Kritériá, podľa ktorých vyberať záhradný dom

Záhradný domček
zdroj: gettyimages.com

Záhradné domčeky sa vyrábajú z rozličných materiálov, v rozmanitých veľkostiach aj prevedeniach. Výber toho správneho závisí v každom prípade len od vašich predstáv a preferencií. Nezabudnite však na to najdôležitejšie kritérium. Zohľadníte priestor, ktorý máte pre domček k dispozícii.

...

Domček, domček, kto v tebe býva?

Rozmanité je aj samotné využívanie záhradných domčekov. Pre niekoho je ideálnou kôlňou či skladom náradia, pre iného zasa vysnívanou podobou letnej kuchyne. V prvom rade vyberajte na základe rozmerov. Tie vám napovedia, či sa vami zvolený domček vôbec zmestí aj do vašej záhrady. V rámci rozmerov je dôležitá šírka, hĺbka a strešný presah. Veľkosť domčeka vo vnútri uvádza, koľko skutočného miesta budete môcť v domčeku využívať. Materiál záhradného domčeka vyberajte aj podľa jeho hrúbky. Čím hrubšie steny, tým stabilnejší, odolnejší a bezpečnejší domček získate. S hrúbkou súvisia aj tepelnoizolačné vlastnosti. Dôležitým parametrom je aj výška a šírka dverí, aby ste do domčeka preniesli všetko, čo budete potrebovať.

Pozrite si záhradné domčeky v týchto e-shopoch:

Pri výbere pamätajte aj na strechu. K dispozícii máte pultovú alebo sedlovú strechu, s presahom, ale aj bez neho. Pod strešným presahom rozumieme, koľko strecha prečnieva nad stenami domčeka. Presahom však môžete získať dostatočne veľký zastrešený priestor, pod ktorý sa schovajú bicykle, drevo do kozuba, ale aj menšie záhradné sedenie. Strecha môže byť s krytinou alebo bez nej. Najčastejšie býva pokrytá plechom, pieskovou lepenkou či asfaltovými šindľami. Siahnuť môžete aj po tzv. zelenej streche.

Premenlivou zložkou je podlaha. Záhradný domček si môžete vybrať s podlahou alebo bez podlahy. K najobľúbenejším materiálom patrí drevo. Drevená je potom aj podlaha. A ako už dobre vieme, drevo je nutné ošetrovať ochrannými nátermi, čomu sa nevyhnete ani v prípade záhradného domčeka. Najčastejšie sa používa smrekové drevo. Rámovou konštrukciou sa vyznačujú plastové a plechové domčeky. Pre domček by ste mali pripraviť aj základy. Menšie záhradné domčeky sa uspokoja aj so zámkovou dlažbou či štrkom. Väčšie už budú vyžadovať vybetónovanú platňu.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: