Extrakt zo stromu, ktorý poznali už naši predkovia. Zlepší pamäť, koncentráciu a povzbudí mozog

Ginkgo Biloba
Ginkgo Biloba Foto: www.shutterstock.com

Ginkgo biloba alebo aj ginko dvojlaločné je považované za jeden z najstarších stromov na našej planéte. Jeho história siaha neuveriteľných 200 miliónov rokov do minulosti a tento strom dokázal prežiť prakticky všetky klimatické a environmentálne zmeny, ktoré Zem postihli. Pôvodne sa vyskytoval len v Číne, kde je tradičnou súčasťou medicíny už vyše päťtisíc rokov. Dnes ho nájdeme prakticky všade po svete, pretože je odolný voči znečistenému ovzdušiu, chorobám aj škodcom.

Typické pre ginko sú jeho listy v tvare vejára, ktoré majú krásnu žiarivo zelenú farbu a na jeseň sa menia na žltú. Strom môže dorásť do výšky až 40 metrov a známy je tiež svojou mimoriadnou dlhovekosťou – niektoré exempláre sa môžu dožiť až 4 000 rokov.

Čím je ginkgo také výnimočné?

Najväčším tajomstvom jeho popularity sú bioaktívne látky nachádzajúce sa v jeho listoch. Ide najmä o flavonoidy (kvercetín, kaempferol, izoramnetín), ktorých obsah dosahuje až 28 %. Flavonoidy sú známe tým, že pôsobia ako mimoriadne silné antioxidanty, chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi, zlepšujú stav ciev a potláčajú zápalové procesy.

Okrem nich ginkgo obsahuje ginkgolidy (A, B a C), ktoré majú významnú úlohu pri ochrane nervových buniek. Podporujú mikrocirkuláciu krvi v mozgu aj končatinách, čím zlepšujú prísun kyslíka do tkanív. Ginkgolidy tiež zabraňujú zhlukovaniu krvných doštičiek, čo pomáha predchádzať mikrotrombózam, teda drobným krvným zrazeninám.

Ďalšou dôležitou skupinou látok sú polyfenoly, lignany a proantokyanidíny, ktoré pôsobia proti degeneratívnym procesom v nervovom systéme, chránia cievy a zvyšujú celkovú odolnosť organizmu voči stresu.

Tieto benefity podrobnejšie opisuje veterinárny lekár a odborník na fytoterapiu, MVDr. Jiří Pantůček zo spoločnosti Green idea:
„Ginkgo je unikátne v tom, že jeho látky chránia neuróny pred poškodením spôsobeným nedostatkom kyslíka. Výrazne zlepšuje prekrvenie mozgu, čím stimuluje pamäť, sústredenie a schopnosť lepšie zvládať psychickú záťaž.“

Široké spektrum zdravotných benefitov

Extrakt z ginkga sa osvedčil predovšetkým pri zlepšovaní pamäti a koncentrácie. Často ho využívajú študenti a ľudia s náročnou mentálnou prácou, pretože zvyšuje pozornosť a redukuje psychickú únavu.

Ginkgo však pomáha aj pri:

  • miernych formách demencie a Alzheimerovej choroby, kde môže spomaliť progresiu príznakov,
  • poruchách prekrvenia (napr. studené ruky a nohy, mravenčenie končatín, Raynaudov syndróm),
  • tinnite (zvonení či pískaní v ušiach), závratoch a problémoch s rovnováhou,
  • prevencii ischemických cievnych príhod,
  • znižovaní hladiny cholesterolu (pri dlhodobom užívaní),
  • zlepšovaní stavu pri glaukóme (zelený zákal) či degenerácii očnej makuly,
  • bolestiach hlavy spôsobených nedostatočným prekrvením mozgu.

Ginkgo biloba navyše môže mierne zmierňovať prejavy úzkosti, stresu a skúmajú sa aj jeho pozitívne účinky pri diabetickej neuropatii či Parkinsonovej chorobe.

Pre koho je ginkgo vhodné?

Ginkgo je ideálne predovšetkým pre:

  • seniorov, pretože pomáha zlepšovať kognitívne funkcie a spomaľuje starnutie mozgu,
  • osoby s miernou poruchou pamäti,
  • študentov a intelektuálne pracujúcich, ktorí potrebujú zvýšiť svoju výkonnosť a koncentráciu,
  • ľudí trpiacich poruchami krvného obehu, ako sú studené ruky a nohy,
  • osoby, ktoré trápia závrate alebo tinnitus,
  • ľudí so zvýšeným rizikom srdcových a mozgových príhod,
  • pacientov s ľahšími formami zeleného zákalu.

Opatrnosť pri užívaní

Hoci je ginkgo všeobecne bezpečné, existujú aj riziká. Citlivejší jedinci môžu pociťovať mierne tráviace problémy, bolesti hlavy, závraty či alergické kožné reakcie. Ginkgo ovplyvňuje zrážanlivosť krvi, preto sa nesmie kombinovať s liekmi na riedenie krvi (warfarín, heparín). Pred plánovanou operáciou by sa malo jeho užívanie vysadiť aspoň týždeň dopredu.

Nevhodné je tiež pre tehotné ženy, epileptikov a ľudí s extrémne nízkym tlakom. Podávanie ginkga deťom by malo byť vždy konzultované s pediatrom, pretože štúdií na túto skupinu nie je dostatok.

Ako ginkgo najlepšie užívať?

Ginkgo je dostupné vo forme kvapiek, čajov alebo kapsúl. Najefektívnejšou formou je štandardizovaný extrakt, ktorý má presne stanovené množstvo účinných látok (flavonoidy 24 %, terpenoidy 6 %). Dávkovanie závisí od konkrétneho zdravotného problému:

  • Prevencia problémov s pamäťou: 120–160 mg denne, ideálne ráno.
  • Demencia, tinnitus, závraty: 240 mg denne, rozdelené na dve dávky (2 × 120 mg) alebo jednorazovo (240 mg).
  • Zlepšenie krvného obehu: 120–160 mg denne ráno.
  • Podpora pri úzkosti a strese: 120 mg denne ráno.

Dlhodobé užívanie je možné, no odporúča sa robiť mesačnú prestávku každých 3–6 mesiacov, aby účinky zostali stále efektívne.

Ginkgo biloba je bezpochyby jednou z najúžasnejších rastlín prírodnej medicíny a pri rozumnom používaní môže priniesť mnohé zdravotné benefity. Ak máte pochybnosti o jeho vhodnosti práve pre vás, vždy sa radšej poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať