Možno si myslíte, že vás nikdy nepostretne také šťastie, aby ste naraz zarobili väčšiu sumu peňazí, ktorá by vás urobila bohatými. Obvykle to vidíme len vo filmoch alebo čítame v knihách, no oveľa zaujímavejšie sú skutočné príbehy, ktoré sa v tomto duchu odohrávajú aj na Slovensku a Čechách.
Dôvodom je silný fenomén zberateľstva, ktorý sa prejavuje veľkým dopytom po rôznych predmetoch. Málokto dokáže vopred odhadnúť, že sa niečo stane zberateľským kúskom. Z toho potom profitujú tí, ktorí si nechávajú aj veci, ktoré už nepotrebujú. Naopak, ľudia žijúci minimalistickým štýlom, ktorí sa zbavujú všetkého nadbytočného, často iba ľutujú.
Dnes má hodnotu prakticky čokoľvek. Stačí, aby sa daná vec už aktívne nepoužívala a ľudia sa jej postupne začali zbavovať. Po určitom čase však môže nastať zlom a dopyt po takýchto veciach začne rásť. Môže ísť napríklad o telefónne karty, časopisy, knihy, porcelán, mince alebo bankovky. Prakticky čokoľvek.
„Nedávno som na povale našiel krabicu so socialistickými bonmi. Už som ich chcel vyhodiť, no zo zvedavosti som sa pozrel na internet, či ich náhodou niekto nehľadá,“ hovorí pán Jozef. „Nestačil som sa čudovať, odvtedy ich dražím na Aukre a už som zarobil pekný balík.“ Takto vyzerajú vzácne poukážky.
Ide o takzvané tuzexové poukážky, ktoré sa používali na nákup tovaru v špecializovaných obchodoch, tzv. tuzexoch. Kedysi ľudia tento systém nenávideli, pretože bonov bolo obmedzené množstvo a bežný človek sa k nim len tak nedostal. Avšak len v tuzexe sa predával tovar zo Západu.
Dnes sú tieto bony len spomienkou na minulosť, no prekvapivo sa s nimi stále aktívne obchoduje. Napríklad bon v hodnote 50 halierov sa vydražil za 1300€, bol ale v dokonalom stave a v tejto hodnote sa veľa nezanechalo. Samozrejme, nie každý kúsok má takúto hodnotu, ale určite nejakú cenu má. Navyše, ak si niekto tieto poukážky schovával, pravdepodobne ich má viac. Na bazoši alebo aukre je po nich veľký dopyt.
Podľa odborníkov môže ich hodnota ešte rásť, takže je otázne, či sa oplatí ich hneď predať, alebo počkať a neskôr zarobiť ešte viac.