Čučoriedky patria medzi najobľúbenejšie záhradné ovocie. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, že existuje množstvo rôznych druhov čučoriedok, ktoré sa od seba výrazne odlišujú nárokmi na pestovanie, vzhľadom, a dokonca aj chuťou plodov. Najčastejšie pestovanými druhmi v našich záhradách sú čučoriedka kanadská a čučoriedka kamčatská, ktorá je botanicky známa aj ako zemolez kamčatský. Zaujímavé pritom je, že kamčatská čučoriedka nie je skutočnou čučoriedkou, aj keď má podobné modré plody. Poďme si vysvetliť hlavné rozdiely medzi týmito dvoma obľúbenými rastlinami a dôvody, prečo by ste mali vo svojej záhrade pestovať obe.
Nie je čučoriedka ako čučoriedka
Hoci sú plody týchto dvoch rastlín na prvý pohľad podobné, pochádzajú z rôznych oblastí sveta a majú odlišné nároky na pestovanie. Kanadská čučoriedka, pôvodom zo Severnej Ameriky, je skutočná čučoriedka a vyžaduje špecifické podmienky na rast. Naopak, kamčatská čučoriedka, pochádzajúca z oblasti východnej Sibíri a Kamčatky, je omnoho odolnejšia a menej náročná na prostredie.
Ako ich správne pestovať a v čom sa líšia?
Kanadská čučoriedka – náročnejšia kráska
Kanadská čučoriedka (Vaccinium corymbosum) patrí medzi kyslomilné rastliny, čo znamená, že potrebuje výrazne kyslú pôdu s hodnotami pH od 4,5 do 5,5. Pred výsadbou je preto nevyhnutné pripraviť jej kvalitnú rašelinovú pôdu, prípadne ju zmiešať s ihličím či špeciálnymi substrátmi určenými práve na kyslomilné rastliny. Ak chcete zabezpečiť zdravý rast a vysokú úrodu, je vhodné pravidelne používať aj kyslé hnojivá pre čučoriedky a brusnice.
Tento druh čučoriedky potrebuje veľa slnečného svetla. Hoci dokáže rásť aj v polotieni, najlepšie sa jej darí na slnečných stanovištiach, ktoré zabezpečia dostatočne sladké plody. Kanadská čučoriedka je zároveň citlivejšia na sucho. Vhodným riešením je preto pestovanie v nádobách s odvodňovacími miskami, ktoré udržujú koreňový systém neustále mierne vlhký.
Na podporu rastu a plodnosti odporúčajú záhradkári tzv. omladzovací rez, ktorý by ste mali robiť každé tri až päť rokov. Zároveň je potrebné pravidelne odstraňovať poškodené a staré konáre, aby ste zabezpečili lepšie presvetlenie kríkov.
Aj keď je kanadská čučoriedka samosprašná, čiže plody sa objavia aj na jednom kríku, pre výrazne vyššiu úrodu a lepšiu kvalitu plodov je ideálne vysadiť aspoň dve rôzne odrody vedľa seba.
Kamčatská čučoriedka – odolná a nenáročná spoločníčka
Kamčatská čučoriedka, teda zemolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica), je omnoho tolerantnejšia rastlina. Nepotrebuje takú kyslú pôdu ako kanadská čučoriedka a bez problémov rastie v bežnej záhradnej pôde s neutrálnym pH. Najlepšie sa jej darí v polotieni, no nevadí jej ani úplné slnko.
Veľkou výhodou kamčatskej čučoriedky je jej extrémna odolnosť voči mrazu, vďaka čomu sa skvele hodí aj do chladnejších oblastí Slovenska. Ak chcete bohatú úrodu, vždy vysádzajte aspoň dva rôzne kríky, pretože táto rastlina je cudzosprašná – plody vznikajú len pri opelení medzi odlišnými jedincami.
Tieto kríky sú ideálne aj na živý plot, keďže dorastajú výšky až 2 metre. Prvý rez vykonávajte až po piatich rokoch od vysadenia, pričom sa sústreďte najmä na presvetlenie vnútra kríka.
Výživová hodnota plodov – kto je víťazom?
Z hľadiska obsahu prospešných látok sú obe rastliny výnimočne zdravé a bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
- Kanadská čučoriedka obsahuje v 100 g približne 57 kalórií, 14,5 g sacharidov a 2,4 g vlákniny. Je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, K a mangánu.
- Kamčatská čučoriedka je zase mimoriadne bohatá na vitamíny skupiny B, vitamíny C, E a K. Z minerálov dominujú vápnik, draslík a železo.
Plody kamčatskej čučoriedky majú podlhovastý tvar a dozrievajú už veľmi skoro – od mája do začiatku júna, čo je výrazne skôr než u kanadskej, ktorá plodí až v júli alebo v auguste, v závislosti od odrody a lokálnych podmienok.
A čo naše lesné čučoriedky?
Lesné čučoriedky (Vaccinium myrtillus), ktoré poznáme z našich slovenských lesov, sú tiež mimoriadne zdravé a dokonca ešte o niečo výživnejšie ako ich záhradné príbuzné. Obsahujú menej kalórií a sacharidov, no viac vlákniny a proteínov, hoci aj o trochu viac tuku. Ich obsah vitamínov C, A a K je však podobný ako pri pestovaných odrodách.
Každý druh čučoriedky má svoje špecifické výhody, a preto, ak máte vo svojej záhrade dostatok priestoru, rozhodne odporúčame pestovať oba typy. Vďaka tomu si zabezpečíte nielen dlhšie obdobie úrody, ale aj rôznorodú chuť a komplexnejšie nutričné benefity. Vaša záhrada aj zdravie sa vám určite odvďačia.