Chladnička na plyn - poznáte ju?

Chladnička na plyn
zdroj: gettyimages.com

Plynová chladnička je niečo, čo určite uľahčuje spôsob, akým uchovávať potraviny na dlhých cestách karavanom. Ako ju však udržiavať v dobrom stave a čo treba robiť, ak ju chceme opraviť alebo zvýšiť jej výkon? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

Chladnička na plyn – verný spoločník na cestách

Najprv si povieme niečo o chladničkách v karavanoch. Na začiatku zavrhneme chladničku s kompresorom, pretože aj ten najtichší kompresor v napevno zabudovanej chladničke v karavane je v noci počuť. Takže sa vrátime k absorpčným chladničkám. Ich princíp je starý ako chladnička sama. Fungujú na báze výmeny tepelnej energie. Absorpčná chladnička má vyhrievanú schránku, ktorú hreje jedno alebo viacero médií – vyhrievacie teleso 12 či 220 V alebo malý plamienok plynu. Je veľmi dôležité, aby bola vyhrievacia schránka dokonale izolovaná. Ak je agregát v poriadku, chladnička musí fungovať a je jedno, na aké médium je poháňaná. Pokiaľ chladnička nejde na jedno z týchto médií, je potrebné hľadať problém vo vyhrievacích telesách alebo v plynovom systéme. Akékoľvek hľadanie chýb môžete robiť len na chladničkách v obytných prívesoch rady RM4***. Do chladničiek ovládaných elektronikou sa vôbec nepozerajte a opravu zverte odbornej dielni.

Postup, keď rebrovanie hreje
Zapneme chladničku na jedno z médií, je jedno ktoré. Uistíme sa, že je ohrev funkčný, teda že rebrovanie nad valcom je teplé. Ak je teplé rebrovanie a chladnička napriek tomu nechladí, je to veľmi zlé, obeh v chladničke je pravdepodobne upchaný vnútornou koróziou alebo nečistotou a tak je chladnička prakticky neopraviteľná. Dá sa síce vymeniť agregát, zoženiete ho k chladničkám mladším ako 10 rokov, ale je to veľmi nákladné a spolu s prácou môže cena presiahnuť hranicu predajnej ceny novej chladničky.

Postup, keď rebrovanie nehreje
Pokiaľ zadné rebrovanie chladničky nehreje, máme väčšiu nádej, že sa podarí za rozumné peniaze dostať chladničku do pôvodného stavu. V zadnej časti chladničky je vyhrievací valec. Ten je ohrievaný zospodu plameňom alebo je v oku zasunutým ohrievacím telesom. Telesá sú dve, jedno na 12 V, druhé na 230 V. Po zapnutí do zdroja sú takmer okamžite ohriate na veľkú teplotu, buďte pri testovaní opatrní, z neopatrnej manipulácie môžu vzniknúť škaredé popáleniny. Takže v prípade zapnutia sa toho radšej vôbec nedotýkajte.

230 V
Chyba môže byť v prívodnom kábli – môžete skontrolovať pripojenie. Avšak na chybu v regulačnom systéme si sami nevystačíte, musí sa potom vymeniť celý systém alebo je chyba v zlom vyhrievacom teliesku, teda musíte vymeniť teliesko (to je častejší prípad ako ten prvý).

12 V
Znova môže byť chyba v prívodnom kábli, treba skontrolovať pripojenie, prejsť aj funkciu kábla a prierez drôtov na prívode (musí byť 2,5 mm). Chyba sa mohla objaviť aj vo vyhrievacom telese – v tom prípade ho treba vymeniť. 12 V nemá žiadnu reguláciu, je to priame spojenie, takže sa nemusíte báť problému s regulačným systémom.

Plyn
Problém môže byť v prívode plynu, treba teda skontrolovať tesnenie a priechodnosť trubiek, hlavný uzatvárací ventil a podobne, no chyba môže byť aj v regulačnom ventile plynu, správnu funkciu tohto ventilu spoznáte tak, že plamienok musí reagovať na jeho pohyb od minima po maximum. Nedostatok môžete nájsť aj v upchanej tryske horáka, ktorá sa nachádza tesne pred horákom v trubičke. Horák môže byť taktiež znečistený, je potrebné ho vyčistiť. Možno sa niečo vyskytne aj v nepriechodnosti komína vyhrievacieho telesa, treba teda pri kontrole dávať dôraz na jeho priechodnosť.

Chladnička chladí, ale málo

  • dajte dolu mriežky, pokiaľ sa dajú vybrať, chyba môže byť v nedostatočnom obehu vzduchu
  • problém nájdete obyčajne v poškodenej mäkkej izolácii vyhrievacieho komína. Opravte izoláciu, nedovoľte, aby vyliezala niekam navôkol. Taktiež môžete vonkajší plášť zabezpečiť ešte jedným plášťom z hliníka a znovu stiahnuť páskou
  • nemyslite si, že továrne karavanov (aj populárnych značiek) majú odvetranie chladničiek dokonalé. Na chladničke, pokiaľ tam už nie je, môžete vyrobiť hliníkový spojler, ktorým odvediete ohriaty vzduch hornou mriežkou von z karavanu. Teda od hornej hrany chladničky po horný okraj mriežky. Nedovoľte teplému vzduchu, aby ohrieval priestor pod variacou doskou. Okrem zníženia výkonu chladničky zbytočne v lete ohrievate interiér
  • dajte pozor na priechodnosť vzduchu dolnou mriežkou. Niektoré karavany ju majú v podlahe a potom stačí iba zapadnutý papier alebo handrička a vzduch neprebieha tak, ako má

Chladnička chladí, ale málo – inštalácia ventilátora
Ak ste vyskúšali všetky možnosti a neviete ako ďalej alebo s karavanom idete tam, kde bežné teploty stúpajú až nad 30 stupňov Celzia, môžete pomôcť obehu vzduchu malým ventilátorom. Predávajú sa aj špeciálne ventilátory, ktoré sa montujú na chrbát chladničky pod mriežku alebo väčšie výkonné ventilátory inštalované do hornej mriežky. K montáži ventilátorov sa však uchýľte až vtedy, ak všetky popísané metódy zlyhajú.

Chladnička chladí, ale iba niekedy
Nedostatok hľadajte v chladiacej náplni, ktorá obsahuje viac korózie a tá sa pri prietoku zasekáva v ohyboch trubičiek. To je neopraviteľná chyba a mali by ste teda začať šetriť na novú chladničku. Druhá možnosť je, že váš typ chladničky je už háklivý na dokonalom vyrovnaní karavanu a tak skúste zaexperimentovať s vyvážením karavanu. Nie je zatiaľ jasné, že by táto citlivosť bola príznakom konca životnosti chladničky, skôr sa týka starších chladničiek, ktoré ešte nemali šikmé výparníky.

Demontáž a montáž chladničky
Nepríjemné je, že vo väčšine prípadov odstraňovania chýb musíte demontovať chladničku z karavanu. Tá býva spravidla pripevnená (ale nie je to podmienkou) zozadu za vetracou mriežkou, tak aj skrutkami pod varičom, ale najčastejší spôsob sú skrutky z boku chladničky, všelijako rafinovane schované napríklad pod trojuholníčkom, ktorý pridržuje kryt variča. Novšie chladničky môžu mať skrutky vnútri pod čiapočkami. Pre demontáž chladničky demontujte predné a bočné skrutky drezu, aby ste sa lepšie dostali na trubičku plynu. Opatrne odoberte vonkajšie mriežky, aby ste sa dostali lepšie k chrbtu chladničky. Pre ich spätnú montáž zásadne nepoužívajte tesnenie silikónom, ktorý na karavan (až na malé výnimky) nepatrí. Na tesnenie mriežok použite špeciálny vždy mäkký tmel, ktorý je na plastovej fólii, nie v tube. Po opätovnom pripojení by sa mala previesť kontrola tesnosti plynového systému.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: