Januárová záhrada. Kľúčové tipy pre bohatú úrodu v roku 2025

záhon ruží
záhon ruží Foto: www.shutterstock.com

Aj keď je vaša záhrada v januári prikrytá snehom, existuje množstvo aktivít, ktorými môžete prispieť k jej úspešnému rozvoju. Pripravte sa na nový pestovateľský rok s tými najlepšími krokmi.

Dôkladné plánovanie pestovania a rozmiestnenia záhonov

Chladné zimné dni sú ideálne na dôkladné plánovanie. Na čistý papier si podrobne zapíšte všetky druhy zeleniny, ovocia a byliniek, ktoré plánujete pestovať. Následne si načrtnite podrobnú mapu vašej záhrady a premyslite si, kde presne umiestnite jednotlivé záhony. Pri plánovaní nezabudnite na dôležité striedanie plodín, ktoré zabraňuje vyčerpaniu pôdy a pomáha udržiavať jej úrodnosť. Pestovanie rovnakých druhov rastlín na tom istom mieste niekoľko rokov za sebou môže viesť k chudobnejším výnosom a zvýšeniu výskytu chorôb.

Výber a nákup kvalitného osiva

Podľa vybraných plodín si zabezpečte potrebné osivo. Môžete si vybrať tradičné semená alebo moderné hybridné odrody F1, ktoré sú prirodzene odolnejšie voči škodcom a chorobám. Tieto odrody vám zaručia vyššiu úrodu, no ich nevýhodou je, že semená nemožno použiť viackrát a na ďalšiu sezónu budete musieť zakúpiť nové.

Ak vám z minulého roka zostali nevyužité semená, venujte chvíľu ich kontrole. Prezrite ich, či nevykazujú známky plesní alebo iného poškodenia. Pre overenie ich životaschopnosti môžete otestovať klíčivosť – na navlhčený vatový tampón položte aspoň 25 semien a nechajte ich vyklíčiť. Ak klíči viac ako 80 %, môžete ich s pokojom zasadiť.

Príprava na skorý výsev a predpestovanie sadeníc

Začiatok februára je ako stvorený na predpestovanie prvých sadeníc. Skontrolujte, či máte dostatok sadbovačov, plastových nádob alebo kvetináčov vhodných na pestovanie. Skvelou voľbou sú aj malé domáce pařeništia, ktoré jednoducho umiestnite na slnečný parapet.

Začať môžete napríklad s predpestovaním paprík a paradajok, prípadne šalátu, zeleru, kalerábu alebo póru. Ak si nie ste istí správnym termínom výsevu, pozrite si informácie na obale semien, kde nájdete podrobné pokyny.

Ako vysievať semienka?

Starostlivosť o ovocné stromy a bobuľové kríky

Január je ideálnym obdobím na rez ovocných kríkov, ako sú ríbezle, egreše, maliny či černice, ktoré začínajú pučať skôr než iné dreviny. Od februára do marca je vhodné zamerať sa na rez jabloní, hrušiek a liesok. Kôstkoviny ako čerešne a višne sa odporúča rezať až v letných mesiacoch, konkrétne po zbere plodov v júli alebo auguste.

Na správny rez si pripravte kvalitné, ostré záhradnícke nožnice určené na strihanie konárov. Vyššie položené vetvy pohodlne odstránite teleskopickými nožnicami. Rez vykonávajte počas dní bez mrazov, aby čerstvé rany nezamrzli. Pre lepšie hojenie môžete rezy ošetriť stromovým balzamom alebo záhradníckym latexom.

Príprava záhrady už v zimných mesiacoch vám zabezpečí zdravú a bohatú úrodu počas celého roka. Nepodceňujte tieto dôležité kroky a vychutnajte si radosť z pestovania s vidinou hojnej úrody.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať