Práčka je nevyhnutnou súčasťou každej modernej domácnosti – udržiava naše oblečenie čisté a šetrí nám množstvo času. Čo však robiť, keď sa z tejto užitočnej pomocníčky stane hlučný strašiak, ktorý ruší susedov alebo dokonca prehluší televízor v obývačke? Práve na tento problém narazila aj pani Michaela, ktorá sa podelila so svojou skúsenosťou:
„Netuším, čo sa s mojou práčkou stalo. Akonáhle spustím prací cyklus, začne skákať, búchať a vydáva všemožné zvuky. Susedia sa už párkrát sťažovali, pretože je to počuť v celom paneláku. Ja však musím prať ďalej, a tak to skúšam načasovať aspoň na chvíle, keď sú všetci preč z bytu.“
Ak ste sa v podobnej situácii ocitli aj vy, nemusíte hneď zvažovať kúpu novej práčky. Odborníci upozorňujú, že častokrát ide o drobnú chybu, ktorá sa dá odstrániť rýchlo a jednoducho. Ak chcete minimalizovať hluk počas prania, môže vám pomôcť aj krátke inštruktážne video.
V nasledujúcich riadkoch si detailne rozoberieme, aké typy zvukov vaša práčka môže vydávať, čo môže byť za nimi a ako tento nepríjemný problém odstrániť.
Prečo je práčka hlučná?
Hluk môže mať rôzne príčiny – od drobností, ako sú uvoľnené gombíky v bubne, až po vážnejšie poruchy ložísk alebo ventilov. Aby ste si ušetrili čas i peniaze, odporúča sa najskôr zistiť, s akým typom zvuku máte dočinenia. Podľa toho dokážete určiť, či zvládnete problém vyriešiť sami, alebo bude nevyhnutná pomoc opravára.
Kedy zavolať opravára?
- Ak počujete hlasné buchotanie a máte podozrenie, že sa vo vnútri bubna uvoľnil alebo zasekol nejaký predmet, radšej práčku okamžite vypnite.
- Ak práčka vydáva zvuky, ktoré pripomínajú silné vŕzganie či škrípanie kovu o kov, môže ísť o pokazené ložisko.
- Ak sa práčka nenaplní vodou alebo naopak neodvádza vodu, problém môže súvisieť s poškodeným prívodným ventilom či čerpadlom.
Niektoré z týchto závad môžete identifikovať sami, no na bezpečnú opravu si často predsa len budete musieť prizvať špecializovaného technika.
Typické zvuky a ich možné príčiny
1. Búchanie („tancujúca“ práčka)
Zdá sa vám, že práčka pri odstreďovaní doslova poskakuje a hlučne búcha o podlahu alebo o steny? Najčastejšou príčinou bývajú drobné kovové časti oblečenia, ako sú zipsy či gombíky, prípadne sa v bubne mohla zachytiť minca. Tieto predmety sa môžu zaseknúť aj v tesnení dvierok a bubon potom naráža do vany práčky.
Čo s tým?
- Skontrolujte, či v práčke nie sú zabudnuté cudzie predmety (nájdete ich často vo vreckách nohavíc, búnd alebo v podšívkach).
- Prezrite oblasť tesnenia vo dvierkach a odstráňte všetko, čo tam nepatrí (napríklad sponky, mince, gombíky a pod.).
- Ak aj po dôkladnej kontrole hluk neustupuje a cítite, že bubon naráža veľmi silno, práčku radšej ďalej nepreťažujte a kontaktujte servis. V krajných prípadoch by sa mohlo poškodiť tesnenie alebo dokonca nastať vytečenie vody.
2. Cvakanie
Opakované „cvak, cvak, cvak…“ vás môže privádzať do zúfalstva. Navyše sa niekedy môže stať, že sa práčka vôbec nenaplní vodou a práve to je prvý varovný signál. Cvakanie vnútri práčky často spôsobuje poškodený alebo zablokovaný prívodný ventil.
Ako to spoznať?
- Tieto zvuky pripomínajú klepnutie uzávierky starého fotoaparátu.
- Práčka sa buď nenaplní dostatočne vodou, alebo nedokáže práve kvôli znečistenému ventilu dokončiť celý prací program.
Možné riešenie:
- Ak ste technicky zdatnejší, môžete sa pokúsiť ventil opatrne demontovať a vyčistiť od usadenín či vlákien.
- Niekedy je však lepšie ventil rovno vymeniť. Náhradné diely sa dajú zohnať v železiarstve alebo v špecializovaných predajniach s náhradnými komponentmi. Dôležité je však presne vedieť, aký typ ventilu vaša práčka vyžaduje.
3. Vŕzganie, škrípanie či „brúsenie“
Ak váš spotrebič pri odstreďovaní vydáva zvuky, ktoré pripomínajú brúsku alebo starú opotrebovanú hojdačku vŕzgajúcu vo vetre, môže ísť o dva scenáre. Prvý, pomerne jednoduchý, je preťaženie bubna – ak doň vložíte viac bielizne, než je odporúčané, motor a ložiská trpia a práčka „kričí“ o pomoc.
Druhý scenár je však vážnejší: problémy s ložiskom bubna. Ložisko zabezpečuje plynulé otáčanie a správnu polohu bubna. Keď zhrdzavie alebo sa opotrebí, začne sa ozývať škrípanie až kovové vŕzganie.
Čo robiť v takom prípade?
- Skúste znížiť množstvo bielizne v bubne. Ak sa hluk vytratí, je to dobré znamenie – práčka bola len preťažená.
- Ak však vŕzganie neustáva, pravdepodobne ide o poškodené ložisko. Tento problém sa zvyčajne nedá vyriešiť doma svojpomocne; ide o pomerne náročnú opravu, a preto je vhodné zavolať opravára.
4. Pískanie
Pískanie, ktoré sa ozve najmä počas napúšťania alebo máchania, býva často spojené s nadmerným tlakom vody v prívode. Môže ísť tiež o poruchu hnacej remenice, prípadne ďalší signál, že ložiská nie sú v najlepšom stave.
Kde hľadať problém?
- Príliš vysoký tlak vody – ak je prívod vody do práčky silný, môže to vytvárať piskľavý zvuk.
- Poškodené ložiská alebo remenica – tie okrem pískania môžu spôsobovať aj jemné dunenie či kovový rachot.
Možné riešenie:
- Ak máte na vodovodnej prípojke regulátor tlaku, môžete ho mierne priškrtiť (pootočiť doľava). Tým znížite prietok vody a zvuk by sa mal zmierniť.
- Keď pískanie neprestáva, najmä ak ho sprevádzajú aj iné nezvyčajné prejavy, zavolajte technika, ktorý zistí, či je potrebná výmena ložiska alebo remenice.
Ako môžete problémom predchádzať a čo skontrolovať ešte predtým, než zavoláte odborníka
Kontrola bubna a tesnenia dvierok
- Pravidelne po praní skontrolujte, či v práčke nezostali cudzie predmety.
- Prezrite tesnenie – gumička na dvierkach dokáže zadržať malé predmety (mince, spinky na papier, zapnutý zips, vytrhnutý gombík).
Správne množstvo bielizne
- Nepreťažujte bubon. Je lákavé napchať ho až po okraj, najmä ak máte veľa vecí, no práve to môže spôsobiť nadmernú záťaž na komponenty a generovať neželaný hluk.
Pravidelná údržba a čistenie
- Aspoň raz za mesiac spustite prací cyklus s vyššou teplotou a s prostriedkom na čistenie práčky (alebo s obyčajným octom).
- Tým pomôžete predchádzať usadzovaniu vodného kameňa a rôznych nečistôt, ktoré môžu negatívne ovplyvniť chod spotrebiča.
Skontrolujte tlak vody
- Ak máte pocit, že prívod vody je príliš silný a sprevádza ho pískavý zvuk, znížte tlak. Niekedy stačí pootočenie regulačného ventilu.
Pozor na prívodný ventil
- Pri akejkoľvek poruche alebo pri podozrení, že sa ventil upcháva, skúste ho vyčistiť. Ak je výrazne poškodený, najlepším riešením býva jeho úplná výmena.
Kedy sa pripraviť na výmenu práčky?
Napriek tomu, že väčšina hlučných prejavov sa dá riešiť opravou jednotlivých komponentov, môžu nastať situácie, kedy je výmena spotrebiča predsa len rozumnejšia. Ak je práčka už veľmi stará, má za sebou viacero nákladných opráv a zároveň spotrebúva veľa energie, môže byť nová investícia výhodnejšia.
Nové modely práčok sú navyše vybavené modernými technológiami, ktoré nielen znižujú hlučnosť, ale aj šetria vodu či elektrickú energiu. Pri kúpe novej práčky preto zvážte aj energetickú triedu a funkcie zamerané na zníženie vibrácií a hluku.
Zhrnutie
Hlučná práčka nemusí vždy znamenať katastrofu alebo okamžitú potrebu kúpy nového spotrebiča. Mnoho problémov, ako búchanie, cvakanie, pískanie či škrípanie, býva spojených so zanedbaním bežnej údržby, zachytenými predmetmi v bubne, prílišným tlakom vody alebo opotrebovanými súčiastkami typu ložisko či prívodný ventil.
Dôležité je:
- Hluk neignorujte a včas konajte, aby ste sa vyhli závažnejšiemu poškodeniu práčky alebo nehode (vytečenie vody, zničenie tesnenia).
- Snažte sa identifikovať typ zvuku a súvislosti, za akých vzniká (napúšťanie, odstreďovanie, plný bubon, drobné predmety).
- Menšie opravy či údržbu (vyčistenie filtra, kontrola tesnenia) zvládnete sami, pri závažnejších opravách sa obráťte na odborníka.
Ak sa vám podarí odhaliť príčinu hlučnej prevádzky včas, ušetríte nielen peniaze, ale aj nervy. A susedia to určite ocenia tiež. Pokiaľ však oprava nedáva finančný zmysel a vaša stará práčka má najlepšie roky za sebou, zvážte kúpu novej. Mnoho moderných modelov ponúka inteligentné funkcie a pokročilé systémy tlmenia vibrácií, vďaka čomu bude vaša kúpeľňa počas prania príjemne tichá.
Pamätajte: Každý neprirodzený zvuk vašej práčky je signál, že niečo nemusí byť v poriadku. Venujte im pozornosť a v prípade potreby sa obráťte na špecializovaný servis. Predídete tak možnému vytopeniu alebo drahým opravám, ktorým by ste sa inak nevyhli. Navyše, práčka by mala byť pre vás spojencom v každodennom živote – tak sa postarajte, aby jej chod bol čo najhladší a najtichší!