Je lepšia elektrická alebo solárna záhradná lampa?

Solárna záhradná lampa
zdroj: gettyimages.com
...

Záhradu si chceme naplno užiť nielen počas dňa, ale aj večer. Nutný bude preto aj starostlivý výber exteriérového osvetlenia. Aké typy osvetlenia ponúka súčasný trh, a ktorý je ten najlepší? Prečítajte si náš nasledujúci článok.

Záhradná lampa pre krásu aj bezpečný pohyb

Aj výber záhradného osvetlenia podlieha určitým kritériám, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Nie je totiž lampa ako lampa. Záhradné lampy plnia viacero funkcií. Kladiete dôraz na praktickosť a bezpečie? Siahnite po záhradných lampách, určených na osvetlenie vchodových dverí, príjazdovej cesty s garážou, schodov, prípadne chodníkov a terasy. Lampa dodá svetlo presne tam, kde ho budete najviac potrebovať, zamedzí nehodám, ale odradí aj neželaných návštevníkov.

Inú kategóriu predstavujú lampy dekoračné, plniace najmä estetickú funkciu. Používajú sa na nasvietenie zaujímavých častí záhrady, na zdôraznenie solitérnych kameňov či stromov, skalky, prípadne záhradného jazierka, fontány alebo studne. Často predstavujú málo muziky za veľa peňazí.

Typy záhradných lámp

Záhradné lampy nájdete v najrôznejších veľkostiach, tvaroch aj farbách. Prevedením môžu byť závesné, stojaté, stĺpikové či reťazové. Delia sa aj na základe zdroja energie. K zákaznícky najobľúbenejším patria lampy elektrické, solárne a LED lampy.

Elektrické záhradné lampy
Ak siahnete po tomto type záhradnej lampy, budete musieť prijať aj obmedzenia, ktoré so sebou prináša. Zabezpečiť budete musieť prístup ku zdroju elektrickej energie. Lampy nebude možné premiestňovať na dlhé vzdialenosti, ohraničí vás dĺžka napájacieho kábla. Káble sa však dajú pekne schovať, buď do steny, alebo pod obrubníky. Dostupné sú aj lampy s nižším napätím, 12 – 14 voltov. Inštalujte ich, ak máte deti alebo domáce zvieratá, aby nedošlo k poraneniu elektrickým prúdom. Pripravte sa na vyššie faktúry za elektrinu.

Solárne lampy
zdroj: gettyimages.com

LED záhradné lampy
Charakterizuje ich intenzívna svietivosť, úspornosť a odolnosť voči poškodeniu, mechanickému aj prírodnému. Sú vybavené klasickými žiarivkami, ktoré vydržia svietiť niekoľko tisíc hodín. Sú vhodné ako osvetlenie terasy, altánku či hlavného vchodu.

Solárne záhradné lampy
Najobľúbenejší typ záhradného osvetlenia, nakoľko solárne lampy predstavujú nulové náklady na svietenie. Princíp fungovania spočíva v nabíjaní slnečných modulov, vo vnútri svietidla, prostredníctvom slnečnej energie. Po zotmení sa lampa rozsvieti a svietiť vydrží až 8 hodín. Využijete ich všade tam, kde nedočiahne elektrický prúd. Výraznú svietivosť však neočakávajte.

Pozrite si záhradné solárne osvetlenia v týchto e-shopoch:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: