Čarovný trik, ako dokonale vyčistiť špinavé gombíky na sporáku aj zvnútra. A to úplne bez drhnutia

čistenie gombíkov na sporáku
čistenie gombíkov na sporáku Foto: www.shutterstock.com

Gombíky na sporáku patria medzi najčastejšie zanedbávané miesta pri bežnom upratovaní v kuchyni. V dôsledku neustáleho varenia či smaženia sa na nich často usadzujú kvapky mastnoty, zvyšky jedál alebo prach. Príčinou môžu byť aj špinavé ruky pri otváraní a zatváraní sporáka. Vďaka tomuto návodu však zistíte, že aj gombíky na sporáku sa dajú vyčistiť úplne a hlavne bez námahy – dokonca i zvnútra.

Prečo venovať pozornosť aj gombíkom

Pri údržbe kuchynských spotrebičov je dôležité nezamerať sa iba na viditeľné časti sporáka (ako varná doska či rúra), ale dôkladne očistiť aj všetky odnímateľné komponenty. Gombíky totiž často bývajú odnímateľné a pod nimi sa môžu hromadiť nečistoty, ktoré nevidíte na prvý pohľad. Špina a mastnota v priestore pod gombíkmi môžu prispieť k vzniku nepríjemných pachov alebo dokonca ovplyvniť samotné fungovanie ovládacích prvkov.

Tip: Nezabudnite, že počas čistenia by mal byť sporák vypnutý a ideálne aj odpojený od elektrickej siete. Vždy si skontrolujte, či sú gombíky určené na sňatie, aby ste predišli prípadnému poškodeniu.

Ocot ako zázračný pomocník

Ocot je jednou z najpopulárnejších prísad do domácich čistiacich roztokov – je lacný, ekologický a prekvapivo účinný. Na čistenie sporákových gombíkov potrebujete:

  • 3–4 šálky bieleho octu (môžete upraviť množstvo podľa počtu a veľkosti gombíkov)
  • Veľkú misu alebo umývadlo, do ktorého sa gombíky pohodlne zmestia
  • Fľašu s rozprašovačom, kam zmiešate ocot a vodu v pomere 1 : 1
  • Pár kvapiek esenciálneho oleja (voliteľné, napríklad levanduľový, citrónový alebo tea tree)
  • Hubku, handričku alebo mäkkú kefku na dočistenie

Postup:

  1. Príprava čistiaceho kúpeľa
    Naplňte nádobu (misku alebo umývadlo) 3–4 šálkami bieleho octu. Ak chcete, aby bolo čistenie príjemnejšie, pridajte doň pár kvapiek esenciálneho oleja. Pomôže prekryť charakteristický octový zápach a dodá kuchyni sviežu vôňu.

  2. Namáčanie gombíkov
    Jemne zložte gombíky z ovládacieho panela sporáka. Tie, ktoré sa nedajú odobrať, nikdy neodstraňujte silou. Pokiaľ si nie ste istí, pozrite si návod k sporáku alebo sa obráťte na odborníka. Gombíky vložte do pripraveného octového kúpeľa a nechajte ich namáčať približne 5 minút.

  3. Očistenie priestoru pod gombíkmi
    Kým sa gombíky namáčajú, naplňte rozprašovač zmesou z jedného dielu octu a jedného dielu vody. Jemne nastriekajte túto zmes na miesta, kde gombíky pôvodne boli, a nechajte ju pôsobiť približne 30 sekúnd až 1 minútu. Špina či mastnota sa za tento krátky čas uvoľní a vy ju potom ľahšie zotriete.

  4. Zotretie a opláchnutie
    Použite mäkkú hubku alebo handričku, prípadne jemnú kefku, aby ste očistené plochy prešli a odstránili všetky zvyšky špiny. V prípade potreby môžete použiť aj kvapku bežného saponátu na riad (napr. jar). Následne miesto opláchnite alebo utrite vlhkou handričkou, aby ste odstránili zvyšky octu.

  5. Dokončenie čistenia
    Rovnako umyte aj samotné gombíky, ktoré ste medzitým mali namočené v octe. Dôkladne ich opláchnite v teplej vode s trochou saponátu, osušte a po úplnom vyschnutí ich vložte späť na sporák.

Amoniak (čpavok) pre extra odolnú špinu

Ak bojujete s mimoriadne odolnou špinou – napríklad pri dlhodobo zanedbaných gombíkoch či pri menších roštoch a plynových horákoch, môže byť užitočnou voľbou aj čistenie pomocou čpavku (amoniaku). Pri práci s čpavkom však treba byť mimoriadne opatrný, pretože ide o silnú chemickú látku.

Potrebujete:

  • Čpavkovú vodu (dostupná v drogériách, vždy však čítajte etiketu a postupujte podľa pokynov výrobcu)
  • Uzatvárateľné plastové vrecká (najlepšie pevné, aby nedošlo k pretrhnutiu)
  • Ochranné rukavice a prípadne aj ochranné okuliare
  • Dobre vetranú miestnosť (otvorte okná a zabezpečte prísun čerstvého vzduchu)

Postup:

  1. Príprava
    Nalejte čpavkovú vodu do uzatvárateľných sáčkov tak, aby pokryla časti, ktoré idete čistiť (gombíky, malé rošty). Zvyčajne stačí menšie množstvo čpavku, pretože výpary aj tak odvádzajú hlavnú prácu.

  2. Vkladanie gombíkov a roštov
    Opatrne vložte gombíky alebo menšie rošty do pripravených vreciek. Uistite sa, že sú úplne uzavreté, aby výpary neunikli. Nechajte ich takto odležať cez noc (aspoň 8 hodín).

  3. Opláchnutie
    Nasledujúci deň vyberte gombíky a rošty z vreciek. Umyte ich v teplej vode s bežným mydlom alebo saponátom, opláchnite a dôkladne osušte. Napokon ich môžete vrátiť späť na svoje miesto.

Pozor! Pri manipulácii s čpavkom vždy používajte ochranné rukavice a pracujte v miestnosti s dostatočným vetraním. Vyhýbajte sa priamemu vdýchnutiu výparov a chráňte si aj oči.

Drobné pomôcky pre dokonalý výsledok

  • Starý zubný kefka: Ak nemáte špeciálnu kefku na čistenie, postačí vám aj stará zubná kefka. Pomôže vám dostať sa do štrbín a škár bez toho, aby ste museli príliš silno drhnúť. Dávajte však pozor, aby ste nepoškriabali povrch sporáka.

  • Utierky z mikrovlákna: Pre finálne leštenie a vysušenie oceníte jemnú utierku z mikrovlákna, ktorá nezanecháva šmuhy a prach.

  • Pravidelná údržba: Najväčšou pomocou pri čistení je prevencia. Zabránite usádzaniu silných vrstiev mastnoty, ak budete gombíky a povrch sporáka otierať po každom väčšom varení. Stačí ich prebehnúť jemne navlhčenou handričkou so saponátom.

Dôkladné vyčistenie gombíkov na sporáku môže výrazne skrášliť vzhľad celej kuchyne a predĺžiť životnosť vášho spotrebiča. Či už sa rozhodnete pre ocot, čpavok alebo kombináciu oboch, vždy majte na pamäti bezpečnosť a vhodnú ochranu. Vaša kuchyňa sa vám za to poďakuje nielen sviežim vzhľadom, ale aj príjemnou vôňou a hygienickou čistotou.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať