Kučeravosť broskýň dokáže zničiť celú úrodu! Takto ju odhalíte včas a môžete zasiahnuť

kučeravosť broskýň
kučeravosť broskýň Foto: www.shutterstock.com

Pestovanie broskýň môže byť veľkou radosťou aj výzvou zároveň. Ak však do vašej záhrady zavíta nebezpečná choroba s názvom kučeravosť broskýň, čakajú vás nemalé starosti. Táto pleseň, odborne označovaná ako Taphrina deformans, dokáže napadnúť strom rýchlo a výsledkom môže byť nielen strata listov, ale neraz aj kompletná deštrukcia úrody. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aké príznaky si všímať už na začiatku vegetačnej sezóny, aký je najvhodnejší čas na zásah a aké preventívne opatrenia môžu ochrániť váš strom pred týmto zákerným nepriateľom.

Prečo je kučeravosť taká nebezpečná?

Kučeravosť broskýň má silu pripraviť vás o celú úrodu rýchlejšie, než by ste čakali. Ide o ochorenie, ktoré útočí hlavne počas jarných mesiacov, keď sa na stromoch práve rozvíjajú mladé listy a púčiky. Najväčšou chybou, ktorú môže záhradkár urobiť, je čakať s postrekom alebo ošetrením príliš dlho. Keď sa totiž objavia prvé viditeľné príznaky, býva v mnohých prípadoch neskoro.

Ak máte v záhrade či sade broskyňu, určite viete, že pleseň Taphrina deformans nie je radno podceňovať. Najlepší spôsob, ako predísť strate listov a plodov, je naučiť sa rozpoznať toto ochorenie už v prvých štádiách, kedy môžete podniknúť účinné kroky na záchranu stromu.

Ako kučeravosť vzniká a ako vyzerá?

Príčinou kučeravosti broskýň je spomínaná huba Taphrina deformans, ktorá napadá stromy zväčša na jar v dobe, keď sa púčiky práve otvárajú a rašia prvé lístky. V dôsledku jej pôsobenia sa listy nápadne deformujú – krútia sa, zvlňujú a menia farbu na červenú, žltúfialkastú. Tieto listy postupne tvrdnú a sú také krehké, že sa ľahko lámu.

V pokročilom štádiu stráca strom veľké množstvo listov, čo ho veľmi oslabuje. Bez dostatočnej listovej plochy nedokáže broskyňa efektívne fotosyntetizovať, a teda ani vytvárať dostatok energie pre kvalitné dozretie plodov. Silné napadnutie môže dokonca viesť k úhynu stromu alebo k tomu, že bude jeho úroda výrazne nižšia, neraz i o 80 %.

Príznaky, ktoré by ste nemali ignorovať

Ak chcete s chorobou bojovať, je dôležité spozorovať prvotné znaky čo najskôr. K typickým príznakom patria:

  1. Skrútené a zvlnené listy
    – listy sa deformujú a ohýbajú smerom nahor alebo nadol.

  2. Netypické sfarbenie
    – namiesto normálnej zelenej nadobúdajú lístky odtiene červenej, žltej či fialovej.

  3. Hrboľaté pľuzgiere
    – na povrchu listov sa často objavujú menšie pľuzgieriky alebo väčšie vypukliny.

  4. Opadávanie listov
    – napadnuté listy môžu predčasne opadnúť, čím sa strom značne oslabí.

V prípade, že spozorujete niektorý z týchto znakov, konajte bezodkladne. Vyplaťte si chvíľu času a dôkladne skontrolujte celý strom, či sa príznaky neobjavujú aj na iných vetvách alebo mladých výhonkoch.

Kedy a ako proti kučeravosti zasiahnuť?

Rozhodujúcim momentom je spravidla koniec zimy alebo začiatok jari. Najlepšie obdobie na preventívne ošetrenie fungicídnymi postrekmi je totiž pred vyrašením púčikov. Vtedy sú stromy najviac zraniteľné a pleseň sa dokáže veľmi rýchlo uchytiť.

Najúčinnejšie sú prípravky na báze medi, napríklad Kuprikol alebo Champion. Postrek by ste mali aplikovať starostlivo, pričom nezabudnite ošetriť nielen konáre a korunu, ale aj kmeň stromu. Odporúčaný čas na tento preventívny postrek je spravidla február až začiatok marca, predtým, ako sa teploty dlhodobo dostanú nad 10 °C.

Ak sa vám stane, že prvý postrek nestihnete včas, nie je všetko stratené. Hneď ako to dovolí počasie, pokúste sa o druhý pokus a strom dôkladne postriekajte. V prípade chladnej a daždivej jari, ktorá vytvára ideálne podmienky pre šírenie plesne, je vhodné postrek zopakovať aj niekoľkokrát.

Čo robiť, ak už je strom napadnutý?

Ak sa choroba už viditeľne prejavila, stále máte šancu zvrátiť aspoň časť škôd. V prvom rade je nevyhnutné zabrániť jej ďalšiemu šíreniu:

  • Napadnuté listy okamžite odstráňte a bezpečne zlikvidujte (ideálne ich spáľte), aby ste zabránili prenášaniu spór.
  • Doprajte stromu výživu – zabezpečte mu dostatok vlahy a obohaťte pôdu hnojivom s vyšším obsahom dusíka. Strom, ktorý má dostatočnú zásobu živín, môže zvládnuť boj s chorobou a rýchlejšie zregenerovať.
  • Na jeseň a na budúcu jar nezabudnite znovu aplikovať preventívne postreky.

Prírodné alternatívy: Cesnak a praslička

Pokiaľ sa snažíte čo najviac obmedziť chemické zásahy, môžete vyskúšať aj prírodné postreky. Medzi najpoužívanejšie patrí napríklad výluh z prasličky alebo cesnaku. Cesnakový výluh je možné pripraviť tak, že asi 150 g roztlačeného alebo nasekaného cesnaku zalejete 5 litrami vody a necháte aspoň 24 hodín lúhovať. Potom roztok scedíte a aplikujete ho na strom postrekom, ideálne dvakrát po sebe v niekoľkodňovom odstupe.

Je však dobré pamätať na to, že aj pri prírodných metódach je kľúčová prevencia a skorá aplikácia – ak už sú listy zjavne napadnuté, prírodné postreky sami osebe často nedokážu zázraky.

Výsadba odolných odrôd ako najlepšia investícia

Ak chcete ušetriť čas a minimalizovať riziko opakovaného napadnutia, zvážte výsadbu odolných odrôd broskýň. Patrí medzi ne napríklad Redhaven, Reliance či Harbinger, ktoré sú známe nižšou náchylnosťou voči kučeravosti. Ani pri odolnejších odrodách by ste však nemali zabúdať na pravidelnú starostlivosť a preventívne opatrenia, pretože žiadna broskyňa nie je voči tejto pliage úplne imúnna.

Tip navyše pre vašu záhradu

V prípade, že sa vám podarí broskyňu ochrániť a dočkáte sa bohatej úrody, nezabudnite si dopriať aj trochu experimentovania. Z vlastných plodov môžete pripraviť nielen lahodné džemy či kompóty, ale napríklad aj aromatický broskyňový čaj. A ak máte v záhrade aj iné okrasné rastliny, určite vás môže zaujať geniálny záhradnícky trik: vďaka zemiakom vraj muškáty kvitnú intenzívnejšie než kedykoľvek predtým – možno stojí za to to vyskúšať!

Kučeravosť broskýň je napokon choroba, s ktorou sa musí naučiť žiť každý pestovateľ broskýň či nektáriniek. Pravidelná prevencia, včasný postrek a správna výživa však dokážu výrazne zmierniť jej následky a udržať vašu záhradu plnú zdravých stromov. Keď budete pozorní a budete vedieť, na čo si dať pozor, vaša broskyňa sa môže aj v nasledujúcom roku odvďačiť sladkými a šťavnatými plodmi – presne tak, ako ste si to vysnívali.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať