Máte záhradu či pozemok, na ktorom rastú ovocné stromy, alebo ste práve začali s ich pestovaním a rozmýšľate, ako využiť voľné miesto pod ich korunou? Pozor na to, čo vysadíte! Nie všetky rastliny sa totiž s ovocnými stromami dobre znášajú. Niektoré dokonca môžu ohroziť ich rast a úrodu. Viete, ktoré rastliny k ovocným stromom určite nepatria?
Trávnik pod stromom: krása, ktorá škodí
Najbežnejšie sa stretávame s tým, že ľudia nechajú rásť trávnik až priamo ku kmeňu stromu. Hoci to môže vyzerať pekne upravene, v skutočnosti je tento spôsob pestovania pre stromy veľmi škodlivý. Hlavne mladé stromčeky, ktoré ešte nemajú dobre rozvinutý koreňový systém, tým výrazne trpia.
Tráva je totiž známa svojou dravosťou. Má plytké, ale husté korene, ktoré aktívne bojujú o každú kvapku vody a každú molekulu živín. Takto dokáže strom, najmä mladý, veľmi rýchlo oslabiť. Ideálnym riešením je preto vytvoriť okolo kmeňa voľné miesto bez trávy, takzvané rabátko.
Čo je to rabátko a prečo je dôležité?
Rabátko je jednoducho povedané kruh okolo kmeňa stromu, zbavený akejkoľvek vegetácie, najmä trávy. Práve toto miesto zabezpečuje stromu optimálne podmienky pre rast, pretože všetka voda zo zrážok či z polievania smeruje priamo ku koreňom stromu. Takto sa zabezpečí, že strom nebude musieť súperiť s trávou či burinou o vlahu a živiny.
Rabátko by však nemalo zostať len holou pôdou – odporúča sa ho prekryť mulčovacou vrstvou z kôry alebo slamy. Tá udržuje pôdu vlhkú, bráni rýchlemu vysychaniu a navyše potláča rast buriny.
Nevhodné rastliny pod ovocné stromy – ktoré sú to?
Niektorí záhradkári si môžu myslieť, že miesto pod stromami je ideálne na pestovanie zeleniny alebo byliniek. Bohužiaľ, väčšina bežných záhradných plodín sa k stromom absolútne nehodí. Prečo je to tak?
Baklažánová zelenina (rajčiny, zemiaky, papriky, baklažány)
Tieto populárne rastliny z čeľade ľuľkovitých sa veľmi často pestujú v našich záhradách. No pod stromami môžu spôsobiť veľké problémy. Rajčiny, zemiaky či papriky trpia často rôznymi hubovými alebo vírusovými ochoreniami, ktoré sa ľahko prenášajú aj na ovocné stromy – predovšetkým na jablone či hrušky. Preto je lepšie držať tieto plodiny od stromov čo najďalej.
Dyne, uhorky a cukety
Tieto rastliny zasa veľmi intenzívne spotrebúvajú vodu aj živiny. Ich silné, hlboké korene dokážu pôdu doslova vyčerpať, čím oberajú stromy o potrebnú výživu. Stromčeky potom výrazne slabnú a ich rast sa spomaľuje, úroda je menšia a menej kvalitná.
Cibuľová zelenina (cibuľa, cesnak, pór)
Možno ste počuli, že cibuľa či cesnak dokážu odpudzovať škodcov, a tak by sa zdalo, že budú vhodnou voľbou aj pod stromy. Pravdou však je opak. Pri raste týchto rastlín sa totiž uvoľňujú sírne zlúčeniny, ktoré dokážu brzdiť vývoj jemných koreňov ovocných stromov. Okrem toho negatívne ovplyvňujú pôdnu mikroflóru, čím môžu stromu v dlhodobom horizonte uškodiť.
Bylinky, ktoré sa šíria príliš agresívne
Na záhradách obľúbená mäta, palina či yzop sú známe svojou agresívnosťou. Šíria sa tak rýchlo, že dokážu pôdu pod stromom celkom ovládnuť. Ich korene sú navyše pomerne hlboké a intenzívne konkurujú stromu o vlahu. Preto aj tieto rastliny patria na iné miesto v záhrade, nie priamo pod korunu stromu.
Čo teda môžeme pod strom vysadiť?
Ak sa vám predsa len nechce nechať pôdu celkom prázdnu, existujú rastliny, ktoré môžete bezpečne pod stromy vysadiť. Takými sú napríklad aksamitník (afrikán), kapucínka, ozdobný záhradný ďatelina alebo nechtík lekársky. Tieto rastliny majú pozitívny vplyv – odpudzujú škodlivý hmyz, lákajú užitočné opeľovače a nebránia stromom v raste.
Musíte však počítať s tým, že tieto rastliny budú pod stromami prosperovať iba prvé roky, kým má stromček malú korunu a prepúšťa dostatok svetla. Keď strom vyrastie, priestor pod ním výrazne zatieni, a preto aj tieto rastliny postupne prestanú byť vhodné.
Záver: lepšie menej ako viac
Pri výbere vhodnej výsadby pod ovocné stromy platí jednoduchá zásada: menej je niekedy viac. Ideálne je mulčované rabátko bez invazívnej zelene, ktoré umožní stromu nerušený a zdravý rast. Vaše ovocné stromy vám za to určite poďakujú bohatou a chutnou úrodou.
Teraz už viete, ako svoju záhradu správne zariadiť – vaše stromy sa vám odvďačia zdravým rastom a výborným ovocím!