Kúpte si na leto stoličky na balkón

Stoličky na balkón
zdroj: gettyimages.com

Od nábytku na záhradu a balkón očakáva každý z nás niečo iné, ale základná požiadavka býva rovnaká. Obrazne povedané, všetci sa chceme aspoň na pár mesiacov v roku presťahovať z obývačky bližšie k prírode, na slniečko a čerstvý vzduch. Zároveň sa však nechceme vzdať pohodlia, ktoré nám obývačka ponúka. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si vyberiete stoličky, ktoré sa budú na vašom balkóne nie len vynímať, ale poskytnú vám aj očakávané pohodlie a komfort.

...

Balkón ako centrum diania

Materiál nábytku prispôsobte prostrediu, do ktorého ho umiestnite. Nábytok, ktorý plánujete situovať na záhradu by mal byť zo skutočne odolného materiálu. Môžete si zaobstarať ochranné obaly, avšak neustála manipulácia s nimi vás veľmi rýchlo omrzí. Ideálnejším riešením je nábytok z kovu alebo hliníka, kvalitného umelého ratanu, plastu, či dreva s ochranným náterom. Pri čiastočne zastrešených priestoroch môžete siahnuť po nábytku, ktorý bude tomu „obývačkovému“ smelo konkurovať. K dispozícii máte prírodný ratanový nábytok, ale aj nábytok čiastočne aj celočalúnený.

Záhradné stoličky a sedenia kupujeme s určitým zámerom a očakávaniami. Podľa funkcie a spôsobu využívania by sme mali zvoliť nábytok v primeranej cene a prevedení. Inú stoličku totiž využijete pri každodennej práci v záhradke, ako pri pravidelných grilovačkách s priateľmi. Určite však nenakupujte len na základe dizajnu a prvého dojmu. Aké máte vlastne možnosti? Prezradíme vám.

  • záhradné kreslo – nemalo by vás nikde tlačiť, pretože si v ňom potom neoddýchnete. Posaďte sa na kreslo a pozorujte, ako sa správa váš chrbát. V primeranej výške by mali byť aj opierky pre ruky. V ponuke sú rôzne tvary a výšky, prispôsobené potrebám rozličných typov postáv.
  • záhradné sety – určené na stolovanie by mali spĺňať rovnaké ergonomické pravidlá ako každý iný nábytok. V prvom rade sa zamerajte na vyhovujúcu výšku stoličiek a stola. Následne sa upriamte na výšku podrúčok pri stoličkách. Niekedy sú situované tak vysoko, že stoličku nezasuniete k stolu dostatočne blízko. Ku každému sústu jedla by ste sa tak museli nepohodlne naťahovať
  • stoličky – dôležitý je sklon zadného operadla. Zvýšenú mieru pohodlia vám dožičia stoličky s polohovateľnou chrbtovou časťou. Vyrábajú sa aj stoličky, ktoré majú zadné operadlo k sedáku pripevnené napevno. Častokrát dokonca v pravom uhle. Pred nákupom si preto poriadne premyslite, koľko pohodlia od svojho záhradného sedenia očakávate
  • záhradné ležadlá – poskytujú možnosť polohovania hornej polovice tela. Skontrolujte si odolnosť polohovania, pretože zarážky, ktoré sa po dvoch, troch použitiach vykývajú, vám leto veru nespríjemnia. V prípade, že ležadlo využívate prevažne na ležanie a opaľovanie, môžete ušetriť za podrúčky, ktoré asi nebudete príliš využívať. Hodiť by sa vám naopak mohlo tienidlo. Pri čítaní a letnom leňošení pri kávičke však na podrúčkach rozhodne trvajte

Pozrite si záhradné a balkónové stoličky v týchto e-shopoch:

O svoje záhradné sedenie sa budete musieť aj pravidelne starať. Už pri jeho výbere si pozorne všímajte nedostatky, resp. slabé stránky pri jednotlivých typoch materiálov. Pri plastovom nábytku ide hlavne o pevnosť použitého plastu, ktorá môže predstavovať rôznu kvalitu. Nízka cena nezaručuje príliš dlhú životnosť. Vplyvom UV žiarenia sa môže zmeniť aj farba plastu. Drevený nábytok by nemal mať praskliny a jeho povrch musí byť dokonale hladký, aby nezatrhával oblečenie. Skrutkové spoje musia byť dostatočne robustné a pevné.

Celková odolnosť dreveného záhradného nábytku je daná typom použitého dreva. Najdlhšie vydrží tzv. pečené drevo – drevo ošetrené špeciálnym tepelným procesom. Nasledujú exotické dreviny, severská borovica a dub. Najmenej vhodné je smrekové drevo. Pri drevenom nábytku počítajte s pravidelným obnovovaním ochranného náteru. Kovový nábytok by mal byť ošetrený antikoróznym náterom. Býva však ťažký a manipulácia s ním nie je vhodná pre každého. Kov je tiež tepelne vodivý. V zime bude takýto nábytok studený a v lete môže doslova páliť. Hliníkové záhradné sety žiadne nátery nepotrebujú, tepelne vodivé nie sú a ich úžitková hodnota je takmer nezničiteľná.

Ak dôjde k situácii, kedy ste nútení v záujme praktickosti zľaviť zo svojej pôvodnej predstavy pohodlia, štýlu, či pocitu komfortnosti, tak sa tým vôbec netrápte. Vďaka textilným doplnkom, ktoré môžete nakombinovať do vami obľúbených farieb, vykúzlite pohodu aj luxus za pár korún. Priestor dolaďte svietnikmi, lampičkami a množstvom kvetov. Vaša oáza pokoja bude celkom iste dokonalá.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: