Ak sa vám zdá, že kúpeľňové dlaždice strácajú pôvodný lesk alebo sa na nich usadila odolná špina, nemusíte hneď siahať po nákladných a silno chemických prípravkoch z obchodu. Stačí sa zamerať na prírodné alebo bežne dostupné prostriedky, ktoré dokážu dlaždice vyčistiť dôkladne a zároveň rýchlo. Niekoľko jednoduchých krokov a kombinácia štyroch zložiek vám dokáže navrátiť žiarivý vzhľad kúpeľňového obkladu v priebehu pár minút. Ako na to?
Pravidelná údržba je základ: Jedlá sóda a citrónová šťava
Ak svoje kúpeľňové dlaždice priebežne čistíte, zabránite tak usadzovaniu vrstiev mastnoty a vodného kameňa. Jednoduchým a lacným riešením, ktoré pôsobí aj ako prevencia, je jedlá sóda. Stačí zmiešať tri lyžice sódy bikarbóny s približne 500 ml vody a vzniknutú zmes zľahka naniesť na dlaždice pomocou hubky. Na čistenie škár sa odporúča použiť starú zubnú kefku, ktorá sa dostane aj do menej prístupných miest.
V boji proti bežným škvrnám takisto pomôže citrónová šťava. Vezmite koliesko citróna a jemne ním potierajte znečistené miesta. Potom nechajte citrónovú šťavu pôsobiť aspoň 15 minút a dlaždice opláchnite vodou. Tento postup je ideálny, ak sa v kúpeľni staráte o obklad pravidelne. V prípade, že v kúpeľni dlho neprebehlo dôkladnejšie čistenie, pravdepodobne budete musieť siahnuť po silnejších metódach.
Domáci čistič zo 4 zložiek
Ak narazíte na skutočne odolné nečistoty, ktoré sa nedajú odstrániť bežným čistením, je vhodné pripraviť si domáci čistič. Spoľahlivo odstráni aj silnú špinu a vráti lesk zanedbaným dlaždiciam. Na jeho prípravu budete potrebovať:
- 5 litrov vody
- 1/3 pohára (napríklad menšieho zaváraninového pohára) citrónovej šťavy
- 1/2 pohára jedlej sódy
- 1/4 pohára octu
Pri zmiešavaní je dôležité dodržiavať presné poradie:
- Do nádoby s piatimi litrami vody najskôr nasypte jedlú sódu a poriadne premiešajte.
- Následne pridajte citrónovú šťavu, znova premiešajte,
- Až potom prilejte ocot.
Táto postupnosť zaručí, že sa suroviny ideálne prepoja a vytvoria penu, ktorá účinne rozpúšťa aj zažratú špinu. Hotovú zmes môžete preliať do fľaše s rozprašovačom a aplikovať ju priamo na znečistené miesta. Nechajte pôsobiť približne 30 minút a potom všetko opláchnite vodou. Vo výsledku by mali byť dlaždice žiarivo čisté a škáry opäť biele.
Keď domáca zmes nepomáha: Siahnite po „ťažšom kalibri“
Stáva sa, že v niektorých domácnostiach sa na kúpeľňu dlho nesiahlo a usadeniny môžu byť extrémne odolné. Ak váš domáci čistič nezabral, alebo sú dlaždice výrazne zanesené starými usadeninami, vymeňte jemnejšie prostriedky za agresívnejšie varianty. Najčastejšie sa používa:
- Savo: Rozrieďte ho s vodou v pomere 1:3 a naneste na problematické miesta. Savo dokáže zlikvidovať aj hlboko usadené nečistoty či plesne, no pri jeho používaní nezabúdajte na dostatočné vetranie a ochranu pokožky pomocou rukavíc.
- Amoniak: Takisto účinný prostriedok, ktorý sa zmiešava s vodou v pomere 1:2. Naneste ho na dlaždice, nechajte pôsobiť aspoň 60 minút a nakoniec nečistoty odstráňte hubkou.
Pri používaní týchto silných chemikálií vždy kladieme dôraz na bezpečnosť – používajte rukavice, vyvetrajte miestnosť a po skončení čistenia priestor dôkladne opláchnite čistou vodou.
Vďaka týmto postupom je možné vrátiť kúpeľňovým dlaždiciam ich pôvodnú iskru aj vtedy, keď ste údržbu dlho zanedbávali. Vyskúšajte najprv prírodnú alternatívu s jedlou sódou, citrónom či octom a ak špina odoláva, nebojte sa staviť na silnejšie čistiace prostriedky. S trochou trpezlivosti sa vaše kúpeľňové dlaždice opäť zablysnú ako nové – a to všetko za krátky čas.