Jedlo ohrievané v mikrovlnke je nebezpečné a škodí zdraviu. Problém však nespočíva v spôsobe ohrevu

podávanie jedla do mikrovlnky
podávanie jedla do mikrovlnky Foto: www.shutterstock.com

Mikrovlnná rúra je neodmysliteľnou súčasťou moderných domácností. Je rýchla, praktická a uľahčuje nám každodenné varenie či ohrievanie jedál. Napriek tomu sa okolo jej používania vznáša mnoho mýtov a obáv, ktoré spochybňujú jej bezpečnosť. Je naozaj dôvod na znepokojenie? Pozrime sa bližšie na to, ako mikrovlnka funguje, a aké sú potenciálne riziká spojené s jej používaním.

Ako mikrovlnná rúra funguje?

Základným princípom mikrovlnky je magnetrón – špeciálny prístroj, ktorý vytvára mikrovlny. Tieto vlny prenikajú hlboko do potravín a spôsobujú rýchle pohyby molekúl vody, čo generuje teplo a zabezpečuje rýchly ohrev. Tento proces je oveľa efektívnejší než tradičné spôsoby, ako je varenie na sporáku alebo ohrev v rúre, pretože sa teplo vytvára priamo vo vnútri potravín.

Je radiácia z mikrovlnky naozaj nebezpečná?

Jednou z najčastejších obáv spojených s mikrovlnkami je riziko radiácie. Pravdou je, že mikrovlnná rúra využíva neionizujúce žiarenie, ktoré nemá dostatok energie na to, aby poškodilo DNA alebo bunky v tele. Na rozdiel od röntgenových lúčov alebo iných typov ionizujúceho žiarenia je tento druh radiácie považovaný za bezpečný. Okrem toho sú mikrovlnky navrhnuté tak, aby žiarenie zostalo uzavreté vo vnútri zariadenia – ich ochranné dvierka sú vybavené špeciálnymi bezpečnostnými prvkami.

Strata živín. Skutočnosť alebo mýtus?

Často sa hovorí, že jedlo ohrievané v mikrovlnke stráca živiny. Tento názor je však zavádzajúci. K strate živín dochádza pri akejkoľvek tepelnej úprave potravín, či už ide o varenie, pečenie, smaženie alebo grilovanie. Mikrovlnný ohrev je naopak často šetrnejší, pretože proces je rýchly a jedlo nie je vystavené teplu dlhý čas.

Niektorí ľudia sa tiež obávajú, že mikrovlny spôsobujú chemické zmeny v jedle, ktoré môžu byť škodlivé. Pravdou však je, že chemické zmeny sú prirodzenou súčasťou akejkoľvek tepelnej úpravy. Doterajšie vedecké výskumy nepreukázali, že by tieto zmeny mali negatívny vplyv na zdravie človeka.

Nebezpečenstvo baktérií

Zaujímavé výsledky priniesol výskum vedcov zo španielskych univerzít Darwin Bioprospecting Excellence a University of Valencia. Tí odhalili, že vnútorný priestor mikrovlnných rúr môže byť rajom pre škodlivé baktérie. Tieto mikroorganizmy, medzi ktoré patria napríklad Pseudomonas, Enterobacter a Klebsiella, sú schopné prežiť nielen vysoké teploty, ale aj elektromagnetické žiarenie.

Tieto baktérie pochádzajú predovšetkým z ľudskej pokožky, no môžu sa do mikrovlnky dostať aj cez nedostatočne očistené nádoby či zvyšky jedla. Ak sa mikrovlnná rúra pravidelne nečistí, baktérie sa v nej množia a môžu predstavovať zdravotné riziko.

Ako predchádzať rizikám?

Hoci mikrovlnka sama o sebe nie je zdrojom rakoviny alebo iných závažných ochorení, jej pravidelná údržba je kľúčová pre zníženie rizika kontaminácie. Po každom použití je dôležité dôkladne vyčistiť vnútro zariadenia. Používajte vlhkú handričku a účinný dezinfekčný prostriedok, aby ste zabránili množeniu baktérií. Zanedbaná údržba môže z mikrovlnky spraviť nebezpečné miesto vo vašej kuchyni.

Oplatí sa mikrovlnku vôbec používať?

Ak sa budete držať zásad správnej hygieny a udržiavania mikrovlnky, jej používanie je považované za bezpečné. Ak však máte pochybnosti alebo preferujete iné spôsoby ohrevu jedla, jej používanie môžete obmedziť.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať