Múdrosť predkov. Ako si ľudia udržiavali teplo v čase, keď o ústrednom kúrení ešte len snívali?

kúrenie krbom
kúrenie krbom Foto: depositphotos.com

V dnešnej dobe je takmer nepredstaviteľné, že by sme v našich domovoch nemali k dispozícii aspoň nejakú formu ústredného vykurovania či bojler. Predsa len, stačí otočiť ventil na radiátore alebo zapnúť elektrické ohrievače vody a máme teplo i teplú vodu. No ak sa vrátime o niekoľko storočí späť, ľudia si museli poradiť bez všetkých týchto vymožeností. Aby vo svojich príbytkoch udržali teplo, spoľahli sa na rôzne dôvtipné metódy.

Historické pohľady na vykurovanie

Od čias staroveku ľudia hľadali spôsoby, ako ohriať obydlie. Rímske kúpele využívali systém vedenia teplého vzduchu (tzv. hypokaust), neskôr sa rozšírili kachľové pece, krby a ohniská. V mnohých sídlach bohatých mešťanov či šľachty boli zavádzané aj skoré formy ústredného vykurovania – napríklad rozvod horúceho vzduchu cez steny alebo do podláh. Tieto riešenia však boli finančne aj stavebne veľmi náročné, preto sa uplatnili len v obmedzenom rozsahu.

Bežní ľudia zostávali odkázaní na jednoduché variácie vykurovacích telies – ohniská, pec, krb či sporák. Netreba zabúdať, že predtým, ako sa elektrina rozšírila do posledných dedín, uplynulo veľa času. Vo vidieckych oblastiach bolo dôležité zabezpečiť drevo, uhlie alebo iné palivo, aby sa dalo kúriť počas chladných mesiacov.

Izolácia a textilné doplnky

Popri zabezpečení zdroja tepla sa ľudia spoliehali aj na rôzne formy izolácie. Dnes je bežné vyplniť škáry či použiť kvalitnú tepelnú izoláciu v stenách, no v minulosti sa izolovalo predovšetkým pomocou textilu. Veľmi obľúbené boli ťažké závesy, ktoré sa zavesili na okná, prípadne na dvere alebo dokonca aj na chladné steny. Hrubé koberce položili na podlahy, aby znížili prúdenie chladu a zároveň poskytli príjemnejší pocit pri chôdzi.

Ľudia sa snažili naplno využiť každú textíliu. Dômyselne šité závesy, deky či prikrývky slúžili nielen na úsporu tepla, ale aj ako dekoračné prvky. Vo vidieckych oblastiach neboli výnimkou ručne tkané koberce alebo husto utkané záclony, ktoré chránili pred prievanom. Zdobenie takýchto textílií malo neraz kultúrny a tradičný význam – ženy často všívali do látok rôzne vzory, výšivky alebo monogramy, aby podčiarkli ich jedinečnosť.

Ťažké materiály a ich úloha

Používanie ťažkých materiálov bolo rozšírené v celej Európe, ale aj inde vo svete. Kvalitná a hrubá látka totiž dokázala zachytiť teplo vo vnútri miestnosti a zamedziť prenikaniu chladného vzduchu z vonkajšieho prostredia. V období, keď vo veľkej miere vládli murované stavby s kameňom a tehlu často dopĺňala dlažba z kameňa alebo keramiky, bol pocit chladu na podlahe naozaj citeľný.

Na druhej strane, ťažké závesy či zatemňovacie záclony mohli miestnosti do istej miery zatemniť. V chladnom období to ľudia brali ako nevyhnutnú daň za to, že im bude príjemnejšie. Svetlo bolo v zime tak či tak obmedzené, a tak radšej uprednostnili pocit tepla pred dostatkom denného osvetlenia.

Miestne variácie a kultúrne rozdiely

To, ako ľudia pristupovali k zatepleniu, sa v mnohom líšilo v závislosti od regiónu a dostupných prírodných materiálov. Kým v horských oblastiach boli najbežnejším palivom drevo a drevené uhlie, v baníckych oblastiach sa častejšie stretávame s uhlím. Koberce a závesy mali rôzne štýly a vzory podľa miestnych tradícií – od jednoduchých jednofarebných textílií, cez kvetinové motívy, až po geometrické obrazce charakteristické pre jednotlivé oblasti.

Vykurovanie a ohrev vody v modernej dobe

Až masový rozvoj elektrifikácie, ku ktorému došlo v priebehu 20. storočia, umožnil domácnostiam prejsť na jednoduchšie a pohodlnejšie vykurovacie systémy. Začalo sa rozširovať ústredné kúrenie, radiátory a rôzne druhy automatizovaných kotlov. Ohrievacie telesá mohli byť poháňané plynom, elektrinou alebo naftou, čo výrazne znížilo pracnosť spojenú s prikladaním dreva alebo uhlia.

Rovnako dôležitou súčasťou moderného komfortu sa stali bojlery, ktoré zabezpečujú teplú vodu takmer bez námahy. Hoci prvé nápady na ohrievanie vody s využitím elektriny sa objavili už koncom 19. storočia, do praxe sa masovo dostali až v 50. rokoch 20. storočia, keď elektrina prenikla do väčšiny mestských a vidieckych domácností.

Nadčasové myšlienky od našich predkov

Mnohé z tradičných spôsobov zatepľovania, ktoré sa zdajú zastarané, si však nachádzajú uplatnenie aj dnes. V starších domoch s nedokonalou izoláciou môžu hrubé textílie pomôcť udržať teplo bez nutnosti výrazne zvyšovať spotrebu energie. Kvalitné závesy alebo predložky a koberce dokážu znížiť prievany a zlepšiť tepelnú pohodu.

Okrem toho, tieto prvky prinášajú do interiéru aj určitý estetický rozmer. Staré textílie, či už ide o dedené rodinné poklady, alebo repliky historických vzorov, dokážu vdýchnuť miestnostiam útulnú, takmer nostalgickú atmosféru.

Spojenie s modernými trendmi

Moderné domácnosti často kombinujú historické nápady so súčasnými riešeniami. Napríklad dvojvrstvové závesy, kde spodnú vrstvu tvorí ľahší materiál a vrchnú vrstvu ťažšia, nepriedušná látka, ktorá sa zatiahne len v čase najväčšieho chladu. Takéto praktiky nielen prispievajú k menším tepelným stratám, ale umožňujú aj lepšie regulovať množstvo prenikajúceho denného svetla.

Stavebné firmy a majitelia domov tiež objavujú staré techniky prirodzenej klimatizácie či vykurovania, keď sa snažia stavať energeticky úsporne. Využívajú pritom materiály, ktoré sú prírodné a miestne dostupné – podobne, ako to robili naši predkovia, len v modernejšej podobe a s pomocou vedeckých poznatkov.

Záver: Inšpirácia z minulosti do súčasnosti

Pri pohľade na to, ako kedysi ľudia bojovali s chladom, môžeme oceniť ich dôvtip a umenie improvizácie. Napriek nedostatku pokročilých technológií dokázali vytvoriť útulné prostredie, kde sa dalo príjemne prečkať zimu. Mnohé z týchto nápadov môžu aj dnes pomôcť šetriť energie a vytvárať domov, ktorý je nielen teplý, ale aj krásny a jedinečný.

Tradičné postupy môžeme slobodne kombinovať s modernými vynálezmi a získať tak to najlepšie z oboch svetov – pohodlný, zdravý a esteti­cky príťažlivý priestor, ktorý bude zároveň odkazom na stáročné skúsenosti našich predkov.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať