Kúpanie v bazéne je pre nás skvelým osviežením počas horúcich dní. Avšak pozor. Ak zanedbáte starostlivosť o vodu v bazéne, alebo sa oň nesprávne staráte, môže to mať za následok množstvo nepríjemných zdravotných komplikácií. Aké konkrétne problémy na nás číhajú a ako sa starať o bazén, aby sme si naplno užili leto? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.
Mať vlastný bazén, v ktorom sa môžeme osviežiť počas teplých dní, je vynikajúcou výhodou. Avšak ak si chceme naplno užívať jeho benefity, mali by sme sa oň starať a udržiavať vodu čistú. Inak nám môžu hroziť nasledujúce zdravotné komplikácie, ktoré vedia poriadne znepríjemniť leto:
Alergie a kožné problémy
Ak sa voda vo vašom bazéne zmení na zelenú a zapáchajúcu stoku, znamená to, že sa vo vode premnožili riasy. V takejto vode číhajú na vás nástrahy v podobe alergií prejavujúcich sa svrbivými kožnými vyrážkami. Riasy totiž produkujú toxické látky, na ktoré naša pokožka reaguje podráždením a alergickými reakciami.
Zápaly spojiviek
Riasy okrem kožných problémov môžu mať na svedomí i nepríjemné zápaly očných spojiviek. Stačí, aby sa vám voda, v ktorej sú riasy, dostala do očí, a nepríjemná zdravotná komplikácia je na svete.
Mikróby a kvasinkové infekcie
V nečistej vode okrem rias, môžete nájsť i množstvo mikróbov, ktoré sa vedia postarať o množstvo zdravotných nepríjemností. Napríklad premnoženie kvasiniek môže spôsobiť vznik vaginálnej mykózy u žien.
Počas kúpania v bazéne sú totiž intímne partie ženy vystavené veľkému množstvu mikroorganizmov. To môže zapríčiniť narušenie pH citlivých partií a vzniká tak väčšia šanca ochorenia. Pri vaginálnej mykóze dochádza k nepríjemným prejavom choroby ako pálenie, svrbenie či výtok.
Zápaly horných a dolných močových ciest
V bazénovej vode, o ktorú sa zle alebo vôbec nestaráme, číha nebezpečenstvo aj premnoženia hrozivej baktérie E. coli. Tento mikroorganizmus je príčinou vzniku zápalov horných a dolných močových ciest. Ak si teda nechcete pokaziť leto, nepodceňujte starostlivosť o svoj bazén.
Za všetkým je nesprávne pH vody
Na to, aby voda vo vašom bazéne zostala čistá a zdravotné neškodná, má veľký vplyv jej správna pH. Ide o ukazovateľ stupňa kyslosti vody. Pohybuje sa v rozmedzí 1 – 14, kedy hodnoty pod 7 označujú kyslú reakciu a hodnoty nad 7 označujú zásaditú reakciu.
Ideálna hodnota pH vody v bazéne by sa mala pohybovať v rozmedzí medzi 7,1 – 7,5. Nesprávna hodnota pH môže mať za následok nežiadúci rast spomínaných škodlivých rias a mikróbov. Správne pH je tiež dôležité pre funkčnosť bazénovej chémie.
Ako si užiť leto bez zdravotných komplikácií
Všetkým uvedeným zdravotným problémom spôsobených špinavou vodou vo vašom bazéne sa dá preto predísť správnou starostlivosťou oň a použitím správnej chémie v správnom množstve.
Riešením sú nové prípravky Savo Bazénová chémia, ktoré sú určené pre čistenie bazénovej vody a bazéna. Savo Bazénová chémia obsahuje šesť produktov, ktoré zaisťujú priebežnú dezinfekciu, reguláciu pH, elimináciu rias, mikrobiologickú čistotu a nechýba ani extra starostlivosť pre odstránenie drobných nečistôt.
Ak vás trápi zakalená zelená voda plná mikróbov a rias, či príliš nízke alebo naopak vysoké pH, nechajte to nabudúce na odborníkov a užite si letné kúpanie bez zbytočných zdravotných komplikácií.
Natívny článok