Koľko stojí bežný bidet a aká je priemerná cena?

Biely bidet
zdroj: gettyimages.com

Slovo bidet v našich končinách evokuje „luxusnú“ položku. Veľa ľudí sa pri myšlienke na bidet len pousmeje, no akonáhle ho raz vyskúšajú, začnú ho vnímať ako nutnosť a nedajú naň dopustiť. Bidety sú široko používané vo väčšine krajín po celom svete, u nás však nie sú v domácnostiach bežné. V Japonsku má bidet zhruba 60 % domácností, ale existujú krajiny, v ktorých si 90 % domácností život bez bidetu už nevie predstaviť. Tieto praktické zariadenia pre osobnú hygienu sa bežne používajú v celej západnej Európe, Ázii a na Strednom východe. Chodenie na záchod je téma, ktorú mnohí považujú za tabu. Len málokto je ochotný zvážiť iné možnosti, vzhľadom na citlivosť tejto témy. A to aj napriek tomu, že používanie bidetu ponúka, oproti klasickému WC a používaniu toaletného papiera, niekoľko výhod. Poďme sa pozrieť, v čom sú jeho výhody.

Prečo si zaobstarať bidet?

Bidety poskytujú lepšiu osobnú hygienu a čistenie Málokto sa zamýšľa nad tým, že toaletný papier stále zanecháva po použití nečistoty na koži. Papier totiž ani zďaleka nezabezpečuje dostatočné odstránenie nežiadúcich mikroorganizmov, ktoré majú za následok vznik mnohých infekcií a problémov. Použitím bidetu, na rozdiel od toaletného papiera, vodou odstránite z povrchu kože všetky zvyšky nečistôt a budete sa cítiť neuveriteľne čistí. Takéto čistenie ocenia predovšetkým ľudia, ktorí trpia hemoroidmi. Bidety a bidetové zariadenia sú veľmi dôležité aj pre intímnu hygienu žien. Voda z bidetu je lepšia než mydlo, ktoré likviduje prirodzene kyslé prostredie, brániace množeniu baktérií. Používanie bidetu ocenia aj seniori, hendikepovaní ľudia, tehotné ženy a všetci tí, ktorí si potrpia na hygienu.

Bidet je šetrnejší k pokožke a pohodlný na používanie Používať toaletný papier nie je vždy príjemné a často môže byť jeho použitie aj nepohodlné. Ak máte hemoroidy, análne trhliny alebo iné problémy v tejto oblasti, potom môže byť používanie toaletného papiera veľmi bolestivé. V takýchto prípadoch je bidet najlepším riešením. Prúdom vody očistíte oblasť konečníka bez akéhokoľvek drsného tlaku alebo trenia, ktoré môže spôsobiť ďalšie zápaly a nepohodlie. Voda pôsobí na podráždenú kožu a ranky v oblasti konečníka upokojujúco a tento typ očisty je nie len príjemný, ale aj veľmi pohodlný. Praktické, jednoduché a pohodlné používanie bidetu určite ocenia seniori, hendikepovaní ľudia či rodičia detí, ktoré sa učia používať toaletu. Pri bidete už nemusia mať obavy z nedokonalého utretia „zadku“ alebo povinného, pre deti často otravného, sprchovania po použití toalety vaším drobcom.

Pozrite si bidety v týchto e-shopoch:

Pomáha šetriť prírodné zdroje Využívaním WC+bidetu vo veľkej miere prispievate k ochrane životného prostredia, keďže sa spotreba toaletného papiera vo vašej domácnosti výrazne zníži. S výrobou, balením, prepravou a ďalšími procesmi, spojenými s toaletným papierom, dochádza k neprimeranému poškodzovaniu a ničeniu prírody a jej zdrojov. Na výrobu toaletného papiera sa ročne použijú milióny stromov. Odhaduje sa, že každý deň sa vyrúbe zhruba 27.000 stromov za účelom poskytnutia toaletného papiera pre celý svet a asi 50 % z týchto stromov pochádza z pralesov. Okrem priameho výrubu je výrobný proces veľmi náročný na vodu a energiu. Pri výrobe vznikajú rôzne toxíny, ktoré môžu poškodiť krajinu. Bidet je šetrnejšou voľbou k životnému prostrediu a zároveň jeho používaním ušetríte peniaze aj za nákup toaletného papiera.

Chcete ušetriť peniaze aj miesto? Ak si myslíte, že bidet si môžu dovoliť používať len majitelia priestranných rodinných domov, mýlite sa. Komfort intímnej hygieny si môžete užiť aj v klasických bytoch. V malých priestoroch je ideálnym riešením WC s bidetom 2v1. Tento typ zariadenia funguje na princípe zabudovania bidetovej trysky priamo v toalete. WC s bidetom 2v1 šetrí miesto, ale tiež vašu peňaženku, keďže nemusíte samostatne kupovať WC a bidet. Stačí jedno zariadenie. Navyše ceny sú porovnateľné s cenami bežne používaných WC mís na trhu. Montáž je celkom jednoduchá a pri tomto riešení môžete využívať komfort wc aj bidetu v jednom. Pri kúpe WC+bidetu 2v1 si dnes môžete vyberať naozaj z pestrej ponuky. Na trhu nájdete rôzne typy a prevedenia týchto zariadení, od klasických až po exkluzívne modely v špičkovej kvalite a modernom dizajne

Aké máme možnosti?

Bidety a bidetové spršky zaistia lepšiu očistu intímnych partií ako toaletný papier. A nie každý vie, že sú neoceniteľným pomocníkom pri hemoroidoch aj v prevencii proti nim. Ich výber ovplyvňuje aj rozmer kúpeľne, ale najmä vaše preferencie. V zásade sa treba rozhodnúť medzi štyrmi variantmi. Dostatok miesta v kúpeľni dáva zelenú samostatnému bidetu a toalete, druhá možnosť je vybrať si len bidetovú spŕšku, tretí variant je prídavné bidetové sedadlo k toalete a posledná z možností je model 2 v 1, teda toaleta s integrovaným bidetom.

Samostatný Ak sa rozhodnete pre klasický bidet, prispôsobte jeho dizajn aj spôsob montáže toaletnej mise. Či si už zvolíte závesný alebo voľne stojaci model, potrebujete prívod studenej vody a odpad. Závesné majú výhodu voľby výšky osadenia, náročnejšie sú však na požiadavky na priečku. Aby sa do nej mohol pripevniť inštalačný systém, ktorý na rozdiel od toalety nemá nádržku, vyžaduje hrúbku zadnej steny minimálne 5 centimetrov. Na ploche kúpeľne si samostatný bidet vyžaduje jeden štvorcový meter navyše. Majitelia si pochvaľujú jeho široké využitie, okrem klasickej funkcie hygieny intímnych partií poslúži na umytie nôh či kúpanie psíka. Nevýhodou oproti ostatným variantom je nutnosť presadania z toalety na bidet.

Len spŕška Stále sa teší najväčšej obľube. Dôvodom je najmä šetrenie miesta a jednoduchá manipulácia. Voľbu spŕšky sa oplatí podriadiť kvalitnému vyhotoveniu pred dizajnom. Okrem hygieny sa stane praktickým pomocníkom pri upratovaní a napúšťaní vody do vedra. Uprednostnite riešenie s prívodom teplej vody. Na výber máte umývadlovú batériu s bidetovou spŕškou, tu však musí byť malé umývadlo v blízkosti WC misy alebo spŕšku napojíte na samostatný zmiešavací ventil osadený na stene vedľa toaletnej misy.

S montážou na toaletu Finančne menej náročné jednoduché mechanické bidety tvorí plastová alebo kovová trubička vedená pod sedadlom toalety. Je napojená na ovládací ventil s prívodom vzduchu. Iný typ je prídavný bidet s ovládaním, ktorý sa môže upevniť skrutkami od sedadla k mise. Tretí typ je celé prídavné bidetové sedadlo, ktoré sa namontuje na akýkoľvek typ toalety. Výhodou je nižšia cena, nevýhodou menej atraktívny vzhľad a vysoké riziko mechanického poškodenia plastových častí. Dýzu takýchto mechanických modelov môžete sklápať v rozmedzí 20 stupňov dopredu a dozadu.

S elektronickým ovládaním O triedu vyššie sú prídavné bidety a sedadlá s ovládaním a nastaviteľnými umývacími programami. Čím drahší model, tým viac možností nastavenia ponúka. Na inštaláciu vyžadujú prívod elektrickej energie, teda zásuvku do maximálnej vzdialenosti 1,5 metra od toalety s výkonom 230 V. Samozrejme, musí byť vhodná do vlhkého prostredia. Pri výbere elektronického bidetu si všímajte kvalitu a typ dýzy, možnosti nastavenia prúdov vody, spôsob jej ohrevu a tiež náročnosť údržby.

Kompaktný model 2 v 1 Toaleta s integrovaným bidetom predstavuje najvyšší komfort zo všetkých strán. Prívod vody, či už na studenú, teplú alebo predmiešanú je elegantne ukrytý v podomietkovom module, takže zaručuje čistý dizajn a jednoduchú údržbu. K ďalším výhodám patrí jednoduchšia montáž aj ovládanie. Vyššie cenové kategórie ponúkajú pohodlné elektronické diaľkové ovládanie a mnoho funkcií na zvýšenie komfortu intímnej hygieny. Ponúkajú vyhrievanie sedadla, podsvietenie misy jemným LED osvetlením, sušič, nastavenie teploty, tlaku a typu prúdu vody s možnosťou individuálneho naprogramovania. Ak túžite po luxusnejšom modeli, tie ponúkajú automatické čistenie sprchových ramien pred použitím a po ňom, antibakteriálny kryt dýz alebo toaletnú misu bez okrajov a so špeciálnou povrchovou úpravou na jednoduché čistenie.

Cena

Ceny bidetov sa pohybujú v rôznych kategóriách, v závislosti od výrobcu, značky, typu a funkcií, ktorými bidet disponuje. Priemerná cena sa však pohybuje okolo 150 eur. Vzhľadom na benefity, ktoré so sebou používanie bidetu prináša vnímame cenu ako nanajvýš prijateľnú. Prinášame vám prehľad najpredávanejších typov bidetov aj s ich cenovou ponukou.

 • Bidet Vitra Shift závesný, vnútorný prívod – 148 eur
 • Bidet Vitra 550 závesný, vnútorný prívod – 106,70 eur
 • Bidet Raca The Gab závesný, vnútorný prívod – 163,05 eur
 • Bidet Raca Nexo stojací, vnútorný prívod – 89 eur
 • Bidet Laufen Laufen Pro závesný, vnútorný prívod – 177,48 eur
 • Bidet Jika Tigo závesný, vnútorný prívod – 94,49 eur
 • Bidet Jika Deep závesný, vnútorný prívod – 78,42 eur
 • Bidet Jika Lyra plus stojací, vonkajší prívod – 71,63 eur
 • Bidet Raca Nexa závesný, vnútorný prívod – 129 eur
 • Bidet Vitra 550 závesný, vonkajší prívod – 106,70 eur
 • Bidet Jika Cube Way závesný, vnútorný prívod – 136,86 eur

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: