Jednoduchosť a praktická elegancia. Severský štýl, do ktorého sa zamilujete na prvý pohľad

severský dizajn
severský dizajn Foto: www.shutterstock.com

Severský dizajn, často nazývaný aj škandinávsky, sa už dlhé roky radí medzi najobľúbenejšie štýly v oblasti interiérového zariadenia. Aj keď jeho kolískou sú krajiny s drsnejšou klímou a dlhými zimami, dokáže vytvárať nečakane hrejivú a prívetivú atmosféru. Nie je preto zvláštne, že si už desaťročia udržiava vysokú popularitu a dodnes ho architekti a dizajnéri odporúčajú ako ideálny príklad spojenia funkčnosti s estetikou. Hoci mnohí ľudia snívajú o tom, že by si do svojho bývania vniesli kúsok severskej inšpirácie, netreba hneď robiť zásadné a nákladné rekonštrukcie. V mnohých prípadoch postačí aj výmena pár prvkov či doplnkov, ktoré priestoru vdýchnu žiadanú severskú esenciu.

Zrod severského štýlu a jeho rozšírenie do sveta

Severský dizajn je historicky spätý predovšetkým so Švédskom, Dánskom a Nórskom. V širšom ponímaní môžeme k severu zaradiť aj Fínsko, Island či ďalšie oblasti s podobnou kultúrou a životným štýlom. Výrazný boom zaznamenal severský dizajn v 50. rokoch 20. storočia, keď vznikali prvé väčšie výstavy a prezentácie zamerané na to, aby svetu ukázali jedinečný prístup k výrobe nábytku a bytových doplnkov. Vďaka týmto cestovným expozíciám a medzinárodným veľtrhom sa škandinávsky štýl rýchlo dostal do povedomia aj za hranicami Európy. Výsledkom bolo postupné získavanie uznania od kritikov, dizajnérov a, napokon, aj širokej verejnosti.

Krajiny na severe Európy významne formovali estetické i praktické základy tohto dizajnu. Všade sa však zachoval spoločný menovateľ – dôraz na:

  • Jednoduchosť a praktickosť – Každý kus nábytku či dekorácia by mali byť nielen krásne, ale najmä funkčné.
  • Udržateľnosť – Zodpovedný prístup k prírodným zdrojom je jednou z kľúčových hodnôt severu.
  • Minimalizmus – Osviežujúci priestor bez prebytočného zdobenia zvyčajne pôsobí vzdušnejšie a zároveň nadčasovo.
  • Prepojenie s prírodou – Drevo, kameň alebo iné prírodné materiály sú v severskom štýle hlavným stavebným pilierom.

Vďaka týmto vlastnostiam si škandinávsky dizajn získava srdcia ľudí po celom svete. Pôsobí síce minimalisticky, ale nie stroho či neosobne. Naopak, prekvapí zmyslom pre útulnosť a jemné detaily.

Typické črty, ktoré robia severský dizajn výnimočným

Keď sa povie „škandinávsky interiér“, mnohí si okamžite predstavia presvetlené miestnosti v jemných, bledých farbách, doplnené o zemitú farebnú škálu a prírodné materiály. Tu je niekoľko charakteristických znakov, ktoré pomáhajú vytvoriť originálnu atmosféru severu:

  1. Funkčnosť, ktorá nekričí, ale slúži
    Hlavným princípom škandinávskeho bývania je praktickosť. Všetko má mať svoju úlohu a nemalo by voľne „ležérne“ zaberať miesto. Odkladacie plochy, police a inteligentné úložné systémy sú takmer nevyhnutné, aby priestor pôsobil uprataným a harmonickým dojmom.
  2. Dostatok svetla
    V krajinách, kde počas roka zažívajú dlhé obdobia šera, je získavanie denného svetla kľúčové. Aj preto sú v tamojších interiéroch často veľké okná a svetlé nátery stien, ktoré pomáhajú pri šírení a odraze prirodzeného svetla. V kombinácii s dôkladne zvoleným umelým osvetlením vytvárajú pocit priestrannosti a pozitívnu atmosféru.
  3. Dominancia prírodných materiálov
    Drevo (najmä dub alebo smrek), kameň či ľan sú v severskom dizajne veľmi obľúbené, pretože ide o odolné, ekologické a príjemné materiály. Ich využitie sa pohybuje od podláh a nábytku až po menšie doplnky.
  4. Neutrálna farebná paleta s jemnými akcentmi
    Biela, šedá, svetlobéžová a niekedy čierna tvoria často základ farebného konceptu. Pre „oživenie“ môžu slúžiť pastelové alebo zemité odtiene – stačí niekoľko vankúšov, menšia pohovka či zaujímavý koberec.
  5. Komfort a textílie
    Severský štýl nie je ani zďaleka chladný. Vhodne zvolené textílie, ako sú deky, koberce, vankúše či plédy, dotvárajú atmosféru domova. Hrubšie tkaniny a jemné vzory zvyšujú pocit tepla a pohodlia.

Ako v praxi využiť severské princípy (bez potreby značiek a konkrétnych produktov)

Ak uvažujete o zavedení severského dizajnu do svojho bytu či domu, môžete vychádzať z nasledujúcich praktických tipov. Nemusíte hneď kupovať všetko úplne nové, stačí niekedy vymeniť alebo doplniť pár kľúčových kúskov:

  • Jednoduchý nábytok z masívu
    Stoly, stoličky alebo skrinky vyrobené z masívneho dreva pôsobia stabilne a vnášajú do priestoru prirodzenú štruktúru. Tým, že drevo nie je ukryté pod hrubými vrstvami farby, vynikne jeho kresba a celkový dojem pôsobí o to útulnejšie.
  • Nadčasové doplnky z prírodných materiálov
    Porcelánové alebo keramické riady v neutrálnych odtieňoch dodajú stolovaniu jednoduchú eleganciu. Skvelý efekt dosiahnete aj s ratanovými košíkmi, prútenými dekoračnými predmetmi alebo s kamennými misami a svietnikmi.
  • Viacero menších zdrojov svetla
    Namiesto jedného centrálneho lustra sa v škandinávskom dizajne často využívajú rôzne lampy, stojace či stolové, a nástenné osvetlenie. Príjemné tlmené svetlo v rôznych kútoch miestnosti prispieva k pohodovej a útulnej atmosfére.
  • Pastelové alebo tmavšie akcenty na jemnom podklade
    Aj v severskom priestore je priestor na drobnú farebnú „rebéliu“. Skúste použiť pastelovo zelené, modré či ružové kreslo alebo koberec vo vínovej či horčicovej farbe. Dôležité je však zachovať rovnováhu, aby sa základná svetlá farebná paleta nenarušila príliš agresívnymi tónmi.
  • Útulné tkaniny, vankúše a obliečky
    Nevyhnutnou súčasťou severského interiéru sú textilné prvky, ktoré dodávajú miestnosti mäkkosť a hrejivý dojem. Bavlnené alebo vlnené deky, vankúše s jemnými geometrickými vzormi a závesy v prírodných farbách urobia z interiéru skutočnú oázu pokoja.
  • Kúpeľňa bez zbytočných dekorácií
    Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že kúpeľňa je len funkčná miestnosť, v severskom štýle nesmie chýbať priateľská atmosféra. Hladké povrchy, jednoduché skrinky, dobre vybrané uteráky a doplnky z dreva alebo kameňa dokážu premeniť bežné umývanie na príjemný rituál.
  • Dvierka a skrinky s prirodzenou textúrou dreva
    V kuchyni či v obývacej izbe vyzerajú mimoriadne pútavo čelné plochy, ktoré zvýrazňujú autentickú kresbu dreva. Vďaka vhodnej povrchovej úprave prežijú dlhé roky a postupom času získajú ešte krajší vzhľad.
  • Odolný riad a nadčasové kuchynské náčinie
    Kvalitný liatinový hrniec, robustná panvica alebo keramické nádoby na skladovanie potravín sa nielen dobre používajú, ale aj vzhľadovo obohacujú priestor. Sú symbolom trvácnosti a spájajú praktickosť s estetikou.
  • Vitríny a police, ktoré „dýchajú“
    Priehľadné police či vitríny s presklenými časťami vnesú do miestnosti ľahkosť. Ich obsah by mal pôsobiť usporiadane a nepreplneno – vtedy najviac vynikne minimalizmus, na ktorom stojí severská filozofia.

Tri severské filozofie: Hygge, Lagom a Lykke

Kto by sa domnieval, že škandinávsky dizajn je len o nábytku, ten by sa mýlil. V severských krajinách je silne zakorenená aj určitá životná filozofia, ktorá ovplyvňuje spôsob, akým ľudia bývajú a trávia čas vo svojich domovoch.

  1. Hygge (Dánsko)
    Tento pojem sa spája s pocitom pohodlia, bezpečia a tepla, ktorý sa dosahuje drobnými detailmi každodenného života. Hygge je o príjemných stretnutiach, spoločnej večeri s rodinou či o vychutnávaní si drobných pôžitkov, ako je zapálenie sviečky, sedenie pod mäkkou dekou a popíjanie teplého čaju.
  2. Lagom (Švédsko)
    Švédsky výraz „lagom“ sa často prekladá ako „všetko s mierou“. Označuje snahu vyhnúť sa extrémom – či už pri výbere nábytku, dekorácií, alebo pri nakupovaní. Je to prístup, ktorý spája úctu k prírode, osobný komfort a zároveň šetrnosť v spotrebe. V praxi to znamená premyslené využívanie priestoru a vyhýbanie sa prebytkom.
  3. Lykke (Dánsko)
    V preklade znamená „šťastie“. Dáni veria, že k dlhodobému pocitu šťastia prispievajú malé, radostné okamihy, ktoré tvoria každodenné zážitky – od príjemných rozhovorov až po vedomé vychutnávanie obyčajných činností. Toto myslenie je prenesené aj do bývania, kde by každý kút mal pripomínať niečo pozitívne alebo slúžiť na pohodu a relax.

Prečo je severský dizajn atraktívny aj v iných kútoch sveta

Hoci severské krajiny majú špecifickú klímu a kultúru, ich prístup k bývaniu a tvorbe domova oslovuje ľudí vo veľmi odlišných podmienkach – či už ide o mestské byty, rodinné domy na vidieku, alebo dokonca pracovné priestory. Dôvod spočíva v tom, že severský štýl je:

  • Univerzálny: Dobre sa kombinuje s rôznymi doplnkami a vie „spolupracovať“ aj s inými štýlmi.
  • Nadčasový: Neutrálne farby a jednoduché línie nepodliehajú tak rýchlo módnym trendom, vďaka čomu interiér vyzerá moderne a aktuálne aj po rokoch.
  • Prívetivý k ľuďom: Pocit útulnosti a pohodlia je vždy vítaný, nech žijete kdekoľvek.
  • Funkčný: Minimalistické riešenia s množstvom úložného priestoru alebo premysleným osvetlením vyhovujú aj menším bytom a obmedzeným priestorom.

V súčasnosti je zrejmé, že rastúca pozornosť venovaná ekológii a trvalej udržateľnosti nahráva práve takému prístupu, aký je v severných krajinách dlhodobo zaužívaný. Používanie kvalitných a odolných materiálov, rozumné nakladanie s priestorom, ako aj zameranie na prírodné zdroje tepla a svetla – to všetko sú trendy, ktoré jasne zapadajú do aktuálnej environmentálnej situácie.

Ako postupovať pri zavádzaní škandinávskeho štýlu do vášho bývania

  1. Začnite s malými úpravami – Vymaľujte steny na bielo alebo na iný svetlý odtieň, vymeňte ťažké závesy za ľahšie materiály a zlaďte textílie tak, aby pôsobili harmonicky.
  2. Pridajte prírodu – Niekoľko drevených prvkov, pár črepníkových rastlín alebo aj menšie doplnky z prírodných materiálov dokážu urobiť zázraky.
  3. Vyberajte trvácne doplnky – Môžu to byť napríklad dekoračné vankúše z kvalitnej bavlny, vlnený pléd alebo keramické hrnčeky. Takéto detaily vás budú sprevádzať dlhé roky a neomrzia.
  4. Optimalizujte úložný priestor – Skúste použiť policové systémy, komody s jednoduchým dizajnom a uzavreté skrinky, kam uložíte veci, ktoré nechcete mať stále na očiach. Udržujte v priestore vzdušnosť.
  5. Vytvorte miesta na oddych – Severské krajiny sú známe chladnejšími dňami, počas ktorých sa ľudia radi zababušia do diek a užívajú si pokojný večer. Zariaďte si kút na relax, kde budete môcť čítať, počúvať hudbu alebo sa len tak stíšiť.

Zhrnutie: Čo robí severský dizajn takým obľúbeným

V konečnom dôsledku je škandinávsky štýl obľúbený pre svoju schopnosť kombinovať čistú estetiku s príjemnou útulnosťou. Neutrálny základ z bielych či svetlých odtieňov, jednoduché línie, prírodné materiály a dôraz na funkčnosť – to všetko definuje vnútorné priestory, ktoré pôsobia sviežo, aktuálne a zároveň pohodovo. Ak k tomu pridáme koncepty ako hygge, lagom či lykke, získavame bývanie, v ktorom sa človek nielenže cíti dobre po estetickej stránke, ale zažíva aj psychohygienickú úľavu a vnútorný pokoj.

Severská inšpirácia sa dá využiť v akomkoľvek type interiéru – od veľkých rodinných domov až po malé mestské byty. Postačí základná zmena prístupu: viac svetla, dôraz na kvalitné a udržateľné materiály, vyradenie zbytočností a integrácia prírodných prvkov. Navyše, takýto štýl bývania vám dáva priestor prejaviť vlastnú kreativitu, lebo o to viac v ňom vyniknú aj osobné spomienky a detaily.

Zvážte, či pre vás nie je čas objaviť čaro jednoduchosti a harmónie, ktoré sú typické pre severský dizajn. Vďaka jeho prístupnosti a časovej nadčasovosti určite nebudete ľutovať. Nakoniec, každý z nás hľadá domov, do ktorého sa rád vracia a v ktorom načerpá novú energiu. A práve to severský štýl dokáže sprostredkovať mimoriadne dobre.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať