Kúzelná magnólia. Ako si vypestovať tento pôvabný strom aj na malej záhrade?

magnólia
magnólia Foto: depositphotos.com

Zasadiť magnóliu je dlhodobá investícia do krásy vašej záhrady. Niekedy môže trvať vyše 10 rokov, kým dosiahne svoju konečnú výšku, no čakanie sa naozaj oplatí. Táto rastlina, známa aj ako šľachtený okrasný strom či ker, je pôvabná na pohľad a jej kvety očaria príjemnou vôňou.

Magnólia, pomenovaná po francúzskom botanikovi, zahŕňa vyše 210 druhov. Paleta jej kvetov začína od nevinnej bielej, prechádza jemnými ružovými odtieňmi až po výraznú purpurovú. Nájdete dokonca aj žlté magnólie, ktoré sú však skôr raritou. Podmanivé kvety a elegantné listy z nej robia skutočnú kráľovnú jarnej a letnej výsadby.

Pestovanie magnólie zo semienka

Ak vás láka predstava vypestovať si vlastnú magnóliu úplne od nuly, môžete sa inšpirovať rôznymi videonávodmi.

Tip: Pri pestovaní zo semien je dôležité vybrať si kvalitný substrát a udržiavať konštantnú vlhkosť. Semená magnólie môžu klíčiť dlhšie, než ste zvyknutí pri iných drevinách, preto buďte trpezliví a poskytnite im dostatok tepla a svetla.

Pestovanie v kvetináčoch: Ideálne do menších priestorov

Pre tých, ktorí majú obmedzený priestor v záhrade alebo dokonca len terasu či balkón, existuje potešujúca správa: niektoré druhy magnólií, obzvlášť menšie kríky, sa dajú úspešne pestovať aj v črepníkoch.

  • Výber črepníka: Stavte na dostatočne veľký a hlboký kvetináč, aby korene mohli správne rásť.
  • Substrát: Ideálna je zmes rašeliny, kompostu a kvalitnej záhradnej pôdy.
  • Zálievka a živiny: V črepníku sa pôda rýchlejšie vysuší, preto sledujte vlhkosť a dopĺňajte vlahu pravidelne. Na jar a na jeseň pridajte do pôdy trochu kompostu alebo hnojiva vhodného pre okrasné dreviny.

Akú pôdu magnólie milujú

Väčšina druhov magnólií preferuje neutrálnu až mierne kyslú pôdu (pH okolo 5,5 až 6,5). Je preto dobré, ak máte možnosť pridať do pôdy rašelinu alebo iné kyslejšie komponenty, ktoré pomôžu dosiahnuť vhodné pH. Magnóliám nevyhovuje stanovište vystavené silnému vetru, preto pri výsadbe vyberajte miesto chránené napríklad múrom, plotom alebo hustým živým plotom.

Svetlo: Aby magnólie nádherne kvitli, potrebujú dostatok slnečného svitu. Prirodzené, celodenné slnko alebo aspoň dlhšia perióda priameho slnka denne je optimálna voľba.

Kedy a ako správne sadiť

Najvhodnejšou dobou na výsadbu magnólie je jeseň alebo neskorá jar. Práve jar ponúka ideálne podmienky na to, aby sa korene dobre ujali a neboli vystavené prudkým teplotným výkyvom.

  1. Príprava jamy: Korene magnólie nie sú extrémne dlhé, preto jamu stačí vykopať len o niečo širšiu a hlbšiu, než je samotný koreňový bal.
  2. Kompost či hnoj: Na dno jamy je vhodné vložiť vrstvu záhradného kompostu, prípadne odležaného maštaľného hnoja, ktorý poskytne rastline dostatok živín.
  3. Zálievka: Po zasadení je dôležité magnóliu dôkladne zaliať. Následne si udržiavajte pravidelný režim polievania – najmä v suchých obdobiach a počas horúcich letných dní.
  4. Starostlivosť na jar: Na podporu rastu a kvitnutia je dobré magnóliu na jar zasypať vrstvou kompostu alebo mulča.

Ako a kedy ju rezať

Magnólie spravidla nie je potrebné veľmi rezať, väčšinou si udržiavajú pekný prirodzený tvar. Ak však chcete rastlinu tvarovať, počkajte, kým odkvitne, a až potom odstráňte konáre, ktoré sa krížia, sú poškodené, nalomené či inak choré. Takto magnólii uľavíte a zároveň ju udržíte vo vitálnom stave.

  • Menší priestor: Ak bojujete s nedostatkom miesta, môžete v prvých rokoch rastu tvarovať magnóliu pravidelne každý rok po odkvitnutí. Tak zabezpečíte, že ker nebude rásť príliš do šírky ani výšky.

Čo magnóliu najčastejšie trápi

Hoci sú magnólie pomerne odolné rastliny, občas ich môžu postihnúť rôzni škodcovia či plesňové ochorenia. Pri priaznivých podmienkach (primerané zavlažovanie, vhodná pôda a ochrana pred silným vetrom) však nebývajú choroby zásadný problém.

  • Mráz a nízke teploty: Ak magnóliu zasiahne neskorý mráz, listy môžu začať černať. Netreba však panikáriť – s príchodom teplejších dní s veľkou pravdepodobnosťou vyženie nové výhonky.
  • Nedostatok kvetov: Ak sa vám zdá, že magnólia nekvitne tak, ako by ste očakávali, je možné, že ešte nedosiahla dostatočnú zrelosť. Niektoré mladé stromčeky rozkvitnú až po niekoľkých rokoch. Zachovajte trpezlivosť, zaistite jej dostatok vlahy, správne hnojivo a slnko a ona sa vám časom odvďačí nádhernou záplavou kvetov.

Magnólie sú jednoducho klenotom v každej záhrade. Nielenže očaria sviežimi farbami a vôňou, ale vedia zaujať aj svojim elegantným tvarom a pomerne dlhou dobou kvitnutia. Ak ich dopestujete v kvetináčoch, ozdobia balkón alebo terasu, a keď máte možnosť vysadiť ich priamo do zeme, stanú sa reprezentatívnou dominantou vášho pozemku.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať