Mulčovanie jahôd. Tajomstvo bohatej úrody alebo raj pre slimáky? Odpoveď vás prekvapí

mulčovanie jahôd
mulčovanie jahôd Foto: www.shutterstock.com

Každý záhradkár, ktorý pestuje jahody, pozná dobre ten problém – po výdatných dažďoch ostávajú plody často pokryté blatom. Jedným z najlepších riešení, ako si uľahčiť ich pestovanie, je práve mulčovanie slamenou vrstvou. Mulčovanie jahôd však prináša viac benefitov než len čisté plody bez nežiaducej hliny. Zároveň však existujú určité nevýhody, ktoré nemožno prehliadať. Poďme sa teda podrobne pozrieť na to, čo vám mulčovanie jahôd môže priniesť, ale aj na jeho tienisté stránky.

Prečo jahody mulčovať? Výhod je viac, ako ste čakali

Jahody pôvodne pochádzajú z lesných oblastí, kde prirodzene rastú v prostredí s bohatou vrstvou organického materiálu na povrchu pôdy. Mulčovaním teda jahodám vlastne vytvárate podmienky, ktoré dokonale imitujú ich prirodzené stanovište. Jahody ocenia predovšetkým vlhkú pôdu, pričom mulč pomáha vlhkosť v pôde zadržať dlhšie a výrazne obmedzuje jej vyparovanie.

Ďalším nesporným prínosom je čistota samotných plodov. Ak ste už niekedy skúšali očistiť jahody od blata, viete, aké to vie byť náročné. Blato na jemných plodoch je totiž problém, ktorý nemožno vyriešiť kefou ani intenzívnym oplachovaním. Dlhé umývanie navyše oberá jahody o cenné vitamíny a chuť. Vďaka mulču však zostanú vaše jahody dokonale čisté aj po prudkých lejakoch.

Mulčovacia vrstva tiež významne znižuje riziko vzniku plesne sivej, ktorá sa najčastejšie objavuje práve vtedy, ak sa jahody dostanú do kontaktu s vlhkou zeminou. Slamená vrstva totiž rýchlo vysychá a zabezpečuje dobré prevzdušnenie porastu, čo znemožňuje plesni, aby sa rýchlo rozšírila.

Ale čo slimáky? Nebudú sa pod slamou množiť?

Tu prichádza najväčšia obava záhradkárov – či náhodou slama nepritiahne aj nechcených hostí v podobe slimákov. Pravdou je, že slimáky si rady nájdu úkryt pod akýmkoľvek typom mulču a práve v noci vyrážajú na obchôdzku za potravou. Jahody patria k ich najobľúbenejším jedlám, a preto sa na ne slimáky často zamerajú.

Dôležité však je uvedomiť si, že slimáky by si vaše jahody našli aj bez použitia mulču. Samotná slama ich síce neodpudí, ale ani nezvýši ich populáciu. Preto sa kvôli obavám zo slimákov určite netreba vzdať všetkých výhod, ktoré vám mulčovanie prináša.

Kedy je najlepší čas na mulčovanie jahôd?

Správne načasovanie aplikácie mulču je kľúčové. Optimálnym obdobím je fáza kvitnutia jahôd, no nie je to vždy pravidlom. Ak žijete v teplejších oblastiach, môžete mulčovať pokojne hneď na začiatku kvitnutia. V chladnejších regiónoch je však lepšie počkať, pretože slamový mulč izoluje pôdu a tá sa následne pomalšie zahrieva. V takýchto prípadoch je vhodnejšie počkať na moment, keď sa začínajú tvoriť prvé plody.

Ak máte v predpovedi počasia silné dažde, vyplatí sa tiež chvíľu počkať. Až keď dažde ustúpia, záhon dobre zamulčujte – pôda už bude dostatočne zavlažená a slama zabezpečí, že si túto vlhkosť udrží ešte dlhší čas. Naopak, v teplom a suchom počasí sa nemusíte báť aplikovať mulč skôr.

Čo nesmiete pred mulčovaním zanedbať?

Nezabudnite, že pred položením slamovej vrstvy je nutné záhon starostlivo zbaviť buriny. Dobrou správou je, že po dôkladnom zamulčovaní burina už nemá veľkú šancu a až do jesene budete mať o jednu starosť menej.

Veľmi dôležité je tiež jahody pred mulčovaním prihnojiť. Keďže slama pri rozkladaní spotrebúva dusík z pôdy, musíte túto stratu nahradiť. Použiť môžete rozpustné minerálne hnojivá alebo organické alternatívy ako peletovaný hnoj, kostnú múčku či výluh z žihľavy. Tak zabezpečíte rastlinám dostatok živín a lepšiu úrodu.

Aká slama je na mulčovanie najlepšia?

Záhradníci tradične preferujú ražnú slamu, no pšeničná poslúži rovnako dobre a navyše je ľahšie dostupná. Ideálna výška vrstvy je približne 5 cm. Dávajte pritom pozor, aby ste nezakryli stredovú časť rastliny – tzv. „srdiečko“.

Ak nemáte prístup ku kvalitnej slame, vyskúšajte navštíviť zverimex. Vyberajte materiály s dlhšími vláknami – tie zabezpečia lepšiu priepustnosť vzduchu a nebudú sa vám po dažďoch lepiť na plody.

Čerstvo pokosená tráva je taktiež dobrý variant, no musíte ju pravidelne dopĺňať, pretože rýchlo vysychá. Naopak seno nikdy nepoužívajte – obsahuje semená burín, ktoré by vám rýchlo zaplavili celý záhon.

Ďalšie zaujímavé alternatívy k slame:

  • Drevná vlna – veľmi rýchlo schne a je vzdušná.
  • Kompostovateľné fólie – vyrábané z kokosových vlákien či cukrovej trstiny.
  • Papierové mulčovacie rohože – biologicky rozložiteľné, vhodné na ekologické pestovanie.

Ako teda vidíte, mulčovanie jahôd je skvelým pomocníkom pre lepšiu úrodu a menej starostí. Nebojte sa ho vyskúšať aj vo vašej záhrade!

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať