Hľadíkovke sa bude najlepšie dariť na balkóne. Na záhradu ju radšej nedávajte – má to jednoduchý dôvod!

Nemesia
Nemesia Foto: www.shutterstock.com

Ak hľadáte farebnú a pritom nenáročnú balkónovú kvetinu, hľadíkovka je jednoznačne výborná voľba. Táto letnička síce poteší každého pestovateľa svojou krásou a jednoduchou starostlivosťou, ale pozor – rozhodne ju neumiestňujte na voľné záhradné záhony, pretože na ne nie je príliš dobre pripravená.

Farby, ktoré očaria každého milovníka kvetov

Hľadíkovka dokáže ponúknuť naozaj výnimočnú paletu farieb. Máloktorá balkónová rastlina sa môže pýšiť tak pestrým sortimentom odtieňov – od čistej bielej cez žiarivú žltú až po sýto červenú či fialovú. Niektoré odrody sú dokonca dvojfarebné, čo ešte viac zvýrazní ich dekoratívnosť. Okrem svojej krásy sa pýšia aj veľkou výhodou, ktorou je nenáročnosť na starostlivosť.

Aj napriek všetkým týmto prednostiam však majú hľadíkovky jednu výraznú slabinu – citlivosť voči poveternostným podmienkam, ako sú silný vietor a dážď.

Odkiaľ hľadíkovky pochádzajú?

Tieto pestrofarebné krásky k nám dorazili z ďalekej južnej Afriky. V domovine tejto atraktívnej rastliny sa vyskytuje viac ako dvadsať rôznych druhov, pričom niektoré rastú ako drobné, nežné bylinky, zatiaľ čo iné majú formu mohutnejších kríkov. V našich klimatických podmienkach sa pestujú prevažne vyšľachtené krížence, ktoré najlepšie vyhovujú európskym balkónom a terasám.

Prečo hľadíkovka pripomína hľadík?

Už podľa názvu je jasné, že hľadíkovka má veľa spoločného so známym hľadíkom. Tieto dve rastliny si ľudia často zamieňajú – ich podobnosť je totiž veľká. Hľadíkovka sa vyznačuje rovnakým typom kvetov, ktoré pripomínajú malé papuľky, a má aj podobne tvarované, úzke lístky. V porovnaní s klasickým hľadíkom je však oveľa jemnejšia a menej robustná, čo je zároveň dôvod, prečo je na ňu potrebné dávať väčší pozor pri umiestnení.

Záhony radšej vynechajte: Dážď a vietor sú nepriateľmi hľadíkovky

Hľadíkovky sa na prvý pohľad zdajú odolné, no opak je pravdou. Ich jemné stonky sú náchylné na poškodenie, a vietor ich dokáže ľahko polámať alebo výrazne poškodiť. Okrem toho im nesvedčí ani prílišná vlhkosť spôsobená dažďom, ktorý spôsobuje ich chradnutie, ba dokonca môže viesť aj k ich uhynutiu.

Preto je oveľa rozumnejšie, ak hľadíkovky vysadíte do kvetináčov na chránené balkóny, lodžie alebo kryté terasy. Tam budú v bezpečí pred nepriaznivým počasím a odvďačia sa vám bohatým kvitnutím.

Ako si vypestovať hľadíkovky zo semien?

Hľadíkovku si môžete jednoducho vypestovať aj doma, priamo zo semien. Ideálnym obdobím na ich výsev je skorá jar, približne apríl. Semienka môžete vysievať doma za oknom alebo v temperovanom skleníku do ľahkého substrátu určeného na výsev. Keď mladé rastlinky zosilnejú, je vhodné ich presadiť do substrátu pre balkónové rastliny, najlepšie obohateného o železo – napríklad substrát určený pre surfínie.

Pri zalievaní je dôležité postupovať opatrne. Hľadíkovky doslova neznášajú premokrenie, pretože im pri dlhšom prebytku vody môžu ľahko zahniť korene. Z rovnakého dôvodu sú úplne nevhodné aj pre samozavlažovacie nádoby, kde by stáli neustále vo vlhku. Naopak, raz za týždeň ich môžete prilepšiť tekutým hnojivom pre kvitnúce rastliny, čo podporí ich krásu a zdravý rast.

Kedy hľadíkovky vysádzať von na balkón?

Von na balkón môžete mladé hľadíkovky umiestniť najskôr od druhej polovice mája. Rastliny rýchlo rastú, takže ak trochu meškáte, pokojne ich môžete vysadiť aj o pár týždňov neskôr. Ideálne podmienky predstavuje stanovište s dostatkom svetla, avšak bez priameho popoludňajšieho slnka, ktoré by mohlo kvetiny spáliť. Preto sú najvhodnejšie balkóny smerujúce na východ či západ.

Ako podporiť bohaté kvitnutie?

Ak chcete, aby hľadíkovka bohato kvitla celé leto, nezabudnite pravidelne odstraňovať odkvitnuté časti rastlín. Po prvej vlne kvitnutia ich navyše môžete mierne zostrihnúť – rastlina tak lepšie rozvetví a zakvitne nanovo, ešte krajšie a hustejšie.

Vďaka všetkým uvedeným prednostiam sú hľadíkovky dokonalou ozdobou balkónových kvetináčov. Nežná krása ich kvetov v kombinácii s jednoduchou starostlivosťou je zárukou, že si ich okamžite zamilujete. A hoci v záhradách často neprežijú nečakané rozmary počasia, na vašom chránenom balkóne budú spoľahlivou ozdobou, ktorá vám bude robiť radosť celé leto.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať