Je lepšia 45 cm alebo 60 cm vstavaná umývačka riadu?

Vstavaná umývačka riadu
zdroj: gettyimages.com

Ruku na srdce, koľkým z nás zostane po dobrej večeri energia na umývanie riadu? Snáď každý by si radšej šiel oddýchnuť, venoval sa deťom alebo aspoň získaný čas využil na efektívnejšie činnosti, ako upratovanie – napríklad čítanie dobrej knihy. Jednoduchým riešením, ktoré šetrí váš čas strávený domácimi prácami, sú umývačky riadu. Niet divu, že sa stávajú v domácnostiach stále populárnejšími. Namiesto ručného umývania každého pohára, taniera či hrnca zvlášť, ich jednoducho naskladáte do umývačky, stlačíte gombík a ušetrený čas môžete venovať svojim najbližším alebo ho využiť na odpočinok. V dnešnom uponáhľanom svete umývačky šetria drahocenný čas a námahu.

...

Nenahraditeľná umývačka riadu

Aj keď si mnohí môžu myslieť, že dnešné umývačky riadu majú veľkú spotrebu vody a energie, ako to bolo pred niekoľkými rokmi, opak je pravdou. Vďaka moderným technológiám, ktoré umývačky pri umývaní riadu využívajú, je ich chod veľmi šetrný a účinný. Riad aj lepšie dezinfikujú, pretože používajú oveľa teplejšiu vodu, než ľudia pri ručnom umývaní. Na trhu dnes môžeme nájsť mnoho modelov, ktoré sa líšia prevedením, dizajnom, veľkosťou či spotrebou. Zorientovať sa v takom množstve nie je jednoduché. Na začiatok je dôležité, aby ste si ujasnili čo od umývačky očakávate. V prvom rade je pri každej samozrejmý čistý a nablýskaný riad. Nesmieme zabudnúť ani na nízku spotrebu energie a čo najmenšiu hlučnosť. Avšak nezabúdajte ani na rozmery. Desať rôznych umývačiek môže mať desať rôznych veľkostí a funkcií, preto je pri výbere potrebné dbať na váš životný štýl. Máte veľkú rodinu? Určite siahnite po väčších modeloch. Vo vašej kuchyni nie je miesto nazvyš? V tom prípade by ste sa mali zamerať na modely s väčšou kapacitou jedálenských súprav. Kratšie umývacie programy oceníte predovšetkým v prípade, ak radi organizujete veľké oslavy, kedy sa umytý riad míňa rýchlejšie, ako by ste chceli a rýchlo potrebujete znova čistý.

Vstavaná verzus voľne stojaca umývačka
Priestor a rozloženie vašej kuchynskej linky sú rozhodujúce atribúty pre voľbu medzi dvomi typmi umývačiek. Vstavané umývačky môžete zvoliť do nových kuchýň alebo v prípade, keď vám to dovolí priestor. Sú nenápadné a elegantné, pretože ich dvierka sú vyrobené z rovnakého materiálu ako kuchynská linka. Voľne stojace umývačky sú skôr univerzálnejšie a postaviť ich môžete kdekoľvek. Zato ich však tak ľahko neprispôsobíte kuchyni.

  • Vstavané umývačky riadu – ich ovládací panel je ukrytý v hornej časti vnútornej strany dvierok, vďaka čomu je ich vzhľad elegantný a čistý. Niektoré modely sú tak tiché, že podľa hlučnosti ani nespoznáte, či práve prebieha umývací cyklus. Preto sú mnohé z nich vybavené svetelnou signalizáciou alebo bodom premietaným na podlahu, čo informuje o chode umývačky
  • Voľne stojace umývačky riadu – pri voľne stojacich umývačkách nie ste limitovaní ich presnými rozmermi, ako je to pri plne integrovaných umývačkách. Na druhej strane ale môžete očakávať o niečo hlučnejšiu prevádzku. Zabudovanú umývačku dvierka a okolité steny tlmia, voľne stojaca bude generovať zvuk a vypúšťať ho do okolia

Pozrite si vstavané umývačky riadu v týchto e-shopoch:

Princíp fungovania umývačky riadu
Ešte než pristúpime k samotnému výberu, mali by sme sa pokúsiť pochopiť, ako tieto prístroje fungujú. Pomôže nám to ľahšie porozumieť, čo jednotlivé parametre znamenajú. Dnešné moderné umývačky fungujú na princípe umývania horúcou vodou, ktorej teplota sa v priemere pohybuje medzi 45 °C až 75 °C, v závislosti od zvoleného programu. Voda je rozstrekovaná ramenami umiestnenými v spodných častiach košov, pri niektorých vyspelejších modeloch aj po stranách vnútorného priestoru umývačky. Kombinácia horúcej vody a pridaného čistiaceho prostriedku zaručí perfektné výsledky. Proces umývania riadu v umývačke sa skladá zo 4 fáz. Najskôr umývačka odstráni veľké zvyšky jedla a hrubú špinu. Až potom príde na rad samotné umývanie s využitím saponátu a horúcej vody. V tejto fáze umývačka zbavuje riad všetkých nečistôt. Tretím krokom je odstránenie čistiaceho prostriedku, ktoré umývačka vykoná niekoľkokrát za sebou. Následne umývačka riad opláchne horúcou vodou a riadu, vďaka leštidlu obsiahnutému v čistiacom prostriedku, dodá lesk.

Nakoniec prichádza na rad sušenie. V tejto fáze čistiaceho cyklu je voda z riadu odstránená tak, aby nezanechala žiadne stopy či šmuhy. Výsledkom by mal byť dokonale čistý a lesklý riad. Samozrejme, všetko závisí od zvoleného programu. Na základe toho si každá umývačka riadu svoj chod prispôsobí. Pri niektorých môžete použiť funkciu predumývanie, ktorá pomocou studenej vody zbaví riad najväčších nečistôt. Umývačka používa na ohrev vody vlastné integrované výhrevné teleso. Tlakové teleso je druhá dôležitá súčasť umývačky, ktorá zaisťuje fungovanie umývacích ramien. Nie všetky umývačky sú rovnaké, rozhodujúcim faktorom sú funkcie, ktorými ich jednotlivé spoločnosti vybavili. Práve pokročilé technológie vám zaistia čistý a lesklý riad pri nízkej spotrebe vody, energie a času.

Veľkosť
Veľkosť vašej kuchyne, a teda aj priestor, ktorý máte vymedzený pre umiestnenie umývačky je zásadný faktor, ktorý vás ovplyvní pri výbere a kúpe. V podstate máte na výber z väčších modelov, ktoré dosahujú šírku okolo 60 centimetrov alebo menších, 45 centimetrov širokých, umývačiek. Najväčším rozdielom medzi nimi je ich vnútorná kapacita. Samozrejme, širší model má väčší vnútorný obsah. Pri šírke 60 centimetrov mávajú umývačky vnútornú kapacitu pre umytie 12 až 14 obedových súprav riadu (jedna jedálenská súprava riadu podľa normy IEC obsahuje tanier, hlboký tanier, dezertný tanier, pohár, čajovú šálku s tanierikom, nôž, vidličku, polievkovú lyžicu, dezertnú lyžicu a lyžičku). Pri užšom, 45 centimetrovom modeli, sa toto číslo pohybuje v priemere okolo 10 súprav, ale často je to menej. Ak má vaša rodina viac členov, alebo sa u vás doma často a veľa varí, mali by ste siahnuť po väčšom modeli. Dnes už ale aj užšie modely disponujú solídnou kapacitou, predovšetkým vďaka variabilnému usporiadaniu košov vo vnútri, takže sa rozdiely strácajú.

Pozrite si aj tieto 45 cm vstavané umývačky riadu:

Pred kúpou je potrebné si zodpovedať niekoľko otázok:

  • Aká veľká je vaša domácnosť?
  • Ako často varíte?
  • Organizujete často rodinné oslavy alebo stretnutia s priateľmi u vás doma?
  • Ako je usporiadaná vaša kuchyňa?

Rozhodnite sa pre 60 centimetrov širokú umývačku, ak:

  • Je vaša rodina stredne veľká alebo veľká
  • Často a veľa varíte
  • Hľadáte voľne stojacu, podstavnú alebo vstavanú umývačku riadu

Rozhodnite sa pre menší, 45 centimetrov široký model, ak:

  • Nemáte vo vašej kuchyni dostatok miesta
  • Vaša domácnosť má 2 alebo 3 členov
  • Nemáte dosť riadu, ktorým by ste zaplnili kapacitne väčšiu umývačku
  • Hľadáte voľne stojacu, podstavnú alebo plne integrovanú umývačku

Cena
Pre niektorých ľudí je cena faktorom číslo jeden pri rozhodovaní o kúpe určitého produktu alebo služby, pre iných je to posledná vec, na ktorú sa pozerajú. Pri umývačkách platí zlaté pravidlo, že nie vždy sa oplatí šetriť. Lacnejšie umývačky mávajú častokrát menej funkcií a hlavne patria do nižšej energetickej triedy. Ak sa rozhodnete investovať do drahšieho modelu s lepšími vlastnosťami, v priebehu životného cyklu vybranej umývačky sa vám investícia určite vráti v podobe nižšieho účtu za vodu a elektrinu. V akých medziach sa ale tieto ceny pohybujú? Najlacnejšie umývačky zoženiete pokojne za dvesto eur, čo nie je veľa. Ale kvalita, s akou sa tu stretnete, je veľmi nízka. Odporúčame neísť pod 250 – 300 eur. Prelom medzi priemernými umývačkami a tými najlepšími nastáva od 400 – 450 eur. Najlepšie vybavené modely s krásnym dizajnom potom zoženiete aj za viac ako 1 000 eur, avšak otázka znie, či sa vám ešte taká drahá umývačka oplatí.

Pozrite si aj tieto 60 cm vstavané umývačky riadu:

Energetická trieda
Energetická trieda umývačky je po cene prvá z charakteristík, na ktoré sa zákazníci pozerajú. Energetická trieda uvádza úspory na energiách v rozpätí od A po G, pričom A je najlepšia hodnota a G najhoršia. Trieda A je ale rozdelená na tri skupiny – A +, A ++, A +++. Trieda A + je o 25% úspornejšia ako trieda A, trieda A ++ o 25% úspornejšia ako trieda A +, a tak ďalej. Všeobecne platí rovnica, čím lepšia energetická trieda, tým nižšie prevádzkové náklady spotrebiča. Odporúčame vyberať umývačku, v čo najefektívnejšej energetickej triede. Je to jednoduchý spôsob, ako sa môžete uistiť, že uhlíková stopa, ktorú svojou činnosťou vytvárate, bude čo najmenšia a zároveň vás nezruinujú účty za elektrinu a vodu. Dnešné umývačky sa, kvôli všeobecnej snahe výrobcov prekonať konkurenciu, pohybujú v áčkových triedach, ale v prípade starších modelov sa môžete stretnúť aj s béčkovými či céčkovými umývačkami.

Hlučnosť
Či už ide o výber práčky, sušičky alebo umývačky riadu, hlučnosť je dôležitý parameter, ktorý treba brať do úvahy. Výška hladiny zvuku sa uvádza v decibeloch. Hlučnosť rastie logaritmicky. To znamená, že každý stupeň je desaťkrát silnejší ako ten predchádzajúci. Takže 20 dB je desaťkrát silnejší zvuk než 10 dB. Ale 30 dB je až stokrát silnejší zvuk ako 10 dB. Veľkým trendom v dnešnom interiérovom dizajne je spojená obývacia časť s kuchyňou. Vtedy je veľmi potrebné dobre zvážiť hlučnosť umývačky. Tiché modely dosahujú hlučnosť okolo 43 dB, niektoré dokonca len 39 dB. Ale aj modely, ktoré dosahujú hlučnosť okolo 47- 48 dB sa stále radia medzi pomerne tiché. Avšak prístroj s hlučnosťou 60 dB dosahuje hlučnosť bežnej konverzácie, čo už je veľa. Hlučnosť ovplyvní aj prevedenie umývačky. Vstavané modely budete počuť menej, pretože ich hlučnosť tlmia spotrebiče alebo skrinky umiestnené okolo. Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť hlučnosť umývačky sú:

  • Kvalita izolácie
  • Vane z nerezovej ocele sú tichšie ako plastové, pretože tlmia zvuk vody dopadajúcej na vnútornú stranu umývačky
  • Jedným z faktorov, ktoré dokážu ovplyvniť hlučnosť je aj výber programu. Niektoré modely sú vybavené špeciálnymi nočnými programami, ktoré na umývanie využívajú nižší tlak ostrekovania. Voda tak nenaráža na steny a umývačka preto pracuje tichšie. Takto upravené programy však trvajú dlhší čas

Umývačka šetrí vodu
Je ťažké si predstaviť, že umývačka je schopná umyť 14 obedových súprav riadu pomocou len 10 litrov vody. Ako to vlastne robí? Tajomstvo spočíva v recyklácii. Vnútri umývačky sa nachádza filter, ktorý čistí už použitú vodu, a tak ju efektívne využíva ako čistiaci prostriedok aj oplachovú vodu. Umývačka vždy využíva len určité množstvo vody naraz, ktoré počas jednotlivých fáz vymieňa za čistú. Dnešné moderné umývačky sú často vybavené senzorom, ktorý pred každým umývaním kontroluje intenzitu zašpinenia riadu. Tomu prispôsobí svoj umývací cyklus, a teda aj množstvo vody potrebnej na umývanie. Táto technológia je veľmi šetrná k vašej peňaženke, pretože dokáže zredukovať množstvo potrebnej vody až o tretinu.

Použitie soli
Zjednodušene povedané, soľ v umývačkách riadu pomáha zmäkčovať vodu, a tým zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa. Pridaná soľ vodu zmäkčuje pôsobením na ióny vápnika a horčíka. O vašu umývačku sa stará tak, ako sa tablety starajú o váš riad. Majte ale na pamäti, že sa nejedná o kuchynskú soľ. V prípade, že do umývačky nasypete kuchynskú soľ, vnútorné rúrky umývačky sa zničia skorodovaním. Na dochádzajúce zásoby soli v umývačke vás upozorní kontrolka na ovládacom paneli. V opačnom prípade nádobka na soľ obsahuje plavák, ktorý je zle vidieť, preto je lepšie, ak budete pridávať soľ pravidelne, ideálne raz za mesiac. Kontajner na soľ je spravidla umiestnený na dne umývačky.

Dnešné umývačky sú technologicky vyspelé
Technológie nás sprevádzajú na každom kroku. Smartfóny, inteligentné domy, samoparkovacie autá a omnoho viac. Prečo nemať aj inteligentnú umývačku riadu? Trh ponúka umývačky, ktoré sú technológiami priam nabité. Niektoré funkcie sú ale potrebnejšie, ako iné. Vybavenie mnohými programami a funkciami môže dobre vyzerať na papieri, ale budete ich využívať aj v realite Praktickou funkciou, ktorú iste budete s obľubou používať, sú senzory, ktoré zisťujú stupeň zašpinenia riadu, ale aj množstvo riadu v umývačke. Podľa získaných výsledkov umývačka dokáže samostatne upraviť program tak, aby zabezpečila čo najlepšie výsledky pri umývaní riadu v kombinácii s minimálnou spotrebou vody a elektrickej energie.

Veľmi praktickou funkciou je možnosť odloženia štartu umývacieho cyklu na neskôr. Vďaka tomu si pri lepších modeloch možno presne nastaviť hodinu spustenia umývačky. Nechajte tak umývačku bežať v čase, keď nie ste doma alebo počas noci. Nielenže vás umývačka nebude rušiť, ale čistý riad budete mať pripravený presne vtedy, keď ho budete potrebovať. Väčšinou je možné štart odložiť v rámci 24 hodinového intervalu. Dobrá umývačka riadu by mala byť vybavená funkciou polovičného naplnenia a krátkeho programu. Predstavte si, že si domov pozvete hostí, pripravíte vynikajúcu večeru a dezert. Zrazu počas oslavy zistíte, že nemáte dostatok čistého riadu. Jednoducho môžete použiť praktický krátky program, ktorý väčšinou trvá len 30 minút.

Funkcia polovičného naplnenia vám umožní zapnúť umývačku aj vtedy, keď nie je úplne naplnená. Vďaka tomu umývačka prispôsobí svoj cyklus a váš riad umyje pri nižšej spotrebe. Veľmi šikovnou a praktickou funkciou je špeciálny program na umývanie skla. Vďaka nemu nemusíte sklenené poháre po umytí v umývačke leštiť, program sa postará o to, aby bolo sklo čisté a bez zaschnutých kvapiek. Okrem toho vaše sklo chráni a predlžuje tak jeho životnosť. Pri výbere umývačky si skontrolujte, či je vami vybraný model vybavený technológiou, ktorá si poradí so všetkými čistiacimi prostriedkami. Na trhu je totiž viac druhov a s niektorými môže mať vaša umývačka problém. Jedná sa o tablety 3v1. Niektoré umývačky takýto typ tabliet nepodporujú, a tak pri umývaní môžu spôsobovať komplikácie. Môže nastať situácia, kedy v umývačke nájdete nerozpustené zvyšky tablety prilepené na riade. Tablety môžu negatívne ovplyvniť celý proces umývania aj sušenia. Pokiaľ je však umývačka vybavená funkciou, ktorá tieto tablety rozpozná, jednoducho vypne dávkovanie leštidla a dávkovanie regeneračnej soli nastaví na najnižšiu úroveň. Tableta sa rozpustí kontrolovane, postupne, podľa jednotlivých fáz programu.

Vnútorné usporiadanie umývačky
Ak sa nechcete rozčuľovať pri ukladaní každého hrnca do košov umývačky, pri výbere by ste mali zohľadniť jej vnútorné usporiadanie. Moderné umývačky by mali mať flexibilné koše, ktoré možno podľa vlastných predstáv a potrieb prispôsobovať. Horný kôš by mal byť výškovo polohovateľný. Ak potrebujete umývať väčšie hrnce alebo panvice, jednoducho horný kôš, pomocou páčok umiestnených na jeho stranách, posuniete o úroveň vyššie. Naopak, ak potrebujete umyť vysoké poháre, kôš rovnakým jednoduchým pohybom o úroveň znížite. Aj rozloženie v košoch je veľmi dôležité. Umývačka by mala mať priehradky na taniere, ktoré sa v prípade potreby dajú sklopiť. Nemali by chýbať poličky na ukladanie dlhých nožov alebo menších kuchynských pomôcok. Niektoré moderné modely umývačiek sú prispôsobené na umývanie pohárov na víno, ich priehradky sú vybavené gumovými úchytkami, ktoré poháre udržia bezpečne na mieste a vy sa preto nemusíte báť, že počas umývania dôjde k ich poškodeniu.

Umývačky s príborovou priehradkou na tretej úrovni majú veľkú výhodu. Tretia priehradka nemusí nutne slúžiť len na ukladanie príborov, môžete ju využiť aj na ukladanie menších kuchynských pomôcok ako sú metličky, varešky, či dokonca aj malé šálky s tanierikmi, určené na espresso. Vďaka tejto priehradke nemusíte v spodnom koši používať príborový košík, ktorý zbytočne zaberá miesto. Voľný priestor môžete využiť na ukladanie tanierov či veľkých hrncov. Špeciálne upravené zóny na umývanie extra špinavého riadu sa zbavia zapečenej mastnoty na vašich hrncoch bez zvýšenia nákladov na energiu a vodu. V podstate ide o pridané trysky, väčšinou umiestnené v spodnom koši, ktoré si pomocou vyššieho tlaku vody poradia s mastnými panvicami, misami alebo plechmi. Riad už nie je potrebné pred ukladaním do umývačky oplachovať v rukách.

Na záver
Na záver si ešte raz zhrnieme všetky dôležité veci, ktoré treba pri kúpe umývačky zohľadniť. V súčasnosti je výber na trhu veľmi široký, a preto je dobré sa zorientovať v ponuke jednotlivých značiek. Všeobecne platí, že ak ušetríte na cene na úkor horšej energetickej triedy, v priebehu životnosti umývačky túto cenu preplatíte. Je preto dobré rozhodovať sa medzi modelmi, ktoré majú minimálne energetickú triedu A + a vyššie. Druhou dôležitou vlastnosťou je prevedenie, môžete sa rozhodnúť medzi vstavanou alebo voľne stojacou umývačkou. Všetko záleží na usporiadaní vašej kuchyne a množstve voľného priestoru. Ak sa chystáte zariaďovať kompletne novú kuchyňu, je lepšie zvoliť vstavanú umývačku. Nielenže v kuchyni perfektne zapadne, navyše bude tiež o niečo tichšia, pretože ju z oboch strán budú obklopovať ďalšie kuchynské skrinky. Ale ak máte kuchyňu už zariadenú a na umývačku ste si nenechali voľnú skrinku, využijete skôr voľne stojacu, ako by ste kvôli nej prebudovávali celý interiér.

Funkcie sú dôležitým aspektom a súčasťou výbavy každej umývačky. Ideálny spotrebič by mal mať intenzívny program, program Eco, automatický program, ktorý sám zisťuje stupeň zašpinenia riadu a na základe toho upraví teplotu aj množstvo vody pre každý cyklus. Výhodou je krátky program na mierne špinavý riad, program predumytie studenou vodou. Ak často používate sklenené poháre alebo misy, hľadajte umývačku, ktorá disponuje špeciálne vyvinutou funkciou na umývanie skla. Veľmi praktická je funkcia HalfLoad, polovičné naplnenie, ktorá riad ekonomicky umyje pri polovičnom naplnení umývačky. Umývačka by mala byť schopná používať tablety 3v1, ktoré sú dnes medzi spotrebiteľmi veľmi populárne. Na to si dajte pozor, pretože nie všetky umývačky sú schopné spracovať ich zloženie a môže sa stať, že použitie takýchto tabliet skomplikuje celý umývací cyklus. Pri žiadnej modernej umývačke riadu by tiež nemala chýbať funkcia odloženého štartu. Aby bol riad vždy krásne čistý je potrebné, aby mala umývačka dômyselne vyriešený vnútorný priestor. Nastaviteľné koše s posuvnými priehradkami na taniere a poháre, sklopné etažéry na nože či naberačky, by mali byť samozrejmosťou. Príborová zásuvka je veľmi praktická, navyše šetrí miesto v košoch pod ňou. Nezabúdajte, že uvedené vlastnosti nie sú všetko čo potrebujete, aby ste mali riad krásne čistý. O umývačku, ako aj o každý iný spotrebič v domácnosti, je potrebné sa starať. Správnou starostlivosťou dokážeme predĺžiť životnosť každého spotrebiča a zabezpečiť tie najlepšie výsledky pri každom použití. Dbajte na to, aby ste vždy včas doplnili potrebnú soľ a leštidlo, pravidelne umývačku čistite. Vyhnete sa tak nepríjemnému zápachu.

Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri umývaní riadu v umývačke

1. Špinavý riad
Majitelia umývačiek riadu sa môžu stretnúť so situáciou, kedy po ukončení umývacieho cyklu z umývačky vytiahnu riad takmer rovnako špinavý, ako pred umytím. Prečo je to tak? Neplatili ste predsa peniaze za spotrebič, ktorý vám viac práce pridá, než uberie. Špinavý riad z umývačky vyberáte pravdepodobne preto, že ste zvolili slabý program. Ten by sme si mali voliť vždy podľa toho, ako veľmi je riad v umývačke zašpinený. Ak zvolíte program so slabou teplotou vody, je dosť pravdepodobné, že umývačke stačiť nebude a tá váš riad neumyje dostatočne. Na špinavé hrnce, mastné plechy a zaschnutú špinu odporúčame používať intenzívne programy s teplotou vody okolo 65 – 75 °C. Ak je vaša umývačka vybavená programom predumytie studenou vodou, môžete najprv zvoliť ten a potom váš obľúbený program.

2. Hrdzavé škvrny na kovovom riade
Pokiaľ v umývačke chýba leštidlo, môže sa vám stať, že na kovových častiach vášho riadu sa budú objavovať hrdzavé škvrny alebo zaschnuté kvapky vody na skle. Ak pri varení veľa solíte, výskyt týchto škvŕn je oveľa pravdepodobnejší. Vyhnete sa tomu doplnením už spomínaného leštidla alebo použitím programu predumytie studenou vodou.

3. Mokrý riad
Nikto z nás nechce dokončovať prácu, ktorá je určená umývačke. Špinavého riadu v kuchyni je vždy veľa a vy sa snažíte naskladať ho dovnútra umývačky, koľko sa len dá. To je ale chyba. Riad preto nemá dostatok priestoru, aby kompletne vyschol. Nepreplňujte preto umývačku a radšej zvoľte dva cykly namiesto jedného, ​​po ktorom bude potrebné riad utierať. Pri niektorých modeloch je dobré po ukončení cyklu pootvoriť dvierka a nechať paru uniknúť mimo umývačku.

4. V umývačke je nepríjemný zápach
Na taký problém môžete naraziť najmä, ak umývačku nepúšťate denne, ale špinavý riad v nej pár dní necháte stáť. Riešenie tohto problému je očividné – púšťajte umývací cyklus častejšie. Rovnako je dobré z času na čas vyčistiť filter a dvakrát či trikrát do roka spustiť umývací cyklus na prázdno. Umývačka sa tým vyčistí a vy si tým ušetríte veľa práce.

Ako vlastne vznikli umývačky?

Mať Johna Fitcha, vynálezcu parníka, za dedka, znamenalo pre Josephine Cocharaneovú dve veci – po prvé, strojárstvo mala v krvi, a po druhé, peniaze jej naozaj nechýbali. Bola už otrávená z toho, ako slúžky neustále rozbíjajú jej drahý porcelán a rozhodla sa preto vymyslieť stroj, ktorý to urobí lepšie. Tak sa v roku 1886 zrodila prvá umývačka riadu. Presnejšie povedané, úplne prvá zmienka o umývačke sa viaže k menu Joel Houghton. Ten patentoval umývačku, ktorá bola poháňaná ručne, pomocou kľuky. Stroj, ktorý vymyslela Josephine bol ale na inej úrovni. Oveľa lepšej. Jej umývačka mala horizontálne uložené koleso, na ktoré sa riad pripevňoval pomocou drôteného držiaku. Svoj vynález prvýkrát predstavila svetu na svetovej výstave v roku 1893 v Chicagu. Majitelia reštaurácií a hotelov boli šťastím celí bez seba. Rovnako aj boháči, ktorí sa nemohli dočkať, kedy si jednu budú môcť zaobstarať do svojej kuchyne. Následne otvorila Josephine továreň na tieto užitočné stroje a odštartovala výrobu. Z jednoduchej továrne sa neskôr stal celosvetovo známy výrobca KitchenAid. Prvú elektrickú umývačku s vrchným plnením predstavila v roku 1929 firma Miele. Až v roku 1940 však, vďaka Williamovi Howardovi Livensovi, vznikla umývačka riadu, ako ju poznáme dnes – s plnením spredu a sušením riadu. A keď v roku 1960 Miele prišla na trh s prvým automatickým modelom, jej cena bola približne rovnaká ako mesačný plat jednej upratovačky.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: