnu hygienu. Charakterizuje ich kyslé pH, ktoré je blízke tomu, čo vytvára telo prirodzene. Bidety a bidetové spŕšky sa týkajú aj mužov. Muži by mali dbať na hygienu rovnako dôsledne ako ženy. Môžu byť totiž prenášačmi vírusov, ktoré okrem nich zasiahnu aj ich partnerku.

Liečivé sedavé kúpele
Starostlivosť o intímne partie je možné zdokonaliť pravidelnými kúpeľmi. Pomôžu nie len pri hemoroidoch, ale napr. aj pri zápaloch či mykózach. Aby bola bidetová spŕška po ruke, pripevňuje sa k WC pomocou háčika. Vyberte si typ, na ktorom je možné regulovať teplotu vody a silu prúdu. Komfort na toalete totiž nie je len záležitosťou dizajnových doplnkov, ale aj starostlivosťou o zdravie. Nezabúdajme na tie časti nášho tela, ktoré vyžadujú extra jemnosť.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: