Letná kuchyňa - varenie v záhrade vás bude baviť...

Letná kuchyňa v záhrade
zdroj: gettyimages.com

Súčasná letná kuchyňa je akousi novodobou alternatívou, ktorá zahŕňa výdobytky modernej doby a zakladá si aj na dizajne – to je zásadný rozdiel oproti minulosti. Za letnú záhradnú kuchyňu sa totiž považuje aj „otvorená miestnosť“ pod prístreškom s veľkým záhradným grilom, barovým pultom a skrinkami.

...

Letné kuchyne v záhrade? Jedine s prístreškom!

Výhodou rodinných domov je, že v prípade pekného počasia sa časť záhrady môže zmeniť na letnú kuchyňu či obývačku. V podstate si rozšírite svoj „životný priestor“ a bývanie nadobudne zase iný rozmer. Keďže letné večery si vyslovene pýtajú grilovanie, čo tak zvážiť možnosť kuchynského zariadenia priamo na záhrade? „Pendlovať“ dovnútra a von, priniesť zabudnuté riady, koreniny a množstvo ďalších vecí a nakoniec všetko spratávať – táto predstava nie je lákavá, no dá sa zmeniť.

Integrácia letnej kuchyne do priestoru letnej záhrady je najmä o praktickosti. Aby sa spojila praktickosť s funkčnosťou, krytá záhradná kuchyňa bude správnou voľbou. Možnosti zastrešenia sú rôzne. Niektorí uprednostňujú úplné krytie zo všetkých strán, iní pergolu krytú lexanom, ďalší volia radšej dizajnový altánok. V ňom totiž môžu spojiť exteriérovú kuchyňu aj obývačku do jedného.

Vo všetkých prípadoch však ide o jedno – v prípade nepriazni počasia pokojne pokračovať s varením či príjemným posedávaním. Nábytok nemusí byť ošetrený špeciálnymi nátermi, pokiaľ ide o dostatočné krytie. V opačnom prípade treba prehodnotiť výber a kvalitu použitých materiálov. Ideálne je totiž zariadiť si tieto vonkajšie priestory tak, aby ste sa nemuseli obmedzovať ani počas dažďa.

Malý či veľký rozpočet?

O výške rozpočtu rozhoduje najmä to, či sa chystáte postaviť si dočasnú improvizovanú kuchyňu na jednu sezónu, alebo plánujete letnú kuchyňu s plnohodnotným vybavením. Taktiež je rozhodujúce, aké spotrebiče použijete a či využijete zachovalé skrinky z pôvodnej interiérovej kuchyne alebo plánujete kúpu nových. Možno vám postačí len bežný servírovací stolík na kolieskach…

Niekto rád „opeká“ v kozube, iný zase na grile. Nech už uprednostníte ktorýkoľvek variant, možno sa trochu potrápite pri ich výbere, pretože ponuka rôznych druhov a typov je naozaj široká. Vybrať si môžete elektrické aj plynové grily, opekanie na drevenom uhlí či lávových kameňoch (jedlo je zdravšie, no nemá typickú „dymovú“ arómu). Pri stabilných, ale aj prenosných griloch je nutné zabezpečiť stabilitu.

V prípade, že ste sa rozhodli pre výber záhradného kozubu, oceníte dodatočnú odkladaciu plochu, ktorou väčšinou disponujú, a tiež lepšie horenie, ktoré má za následok spodný prívod vzduchu. Kozub by mal ladiť s domom a okolím a mal by stáť na spevnenej ploche. Priestor na náradie či zásoby dreva v blízkosti taktiež nezaškodí… Letná kuchyňa je vecou vkusu a názoru. Ak však uvažujete nad „full verziou“, môžete si nechať vytvoriť projekt letnej kuchyne či jej zariadenie na mieru.

Niekoľko rád pri realizácii letnej kuchyne:

  • pred samotnou realizáciou zvážte priestorové možnosti – nezabúdajte na dostatok miesta, ktoré potrebujete pri varení, plus miesto na rozmiestnenie skriniek a spotrebičov
  • majte na pamäti bezpečnosť – najmä pri výbere miesta na gril, kozub či ohnisko (okrasné trávy, bambus a ihličnany v blízkosti vynechajte, rovnako tiež ploty a nábytok z horľavých materiálov)
  • myslite aj na odkladacie priestory a praktický úložný priestor na kuchynskú výbavu (prípadne malý bar)
  • zariadenie vyberajte podľa odolnosti voči vlhkosti (tej totiž nepredídete ani so strechou nad letnou kuchyňou)
  • priestor záhradného varenia by mal byť aspoň čiastočne krytý
  • prívod vody a riešenie odpadu by malo byť samozrejmosťou, rovnako tiež elektrická zásuvka / zásuvky (najlepšie s krytkou)
  • nepodceňujte ani osvetlenie, aj keď je pravdou, že počas letných dní je dlho svetlo, s priateľmi pri grilovaní určite potiahnete dlhšie…
  • miesto na stolovanie a sedenie nemusí byť priamou súčasťou letnej kuchyne, no malo by byť v jej blízkosti
  • okolie letnej kuchyne si pýta kvitnúce trvalky, popínavé kvety a dreviny a, samozrejme, bylinky v črepníkoch či tzv. vegetačných stenách

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: