Je cena za bytový dizajn vysoká alebo nie?

Dizajn bytu
zdroj: gettyimages.com
...

Kým v odevnom priemysle sa móda a trendy menia zo sezóny na sezónu, to, čo je „in“ v bytových doplnkoch a interiéroch, sa mení omnoho pomalšie. V zásade však platí stále rovnaké pravidlo: zladiť interiér ako celok a vytvoriť príjemné miesto, kam sa budeme s radosťou vracať. Rozhodujúcim faktorom pri navrhovaní však zostáva „hrúbka“ peňaženky klienta a výber kvalitného dizajnéra.

Podmanivé čaro bytového dizajnu

Cena návrhu závisí od počtu izieb a celkovej metráže nehnuteľnosti. Dôležité však je, koho klient osloví. Ak hľadá iba niekoho, kto mu nakreslí interiér a nepotrebuje mať skúsenosti z praxe a celú realizáciu si klient obstará sám, môže sa obrátiť aj na študenta. Cena takéhoto návrhu býva spravidla nižšia. Ak je však pri trojizbovom byte cena za návrh 1 500 eur, treba si všímať, čo všetko návrh obsahuje. Ak sú v cene alternatívne návrhy, dispozičné riešenie, dokumentácia, na základe ktorej sa môže vykonať celá realizácia prác, výroba nábytku, servis a celkový dohľad nad realizáciou, cena je primeraná. Na druhej strane môže dizajnér uskutočniť výpočet návrhu ceny aj cez individuálne cenníky. Realita je o voľnom stanovení ceny a o dohode s klientom. V cenníkoch sa cena za návrh jednej izby pohybuje v rozpätí 100 až 200 eur, záleží na klientovi, akú formu spolupráce si vyberie. V hre je tiež ponuka konzultácií či poradenstva, keď si dizajnér účtuje za polhodinové až hodinové poradenstvo od 30 do 60 eur.

Ako spoznať kvalitného dizajnéra? Na začiatku sa veľa pýta a počúva. Dlhoročné skúsenosti dizajnérov poukazujú na to, že obe strany, tak klient, ako aj dizajnér, sa musia pred začiatkom spolupráce „oťukať“. Návrhy dispozičného riešenia, použité farby a doplnky či materiál – to všetko odzrkadľuje pochopenie zákazníka a jeho potrieb. Nie je preto prekvapením, ak sa vás dizajnér opýta, koľko máte oblečenia v šatníku, či preferujete kúpanie alebo skôr sprchovanie. Pri prvom stretnutí a obhliadke priestoru si dizajnér všíma, čo má klient oblečené, ako gestikuluje, o čom často rozpráva. Kvalitný návrh možno poskladať iba na základe vzájomnej komunikácie, počas ktorej dizajnér zistí, či je klient skôr minimalista alebo má záľubu vo „vintage“ štýle.

Pozrite si sedačky v týchto e-shopoch:

Bytoví architekti tvrdia, že ideálny stav je, ak dostanú od klienta „zelenú“. Znamená to, že môžu svoje cítenie architekta – dizajnéra rozvinúť naplno. Limitujúcim faktorom však v tomto prípade môže byť rozpočet. Dôležité je, aby klient pochopil, že ho vnímajú ako investora. Dôverný pracovný vzťah tak umožňuje zákazníkovi využívať širokú škálu služieb architekta, od pomoci pri hľadaní nehnuteľnosti, cez zabezpečenie projektu, statických posudkov, až po konkrétne návrhy interiéru. Klient je takto odbremenený od množstva vybavovania, návrhy dostane šité priamo na mieru a aj za nižšiu cenu, ako keby zariaďoval interiér na „vlastnú päsť“. Siete dodávateľov a výrobcov, s ktorými štúdiá interiérového dizajnu spolupracujú, vedia zjednať podstatne nižšie ceny. Preto je minimálnou nutnosťou, ktorú od klienta štúdio potrebuje, pôdorys a aspoň základná predstava o štýle, v akom by mal byť interiér zariadený. Pôdorys definuje dispozičné riešenie, alfu a omegu interiéru.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať