Feng Shui spálňa pre byt aj dom

Feng shui bývanie
zdroj: gettyimages.com

Podľa feng shui je spálňa najdôležitejšou miestnosťou v našich domácnostiach. A nemusíte byť ani zástancom tohto čínskeho učenia, aby ste uznali, že je to skutočne pravda. Spálňa je miestom oddychu, relaxu a načerpania nových síl. Len pokojný a kvalitný spánok nám umožní zvládnuť náročné úlohy v práci,ale aj neustály kolotoč bežných povinností, ktoré na nás čakajú po príchode domov. Feng shui nie je len filozofiou a duchovným učením. Je to spôsob nazerania na život a snaha o nastolenie harmónie. Prinášame vám niekoľko tipov, na základe ktorých si viete preorganizovať spálňu tak, aby ste si dopriali plnohodnotný odpočinok a každé ráno sa zobúdzali s úsmevom na tvári.

...

Spálňa podľa feng shui vám prinesie harmóniu a pokoj

Ak vás aspoň trochu zaujíma feng shui a rozhodli ste sa pre zariadenie spálne v tomto duchu, prinášame vám zopár užitočných pravidiel, vďaka ktorým to zvládnete aj bez pomoci odborníka, či bytového dizajnéra. Základom je schopnosť vedieť čo k čomu patrí, čomu sa v spálni radšej vyhnúť a akým spôsobom usporiadať nábytok aj jednotlivé doplnky.

1. Umiestnenie spálne
Podľa feng shui by spálňa nemala susediť s toaletou a kúpeľňou. To však predstavuje pomerne veľký problém, pretože väčšina domov a bytov je dispozične navrhnutá práve takto. Snažte sa preto aspoň o zachovanie maximálnej možnej vzdialenosti medzi spálňou a vstupnými dverami. V tomto prípade ide o nutnosť zachovania súkromia. Najideálnejším miestom pre spálňu je juhozápadná časť domu alebo bytu.

2. Posteľ a jej miesto
Jej umiestnenie v rámci spálne je najdôležitejšie. Posteľ by sa mala nachádzať uhlopriečne oproti dverám. Mali by sme mať dobrý výhľad na dvere. Nohy postele však nesmú byť v jednej línii s dverami. K umiestneniu postele existujú v rámci feng shui aj doplňujúce pravidlá:

 • najlepším riešením je umiestnenie postele na vyvýšenom mieste
 • priestor pod posteľou sa nemá využívať ako úložný priestor; má byť zabezpečená optimálna cirkulácia vzduchu
 • pri výbere postele uprednostňujte prírodné materiály, napr. drevo
 • vyberte si posteľ s pevným čelom, ktoré symbolizuje istotu a ochranu
 • vyhnite sa vodnej posteli
 • za posteľou by sa nikdy nemalo nachádzať okno
 • ak máte v spálni zrkadlo, umiestnite ho tak, aby nesmerovalo rovno na posteľ. Zrkadlo otočené k posteli môže viesť k hádkam, či dokonca až k nevere
 • odstráňte z okolia postele všetok neporiadok
 • posteľ by mala byť prístupná z oboch strán
 • nová práca alebo nový vzťah rovná sa nová posteľ
 • párom sa odporúča mať jeden spoločný matrac, nie dva oddelené. Ak chcete mať oddelené matrace, vyberte si dve samostatné postele, ktoré len prisuniete k sebe
 • nad posteľ neumiestňujte žiadne ťažké predmety

3. Symfónia farieb
Farby do spálne vyberajte aj podľa toho, aké pocity a emócie v nej chcete prežívať. Feng shui odporúča zemité farby ako béžová, oranžová a hnedá. Pozitívnu energiu prinesie aj svetlomodrá, nie však tmavomodrá, ktorá symbolizuje nebo. Pre relaxáciu sú vhodné pastelové odtiene zelenej, okrovej a béžovej. Vášeň vám do spálne prinesie červená farba, napr. na stenách, či doplnkoch.

4. Párovanie
Po oboch stranách postele umiestnite nočné stolíky, alebo malé skrinky. Ak máte v spálni obraz, zaobstarajte mu druhý. V spálni je veľmi dôležité párovanie, obzvlášť ak ju využívate dvaja. Všetky doplnky, vankúše, či lampičky musia byť v páre.

5. Toto do spálne nepatrí
Každý predmet, ktorý sa v spálni nachádza, vyžaruje určitú energiu a tým vplýva na naše vnímanie. Zo spálne určite odstráňte všetky smutné výjavy, obrazy osamelých osôb, či obrázky s agresívnou tematikou. Miesto tu nemajú ani fotografie rodiny, priateľov, alebo detí. Tie patria do obývačky. Odstráňte aj všetky dekorácie z umelých alebo sušených kvetov, ikebany a aranžmány. Podľa princípov feng shui ide totiž o mŕtvu energiu. Do spálne sa nehodia ani najrôznejšie vyobrazenia vody, akváriá, či okrasné fontány. Z hľadiska pokojného spánku tu nemajú čo hľadať ani kozmetické prípravky, lieky, televízor, notebook a ďalšia elektronika. Predstavujú výrazne rušivé a negatívne vplyvy, narúšajúce náš spánok.

Pozrite si ďalšie komody v týchto e-shopoch:

Zopár tipov na záver

 • vyberajte nábytok so zaoblenými hranami. Ostré hrany prekryte látkou, alebo popínavou rastlinou
 • vyberajte nábytok v svetlejších odtieňoch. S výnimkou nočných stolíkov neumiestňujte nábytok blízko k posteli
 • v spálni sa vyhnite zrkadlám. Ak ich tam nutne musíte mať, na noc ich prikrývajte
 • vyhnite sa v spálni elektronike
 • živé rastliny sú do spálne ideálne. Symbolizujú živú energiu a cez deň produkujú kyslík. V noci sú však jeho spotrebiteľmi. Živé rastliny áno, ale nie príliš veľa
 • dekoratívne predmety navodzujú tú pravú atmosféru. Zaobstarajte si ich ale v pároch

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: