Lampa do detskej izby musí mať aj praktickú funkciu

Lampa do detskej izby
zdroj: gettyimages.com

Svietidlá dokážu oveľa viac ako len osvetliť priestor. Dodávajú miestnosti správny tón a dopĺňajú jej celkový vzhľad. Platí to pre dospelácke miestnosti, ale aj detské izby. Na trhu sú dostupné klasické lustre, stojace lampy do obývačky, spálňové lampy a netreba zabúdať ani na detské nočné lampy. V obchodoch sa predávajú desiatky druhov. Od najlacnejších až po špeciálne lampy, ktoré môžete nechať bežať celú noc a pokojne spať bez strachu, že nastane skrat či dôjde k úrazu. Podľa čoho vyberať svetlá pre deti?

Krásne lampy pre malých aj väčších nezbedníkov

Či už zháňate nočné svetlo nad postieľku alebo lampu na písací stôl, pri výbere treba vždy v prvom rade dbať na zdravie detí. Vyberajte dôsledne, oči máme všetci len jedny. Stropná lampa by mala svietiť dostatočne silno tak, aby osvetlila celý priestor detskej izby. Pri výbere lampičky na čítanie je vhodné voliť skôr studené biele svetlo, ktoré je silnejšie. Nočná lampa by zasa mala svietiť teplým žltým svetlom. Pôsobí jemnejšie, upokojujúco a nenarušuje spánok. Z hľadiska bezpečnosti je rovnako dôležitý materiál, z ktorého je lampa vyrobená. Ide o to, že pri dlhom svietení sa tie bežné, akými sú sklo či menej kvalitný plast, zahrievajú na teploty, ktoré môžu spôsobiť popáleniny. Rovnako pozor na káble. Kvalitné detské nočné svetlo do zásuvky musí spĺňať bezpečnostné kritéria, ktoré zabránia zásahu elektrickým prúdom. Zároveň si vždy preverte, či lampa neobsahuje malé časti, ktoré by mohol váš malý nezbedník či nezbedníčka omylom spapať.

Možno si myslíte, že deťom sú svietidlá ukradnuté, no nie je to celkom tak. Väčšina detičiek sa bojí zlých bubákov, ktorí na ne môžu vyskočiť z tmy. So strachom vezmú obľúbenú hračku pod pazuchu a prikvitnú k vám uprostred noci do spálne. Doprajte svojim deťom, ale aj sebe nerušený spánok vďaka takej drobnosti, akou je nočná lampa pre deti. Skvelou vychytávkou, ktorú budú vaše deti milovať, je premietacia lampa pre deti. Premení holé steny na plátno, na ktorom sa počas noci môžu zobrazovať rôzne obrazce. Kvalitný nočný projektor pre deti kúpite v bežných obchodoch so svietidlami, ale aj na internete. Stačí si len vybrať, aké obrazce preferujete a koľko ste ochotní do lampičky investovať. Najpopulárnejšia je nočná lampa hviezdna obloha. Tento špeciálny projektor nočnej oblohy pre deti premieta na okolité steny drobné hviezdičky. Nemusíte sa obávať, že by bolo svetlo príliš silné. Takáto hviezdna lampa pre deti totiž svieti veľmi tlmeným svetlom. Je skonštruovaná tak, aby neznižovala kvalitu spánku.

Pozrite si lampy do detskej izby v týchto e-shopoch:

Mysleli ste si, že jedinou funkciou lampičiek do detskej izby je svietenie? Omyl. Ak nepočítame to, že lampy zvládnu premietať rôzne obrazce a svietiť farebným svetlom, veľkým hitom najmä pre malé bábätká sú projektory, ktoré slúžia ako svetlo a plyšová hračka zároveň. Dokonca hrajú melódie, ktoré plnia funkciu uspávanky. Po približne 20 minútach sa automaticky vypnú, takže vaše dieťa bude spinkať pekne v tichu. Väčšie deti si zasa určite obľúbia prenosné projektorové lampy. Pre objasnenie, sú rozprávkovou verziou toho, čo ľudovo označujeme ako baterka. Nemáte dobrý pocit z toho, že by mala vášmu dieťaťu celú noc svietiť v izbe lampa? Máme pre vás náhradné riešenie. Vyskúšajte fluorescenčné nálepky. Počas dňa sa nabijú prirodzeným svetlom a v noci, keď je všade tma, svietia slabým svetlom, ktoré počas spánku nevnímate. Predávajú sa v rôznych tvaroch a rozmeroch. Zoženiete hviezdičky, planéty, zvieratká, ale aj srdiečka a mnohé ďalšie. Inštalácia je veľmi jednoduchá. Každá nálepka má na zadnej strane predinštalovanú obojstrannú samolepiacu pásku. Nalepiť si ich tak zvládnu ľavou zadnou aj deti. Väčšie deti a tínedžeri istotne ocenia svietiace farby na stenu. Zoženiete ich v sprejoch. V rámci spoločného rodinného času si môžete nachystať makety z tvrdého papiera. Fantázii sa medze nekladú a je to príjemná zábava pre malých aj veľkých. Pripravené predlohy podľa vkusu vašej ratolesti stačí priložiť k stene a nastriekať sprej. Cez deň obrázok nebude vidno a v noci získa izba nový vzhľad. Verte, že deti budú nadšené z toho, že si mohli svoje kráľovstvo vylepšiť vlastnoručne a podľa vlastného vkusu.

Detská izba je na zariaďovanie jednou z najnáročnejších. Ako deti rastú, menia sa ich potreby a izba sa im musí vedieť prispôsobiť. Izbička pre deti musí zodpovedať tiež vkusu detí, musia sa v nej cítiť dobre a musí byť pre ne absolútne bezpečná. Pretože deti v detskej izbe trávia veľa času, potrebujú ju mať dostatočne osvetlenú. Centrálne svetlo doplňte lampičkou na stôl a nástennou lampou, pri ktorej si bude môcť čítať. Dostatok svetla je dôležitý nie len preto, aby si deti nekazili oči, ale tiež preto, aby bolo všade vidieť pri upratovaní izby. Dostatočné osvetlenie zvyšuje aj bezpečnosť dieťaťa. Pri výbere lustra sa môžete naviac nechať uniesť svojou fantáziou a zaobstarať deťom niečo veľmi originálne a hravé, ako sú ony samy.

Pozrite si aj tieto krásne lampy do detskej izby:

Pravidlá pre výber osvetlenia Akým svietidlom vybaviť detskú izbu? Záleží na tom, koľko detí bude v jednej izbe a aké sú staré. Ťažšie je vytvoriť dobré svetelné podmienky v jednej izbe pre viac súrodencov. Svoju úlohu hrá aj vek. Batoľa má iné nároky ako predškolák a študent. Základom poriadneho osvetlenia detskej izby je vždy luster alebo iné detské stropné osvetlenie. Ak chcete svojmu dieťaťu pripraviť naozaj krásne bývanie, tak si musíte uvedomiť, že farba stien a nábytok nie sú všetko. Veľkú úlohu v dnešnej dobe hrajú doplnky, medzi ktoré radíme aj svietidlá do detskej izby rôznych tvarov, farieb a materiálov. Okrem dizajnu určite zohľadňujte aj ľahkosť údržby a čistenie. U menších detí sa hodí nástenná lampa alebo detské bodové svetlo, ktoré je vhodné aj pre zaspávanie. Pri výbere zohľadníte aj to, že detská izba je nie len miesto pre hranie, ale neskôr aj pre štúdium. U väčších detí musíme teda myslieť aj na prácu za písacím stolom alebo na večerné čítanie kníh, k čomu je ideálna detská stolná lampička.

Osvetliť každý kút Študentom, ktorí si radi s knihou zalezú do postele, príde vhod aj menšia lampička na nočný stolík. Svetlo by malo byť jemnejšie, aby pri čítaní, v inak tmavej izbe, toľko nezaťažovalo oči. Pokiaľ máte menšiu izbu, tak je dobrou alternatívou stojacia lampa, ktorá má zároveň menšiu lampičku. Osvetlí tak veľkú časť izby a zároveň poslúži ako dobré svetlo pri čítaní. Plusom týchto lámp je možnosť nastaviť si intenzitu osvetlenia, napríklad pomocou stmievača.

Na prvom mieste bezpečnosť Na osvetlenie detskej izby sú kladené pomerne rozmanité nároky. Je to kancelária, dielňa, ale aj romantická spálňa. To, čo je na začiatku použité ako momentálne provizórium v dobe, kedy miestnosť slúži napríklad len pre spánok a hry s väčšími, farebne kontrastnými hračkami pre batoľa, vzápätí slúži tiež k štúdiu alebo záujmovým činnostiam, ako je napríklad modelárstvo, maľovanie, vyšívanie alebo len detské vystrihovačky. Pri takých činnostiach je vyvíjajúci sa zrak dieťaťa zaťažovaný pohľadom na množstvo detailov podobne ako v dielni jemného mechanika, u ktorého nároky na strednú hodnotu osvetlenia pracoviska dosahujú cca 400 lx, ale niekedy až 800 lx. Pri takýchto pracovných aktivitách je doporučovaná studená teplota svetla 4000 K alebo aj denná biela 6000 K, keďže teplota denného svetla podvedome stimuluje ľudskú aktivitu.

Vychytávka na koniec Výbornou vychytávkou na trhu sú svetielka s pohybovým senzorom, pre deti veľmi vhodné. Pokiaľ totiž zaregistrujú pohyb, rozsvietia sa a po krátkej chvíli opäť zhasnú. Ak zvolíte aj jednoduché nočné svetielka nebude sa vaše dieťa báť tmy. Je to teda ideálny pomocník pri nočnej ceste na WC.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: