Mandevila. Vytvorte si kvetinový vodopád pre záhradu plnú radosti na mnoho rokov

mandevila
mandevila Foto: www.shutterstock.com

Jar je už v plnom prúde, a ak práve premýšľate nad tým, čím si tento rok obohatíte svoju záhradu, máme pre vás jeden skvelý tip. Predstavujeme vám mandevilu – exotickú krásku, ktorá sa stane pýchou vášho záhradného priestoru a poteší vás svojimi kvetmi dlhé roky.

Čo je mandevila a prečo ju pestovať?

Mandevila je krásna popínavá rastlina pochádzajúca z tropických oblastí Južnej Ameriky. Táto výnimočná rastlinka má drevnaté stonky, vďaka čomu sa dokáže efektne omotať okolo rôznych opôr či pergol. Ak ju však vysadíte do závesných kvetináčov, vytvoríte z nej prekrásnu previsnutú ozdobu pripomínajúcu kvetinový vodopád.

Mandevila je navyše stálezelená, takže sa z jej lesklých listov môžete tešiť nielen počas leta, ale aj v zimnom období. Má síce jednu nevýhodu – je toxická pre domáce zvieratá, takže ak máte doma štvornohých miláčikov, mali by ste mandevilu umiestniť mimo ich dosah.

Ako mandevilu správne pestovať?

Hoci na prvý pohľad pôsobí mandevila veľmi exoticky a luxusne, jej pestovanie je prekvapivo jednoduché. Keďže jej prirodzeným domovom sú teplé a vlhké oblasti Južnej Ameriky, potrebuje stanovište, ktoré jej poskytne dostatok slnečného svetla, avšak s miernou a pravidelnou vlhkosťou. Najlepšie jej bude vyhovovať kvalitná a dobre priepustná pôda s prímesou kompostu, ktorý môžete doplniť trochou piesku pre lepšie odvádzanie nadbytočnej vody.

Ideálnou voľbou je teda priestranný kvetináč alebo veľká nádoba, ktorú môžete ľahko premiestňovať podľa potreby. To oceníte najmä pri zmene ročných období, keďže mandevila neznáša chladné zimy.

Ako zabezpečiť mandevilu cez zimu?

Mandevila je rastlina, ktorá miluje teplo a optimálna teplota na jej pestovanie sa pohybuje okolo 21 °C cez deň a minimálne 18 °C v noci počas jari a leta. Zima je však kritickejším obdobím. Teplota nesmie klesnúť pod 15 °C, čo je pri našich slovenských zimách trochu náročné zabezpečiť. Rastlinu je preto vhodné umiestniť do vykurovaného skleníka, zimnej záhrady, alebo do miestnosti s dostatkom svetla a stabilnou teplotou. Takto mandevila ľahko prežije zimu bez stresu a vy si ju na jar znova užijete v plnej kráse.

Kvetinový vodopád – ako naň?

Jednou z najatraktívnejších vlastností mandevily je jej schopnosť krásne sa popínať. Práve preto je ideálna na vytvorenie pôsobivých aranžmánov v záhradách alebo na terasách. Ako to docieliť?

Najjednoduchším spôsobom je umiestniť vedľa rastliny dekoratívnu mrežu, pergolu alebo kovový či drevený obelisk. Rastlina sa sama rýchlo začne obtáčať okolo opory a po pár týždňoch vám vznikne jedinečný kvetinový vodopád, ktorý vám bude každý závidieť. Navyše, pravidelným zaštipovaním výhonkov podporíte ešte hustejšie a intenzívnejšie kvitnutie.

Mandevila kvitne nádhernými bielymi, ružovými alebo sýto červenými kvetmi, ktoré na rastline vydržia veľmi dlho, takže vaša záhrada bude pôsobiť atraktívne po celé leto až do jesene.

Vďaka týmto jednoduchým tipom bude mandevila ozdobou vašej záhrady dlhé roky. Jej exotický pôvab, ľahká starostlivosť a efektné kvitnutie ju robia jedinečnou voľbou pre každého milovníka kvetov. Vyskúšajte ju tento rok aj vy a vytvorte si vo svojej záhrade originálny kvitnúci vodopád!

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať