Choroby a škodcovia ovocných stromov útočia už v apríli- Nepodceňte ich a chráňte svoju úrodu

choroba stromu
choroba stromu Foto: depositphotos.com

Aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, apríl predstavuje pre ovocné stromy kľúčové obdobie. Ak sa už teraz postaráte o vhodnú ochranu, v lete môžete očakávať bohatú a zdravú úrodu. Prinášame prehľad najčastejších chorôb a škodcov, ktorí už od začiatku jari ohrozujú jablone, hrušky, broskyne či kríky ríbezlí a malín. Zároveň sa dozviete, ako proti nim zasiahnuť šetrnejším spôsobom, bez zbytočne silnej chémie.

Prebúdzajúca sa záhrada: Čas na prvé zásahy

V apríli sa záhrada doslova prebúdza k životu. Púčiky napučiavajú, nové výhony sa naťahujú za slnkom a v tejto fáze začína prvá ofenzíva nenápadných votrelcov. Patogény a škodcovia, ktorí pokojne prečkali zimu v borke stromov, suchom lístí alebo v pôde, presne vedia, kedy začať svoju prácu – práve vtedy, keď sa naše stromy pokúšajú nabrať silu na tvorbu kvetov a plodov. Ak túto hrozbu podceníme, letná úroda môže vyzerať žalostne, hoci v zime sme sa tešili na chutné ovocie.

Preto sa odporúča už začiatkom apríla použiť prvé postreky proti prezimujúcim škodcom. Ide o rôzne druhy hmyzu, lariev alebo vajíčok, ktoré sa ukrývajú v nerovnostiach kôry a čakajú na oteplenie. Účinnou zbraňou sú najmä olejové prípravky v kombinácii s insekticídmi – tie dokážu zlikvidovať aj obávanej kvetovky jabloňovej, ktorá ničí puky ešte predtým, než stihnú rozkvitnúť.

Strupovitosť: Nenápadný nepriateľ jabloní a hrušiek

Jednou z najrozšírenejších hubových chorôb je strupovitosť, ktorá trápi hlavne jablone a hrušky. Na listoch a plodoch sa objavujú drobné tmavé škvrny, ktoré môžu vyzerať len ako kozmetická chyba, no ak sa choroba rozvinie, značne poškodí alebo úplne znehodnotí úrodu.

  • Kedy zasiahnuť?
    Zvyčajne už vo fáze takzvaného „myšieho uška“, keď sa objavujú prvé jemné lístky, a potom znova vo fáze ružového púčika. Ak máte so strupovitosťou opakované problémy každý rok, stojí za zváženie pestovanie odolných odrôd alebo rovno výmena staršieho, stále chorého stromu za nový.

Kučeravosť broskýň: Skaza po daždivom počasí

Kučeravosť broskýň je postrachom pestovateľov najmä v chladnejšom, vlhkom počasí. Hubové patogény spôsobujú, že sa listy zvlňujú, deformujú, sfarbujú dočervena a vo veľkom opadávajú. Strom tak prichádza o zásadnú časť listovej plochy, oslabí sa a ovocie sa často ani nevytvorí.

  • Ako sa brániť?
    Postreky je vhodné aplikovať včas – pokojne už v marci, keď teploty začnú stúpať. Pokračujte aj počas apríla, ideálne v 14-dňových intervaloch, až kým broskyne neodkvitnú. Prevencia je pritom omnoho účinnejšia než neskoré zachraňovanie stromu, ktorý už o listy prišiel.

Múčnatka: Biely povlak, ktorý dusí rastliny

Padlí sa na jar objavuje v rôznych podobách. Existuje padlí jabloní, padlí egreša (angreštu), ako aj pleseň šedá na jahodách. Ide o hubové ochorenia vytvárajúce typický biely povlak na listoch, výhonoch či plodoch. Ak napadnutie postupuje, môže rastlinu oslabiť natoľko, že prídete o väčšinu úrody.

  • Prevencia a zásah
    Základom je sledovanie prvej vlny príznakov. Často je najlepšie začať s ošetrením hneď po odkvitnutí a neskôr zasiahnuť akonáhle spozorujete prvé biele škvrnky na listoch či stonkách. Pri drobnom ovocí (jahody, egreše) sa vyplatí pravidelné kontrolovanie, aby ste nič neprehliadli.

Monilióza: Tichý ničiteľ kôstkovín

Táto zákerná hubová choroba napáda hlavne marhule, višne či slivky (ale môže sa objaviť aj pri iných kôstkovinách). Prejavuje sa tým, že kvety náhle vädnú a hnednú – niekedy to prehliadnete a všimnete si až slabšie plodenie. V skutočnosti ide o infekciu, ktorá napadne kvet ešte predtým, než stihne vytvoriť zdravý plod.

  • Ako postupovať?
    Najdôležitejšie je vykonať postrek práve počas kvitnutia, keď je strom najzraniteľnejší. Sledujte, kedy sa začnú rozvíjať kvety, a počasie – ak je sucho a teplo, podmienky pre rýchle šírenie ochorenia sú ideálne, takže vtedy treba zasiahnuť.

Roztočík jahodový: Drobček so zhubnými následkami

Ak pestujete jahody, dávajte si pozor na roztočíka jahodového. Je taký drobný, že ho len ťažko spozorujete voľným okom, no jeho deštrukčná činnosť je rýchlo viditeľná – rastlinky chradnú, listy sa môžu zvlňovať, plody sa deformujú alebo vôbec nedozrievajú.

  • Správne načasovanie postreku
    Pokiaľ podozrenie na roztočíka potvrdíte, zamerajte sa na srdiečka rastlín ešte predtým, ako sa začnú tvoriť púčiky kvetov. Ideálne je použiť špeciálne akaricídy určené na roztoče, pričom dodržiavajte odporúčané koncentrácie a termíny aplikácie.

Didymelové odumieranie maliníka: Čo s nekrotickými výhonmi?

Maliny sú obľúbené ovocie, no pri nedostatočnej starostlivosti môžu trpieť didymelovým odumieraním výhonov. Zjavne viditeľné bývajú tmavé, až nekrotické škvrny na kôre – najmä v spodnej časti výhonov. Postupne môžu celkom uschnúť a rastlina prichádza o časť úrody.

  • Prevencia a odstránenie
    Pri tomto ochorení je dôležitejšia prevencia než neskorý zásah. Pomáha pravidelný rez, prehľadné prerieďovanie porastu a dodržiavanie optimálnych pestovateľských podmienok (dostatočne vzdušné stanovište, primeraná zálievka a živiny). Napadnuté výhony je najlepšie úplne odstrániť a spáliť, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu.

Záhrada ako posilňovňa: Práca vonku namiesto činkárne

Možno ste už počuli o tipoch typu „záhrada ako posilňovňa“ či „pádlo miesto činiek“. Aj jednoduché hrabanie lístia alebo rýľovanie dokáže posilniť ruky i chrbát. Zábavná a užitočná je aj tzv. „vzduchoplavba“ – pri záhradníčení ste stále v pohybe, na čerstvom vzduchu, zapájate rôzne svaly a zároveň sa staráte o svoje rastliny. Takto si viete oddýchnuť od bežného stresu a byť pritom aktívni.

Geniálny záhradnícky trik: Podporte muškáty pomocou zemiakov

Záhradkári často experimentujú aj s inými rastlinami – napríklad s muškátmi. Jedným z menej známych trikov je využiť zemiaky na rýchlejšie zakorenenie odrezkov. Pri tomto postupe sa konce odrezkov zapichnú do surového zemiaka, čím získajú vlahu a živiny, ktoré môžu podporiť tvorbu koreňov. Ak to zvládnete správne a venujete muškátom dostatok pozornosti, odmenia sa vám bohatým kvitnutím.

Kedy a čím striekať: Vyberte si správny čas

Každá choroba alebo škodca má svoje slabé miesto a optimálny moment, kedy zasiahnuť. Často je rozhodujúce už samotné počasie: pri daždivom a chladnom priebehu apríla sa môžu šíriť hubové choroby rýchlejšie, no ak teploty prudko stúpnu, aktivizujú sa aj škodcovia. Vždy sa riaďte návodom na etikete prípravku – prekročenie odporúčanej dávky či zlé načasovanie môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.

Nechcete používať chémiu?
Skúste alternatívne metódy, ako napríklad výluhy z prasličky či žihľavy, ktoré pomáhajú predchádzať hubovým chorobám a zároveň zlepšujú vitalitu rastlín. Dôležitá je aj výsadba odolných odrôd a správna starostlivosť – pravidelný rez, vzdušné rozostupy, odstránenie napadnutých častí a spaľovanie chorého materiálu, aby sa patogény ďalej nešírili.

Zhrnutie na záver

  • Apríl je čas na prvé postreky proti prezimujúcim škodcom v kôre a púčikoch.
  • Strupovitosť jabloní a hrušiek hrozí už od fázy „myšieho uška“.
  • Kučeravosť broskýň sa šíri v chladnom, daždivom počasí – postrekujte už v marci a pokračujte do kvetu.
  • Padlí ohrozuje mnoho druhov ovocia, sledujte prvé príznaky bieleho povlaku.
  • Moniliózny úžeh útočí na kvety peckovín počas kvitnutia.
  • Roztočík jahodový je prakticky neviditeľný, no dokáže zničiť plody – stihnite postrek včas.
  • Didymelové odumieranie maliníka riešte prevenciou a odstránením chorých výhonov.

S vhodným načasovaním postrekov, dodržiavaním preventívnych opatrení a rozumným prístupom k záhrade (napríklad nepoužívať zbytočne silnú chémiu) sa môžete tešiť na zdravú úrodu. Pri dôslednej starostlivosti budú vaše stromy v apríli odolávať chorobám a škodcom, aby vás v lete a na jeseň mohli odmeniť chutným ovocím.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať