Mačky môžu byť pre človeka rizikom. Prenášajú špecifické choroby

mačka
mačka Foto: František Stacho

Mačky už dávno nie sú považované iba za domácich miláčikov žien, ktoré žijú samé. Stali sa obľúbenými členmi rodín a ich výhody sú nepopierateľné. Nielenže ich nie je potrebné venčiť ako psy, ale tiež nie je nutné ich učiť základným povelom. Na prvý pohľad sa zdajú byť ideálnymi domácimi zvieratami, ale aj mačky majú svoj tieň. Aj keď nám dávajú lásku a spoločnosť, môžu sa stať prenášačmi chorôb, ktoré môžu ovplyvniť naše zdravie.

Choroby, ktoré sú schopné prechádzať medzi zvieratami a ľuďmi, sú označované ako zoonózy. Niektoré z týchto chorôb môžu byť iba nepríjemné a mierne, ale iné môžu mať veľmi vážne dôsledky pre zdravie človeka. Aké sú teda tie najčastejšie a najznámejšie choroby, ktoré si od mačiek môžeme preniesť?

Toxoplazmóza – neviditeľný, ale nebezpečný nepriateľ

Jednou z najväčších obáv, ktorú môže preniesť mačka, je toxoplazmóza. Mačky sú hostiteľmi tohto parazita, ktorý sa usadzuje v ich zažívacom trakte, kde prechádza jeho životný cyklus. Mačky sa môžu nakaziť pri lovení myší alebo vtákov, a pokiaľ tento parazit prejde ich telom, môže sa dostať do exkrementov. Človek sa môže nakaziť, ak sa dotkne kontaminovaných výkalov, napríklad pri čistení mačacieho záchodu bez použitia ochranných rukavíc. Ďalším spôsobom, akým môže človek chytiť toxoplazmózu, je práca na záhrade, ktorú navštevuje mačka, alebo konzumácia nedostatočne tepelne upraveného mäsa.

Dermatofytóza – hubové infekcie, ktoré napádajú pokožku

Ďalšou chorobou, ktorú môže mačka preniesť, je dermatofytóza, čo je infekcia spôsobená hubami, ktoré napádajú kožu a vlasy. Táto choroba je dlhodobá a pre človeka veľmi nepríjemná, pretože si vyžaduje dlhú liečbu. Mačky, ktoré sa touto chorobou nakazia, majú na koži viditeľné plesne, predovšetkým v oblasti očí, nosa alebo uší. Pokiaľ človek príde do kontaktu s mačkou, môže túto chorobu preniesť aj na seba. U ľudí sa choroba prejavuje napríklad popraskanou pokožkou na nohách, alebo lámavými nechtami, ktoré majú často nezvyčajnú farbu a tvar.

Giardióza – skrytá parazitárna infekcia

Giardióza je ďalšia choroba, ktorú môžu mačky preniesť na človeka. Tento parazit napáda mačky s oslabeným imunitným systémom, predovšetkým mačiatka, ktoré sú na infekcie náchylnejšie. Symptómy giardiózy môžu zahŕňať hnačku, avšak často býva choroba bez príznakov, čo ju robí veľmi nebezpečnou, pretože si človek nemusí byť vedomý toho, že sa nakazil. Nákaza na človeka sa môže preniesť napríklad vtedy, keď sa po hraní s mačkou neumývame ruky. V tomto prípade je infekcia ľahko prenosná bez toho, aby sme si toho boli vedomí.

Mačky teda môžu byť nielen vernými spoločníkmi, ale aj nositeľmi chorôb, ktoré by pre nás mohli mať veľmi vážne následky. Opatrnosť pri ich starostlivosti a hygiene je preto zásadná.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať