Dôchodci by mali svoje auto označiť symbolom S ako "senior". Má to tento jednoduchý dôvod

dôchodkyňa za volantom
dôchodkyňa za volantom Foto: www.shutterstock.com

Bezpečnosť na cestách je v súčasnosti jedným z hlavných bodov diskusií, ktoré sa týkajú všetkých účastníkov premávky. Často sa pritom zabúda na špecifickú skupinu vodičov – tých starších, ktorí sa môžu stretávať so zhoršenou schopnosťou reagovať na nepredvídané situácie. Napriek tomu, že väčšina seniorov jazdí zodpovedne a dodržiava predpisy, niekoľko nedávnych prípadov upozornilo na riziká, ktoré môžu vzniknúť pri ich účasti na cestách.

Pomalšie reakcie či iné zdravotné obmedzenia totiž môžu znamenať zníženú schopnosť zvládať zložité dopravné situácie. Práve preto sa do popredia dostáva návrh, aby vodiči vo vyššom veku označovali svoje autá symbolom „S“ (od slova „senior“). Podobne, ako je to pri začínajúcich vodičoch, by tak ostatní na cestách vedeli, že sa blížia k vozidlu, za volantom ktorého môže sedieť starší človek s obmedzenými reakciami.

Varovné incidenty v praxi

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa o tomto opatrení začalo viac hovoriť, sú udalosti z posledných rokov, ktoré sa objavili aj v médiách. Spomína sa napríklad prípad z Česka, kde starší vodič vošiel na diaľnicu v protismere a pokračoval ďalej, dokonca pri rýchlosti okolo 100 km/h. Ignoroval výstražné signály nielen zo strany ostatných vodičov, ale aj upozornenia od policajných hliadok. Podobný incident sa pritom stal aj u nás, hoci našťastie takisto neskončil tragicky.

Vodiča, ktorý v opačnom smere ohrozoval ostatných, sa napokon podarilo zastaviť až policajtom. Keď ho skontrolovali, zistili, že má 89 rokov a počas jazdy si vôbec neuvedomoval, že porušuje predpisy a vystavuje riziku nielen seba, ale aj ostatných ľudí na ceste. Takýto príbeh nebol ojedinelý – ukázal však, aké nebezpečné môžu byť situácie, keď starší vodič stratí orientáciu v náročnej dopravnej premávke. Opätovne sa tak vynára otázka, či by sa mali pravidlá týkajúce sa seniorov za volantom upraviť, prípadne sprísniť.

Ako by fungovalo označenie „S“

Odborníci na bezpečnosť premávky začínajú zdôrazňovať myšlienku, aby každý vodič, ktorý prekročí 75 rokov, musel na svojom vozidle viditeľne umiestniť samolepku s písmenom „S“. Toto označenie by malo slúžiť ako jasný signál pre ostatných vodičov, že za volantom sedí človek, u ktorého môžu byť reakcie spomalené, prípadne že si vyžaduje viac času na rozhodovanie, napríklad pri odbočovaní, radení sa do jazdných pruhov či pri manévroch vo vysokej rýchlosti.

Takéto označenie nepredstavuje žiadnu oficiálnu stigmatizáciu. V skutočnosti by išlo najmä o preventívny nástroj, ktorý by upozornil širokú verejnosť, že opatrnosť je v blízkosti takto označeného vozidla ešte dôležitejšia. Práve podobné symboly môžu zabrániť zbytočným nedorozumeniam alebo panike, ak starší vodič začne jazdiť pomalšie, prípadne si zachováva väčší odstup od ostatných áut.

Viac bezpečnosti pre každého

Zavedenie tohto systému by nemalo byť prospešné len pre ostatných ľudí na cestách. Starší vodiči by vďaka označeniu „S“ mohli tiež pocítiť väčšiu ohľaduplnosť zo strany ostatných vodičov. Pokiaľ by sa napríklad rozhodli pre rýchlostnú cestu či diaľnicu, iné vozidlá by mohli včas spozornieť a prispôsobiť svoje správanie. Navyše by sa seniorom zároveň pripomínalo, že musia byť sami k sebe úprimní a kriticky zhodnotiť, či je pre nich jazda autom stále bezpečná.

Niektorých však môže myšlienka podobného označenia znepokojovať, pretože sa obávajú, že by ich spoločnosť mohla považovať za neschopných zvládať riadenie. Dôležité je preto zdôrazniť, že cieľom nie je obmedzovať samostatnosť starších ľudí, ale zvýšiť bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky. Niekedy je ťažké pripustiť, že naše schopnosti s pribúdajúcim vekom klesajú, no zodpovedný prístup k vlastným limitom môže zachrániť životy.

Diskusia o úprave pravidiel

Hoci ani najlepšie vymyslené opatrenie nedokáže úplne zabrániť všetkým nehodám, zámer povinného označovania áut seniorov môže priniesť pozitívne zmeny. Otvára sa tiež priestor na širšiu diskusiu o nutnosti pravidelných zdravotných prehliadok či o systéme kontrolných jazdných testov, ktoré by starším vodičom pripomenuli aktuálne pravidlá a pomohli im zistiť, či sú stále spôsobilí viesť vozidlo.

Takéto kroky by mohli v konečnom dôsledku zmierniť počet rizikových situácií na cestách. Navyše by mohli poskytnúť akúsi istotu a ochranu práve tým seniorom, ktorí už môžu pociťovať istý diskomfort za volantom. Spojenie preventívnych označení s pravidelnými zdravotnými kontrolami by posilnilo nielen bezpečie, ale aj sebavedomie vodičov v pokročilom veku.

Záver: čo prinesie budúcnosť?

Povinné označovanie áut symbolom „S“ je len jedným z návrhov, ako zvýšiť bezpečnosť v premávke, najmä pokiaľ ide o staršiu generáciu vodičov. Užitočnosť takéhoto opatrenia by sa prejavila najmä v tom, že by ostatní vedeli okamžite identifikovať staršieho vodiča a prispôsobiť mu správanie na ceste.

Konečné rozhodnutie, či tento nápad prenikne do zákona, samozrejme závisí od legislatívneho procesu a podpory verejnosti. Je dôležité zdôrazniť, že cieľom nie je brať ľuďom vo vyššom veku ich nezávislosť, ale naopak chrániť ich i ostatných pred potenciálnymi nehodami. V každom prípade sa debata o bezpečnosti starších vodičov a prípadných zmenách pravidiel len začína, a tak bude zaujímavé sledovať, ako sa k tomuto návrhu postavia odborníci, verejnosť i samotní seniorskí vodiči.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať