Mikrovlnná rúra by sa mala vyberať nie len podľa ceny

Čierna mikrovlnka
zdroj: gettyimages.com

Súčasné modely mikrovlnných rúr nemusia slúžiť len na ohrievanie jedla. Disponujú množstvom inovatívnych a praktických funkcií, ktoré v kuchyni určite využijete. Ponuka je skutočne široká, preto treba vedieť, podľa čoho mikrovlnku vyberať. Aké kritériá má spĺňať mikrovlnná rúra? Aké ponúka funkcie? Je dôležitý objem mikrovlnky? Aký je ideálny výkon mikrovlnnej rúry? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky vám prinášame v nasledujúcej časti článku, venovanej tým najdôležitejším kritériám správneho výberu mikrovlnnej rúry.

...

1. Umiestnenie
Umiestnenie mikrovlnnej rúry je v podstate na vás. Musíte si však vybrať typ. Vstavanú mikrovlnnú rúru zapracujete do priestoru vašej kuchynskej linky. Zabudovaná mikrovlnka ušetrí miesto a zároveň sa stane dizajnovým doplnkom vašej kuchyne. Treba však myslieť na to, že v prítomnosti daného miesta musí byť elektrická zásuvka a zabezpečené dostatočné odvetrávanie. Rovnako pekným doplnkom môže byť aj voľne stojaca mikrovlnná rúra. Musíte jej nájsť miesto, na ktorom nebude zavadzať, no zároveň bude plnohodnotne vykonávať svoju úlohu. Taktiež nezabudnite na dostatočné odvetrávanie. Výhodou voľne stojacej mikrovlnky je, že je mobilná a môžete ju ľubovolne premiestňovať.

2. Výkon a príkon mikrovlnnej rúry
Výkon mikrovlnnej rúry sa týka toho, ako rýchlo bude jedlo zohriate alebo pripravené. Udáva sa vo wattoch a pri klasických mikrovlnkách sa pohybuje v rozmedzí od 600 do 1200 W. Čím vyšší výkon, tým rýchlejšie zohriate a pripravené jedlo. Príkon určuje spotrebu elektrickej energie. Takisto sa udáva vo wattoch a pre ekonomický chod domácnosti je dôležitý hlavne v prípade, že používanie mikrovlnnej rúry je počas dňa bežnou záležitosťou. Hodnoty výkonu a príkonu sú častokrát podobné. Príkon sa pohybuje v rozmedzí 700 až 3000 W. Túto vlastnosť ovplyvňujú aj rôzne funkcie, ktorými moderné mikrovlnné rúry disponujú. gril, rozmrazovanie. Ideálne je hľadať mikrovlnku, ktorá má čo najvyšší výkon a zároveň najnižší alebo rovnaký príkon.

Pozrite si mikrovlnné rúry v týchto e-shopoch:

3. Objem
Súvisí priamo s rozmermi mikrovlnky. Objem sa pohybuje v rozmedzí od 14 do 40 l. Mikrovlnné rúry s objemom od 14 do 20 l sú považované za malé mikrovlnky a dostanete do nich maximálne tanier. Nad 32 l hovoríme o rozmernejších mikrovlnných rúrach, kde okrem taniera vložíte aj rozmernejšie podnosy, plechy, či misky. Väčší objem znamená aj väčšie rozmery navonok. S tým súvisí aj veľkosť otočného taniera, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 24 do 32 cm. Väčšie zariadenie má aj väčší priemer taniera, no znamená aj väčšiu investíciu.

4. Energetická trieda
Ide o údaj, ktorý vypovedá o spotrebe elektrickej energie. Označuje sa písmenami A, B, C, D. Kategória A je najšetrnejšia. Európske nariadenia prišli v zmysle zlepšenia ekonomických a ekologických výhľadov s detailnejším označovaním A+, A++, A+++. Výrobok s označením A+++ ušetrí v porovnaní s kategóriou D až o 50 percent viac elektrickej energie.

5. Klasická verzus multifunkčná
Moderné mikrovlnné rúry dokážu jedlo nie len zohriať, ale ho aj pripraviť. Kým klasické mikrovlnky využívame zväčša len na ohrev, multifunkčné toho dokážu oveľa viac, ako by ste možno čakali. V porovnaní s rúrou na pečenie má síce mikrovlnka menší objem, no mäso či koláč v nej upečiete rovnako kvalitne ako v elektrickej rúre. Výhodou je dokonca rýchlejšie pečenie, kedže je objem menší a koncentrácia horúceho vzduchu vo vnútri je omnoho účinnejšia vďaka mikrovlnám. Rozmrazovanie je funkciou, ktorou disponujú aj klasické mikrovlnné rúry. Jednou zo špecifických funkcií, spojených s rozmrazovaním, je funkcia jet Defrost, pri ktorej sú potraviny rozmrazované až 7x rýchlejšie, než pri bežnom rozmrazovaní. Pri multifunkčných mikrovlnkách nechýba ani možnosť grilovania, či varenia.

Špecifickou funkciou je Crisp. To znamená, že multifunkčná mikrovlnná rúra využíva grilovanie, zapekanie a varenie naraz. Jedlo je tak skutočne chrumkavé a dokonale pripravené. K príprave takéhoto pokrmu je vhodné vlastniť špeciálnu panvicu na Crisp. Praktická je aj funkcia teplo – vzduch, kedy je teplo rovnomerne rozvádzané po celom objeme mikrovlnnej rúry a vďaka ohrevu je možné pripraviť pokrm rýchlo a chutne. Varenie v pare, alebo tzv. Steam funkcia, sa postará o spôsob prípravy na pare. S prispením mikrovĺn sa mikrovlnka postupne stará o zmäknutie potravín a ich naparenie. Nejde síce o originálny naparovací systém, ale pokrm chutí rovnako dobre. Samočistenie nie je úplnou samozrejmosťou, no program na čistenie mikrovlnky je v prípade niektorých modelov skutočným luxusom.

6. Dizajn a farba
Už neplatí, že biela technika je vždy biela. Dnešná rozmanitosť vo svete farieb, tvarov a materiálov je takmer neobmedzená. Aj mikrovlnné rúry majú svoje dizajnové prvky. Nerezové materiály, displeje, špecifické tlačidlá a kurzory. Aj farebná rozmanitosť vám umožní vybrať si to, čo si žiada vaša kuchyňa.

7. Čo do mikrovlnnej rúry nepatrí
Zoznam vecí, ktoré do mikrovlnnej rúry nepatria je bohatý. Pri bežnom používaní sa vyvarujte najmä:

  • riad z plastovej peny, dreva, či kovu
  • alobal a pokovovaný riad
  • uzavreté nádoby
  • klasický papier alebo papierové nálepky
  • riad z tenkostenného skla

Pozrite si aj tieto mikrovlnky:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: