Na čo si dať pozor, ak dávate koberec na terasu

Koberec na terasu
zdroj: gettyimages.com

Ak povieme vonkajší koberec, mnohým napadne tzv. umelá tráva. Vyrába sa v šírke 2, 3 alebo 4 metre. Kúpite ju presne na metre podľa toho, aký veľký koberec potrebujete. Ide o typickú podlahu, využívanú na terasách a balkónoch. Klasický trávnik však rozhodne nenahradí. Vlákna sú vyrobené z polypropylénu a na spodnej časti sú drenážne otvory, ktoré napomáhajú odtekaniu vody. Na trhu sú dostupné rôzne značky aj farby. Mnohí zákazníci uprednostňujú zelenú farbu. V ponuke však nájdete rôzne odtiene od ružovej, cez fialovú, tyrkysovú, až po limetkovú. S vonkajším kobercom sa dá pracovať rovnako ako s interiérovým. Môžete si nechať vystrihnúť akýkoľvek tvar aj veľkosť, presne podľa vašich predstáv. Koberec stačí už len olemovať a je pripravený na použitie. Cena vonkajších kobercov závisí aj od výšky vlasu. Čím nižší vlas, tým lacnejší koberec. V móde sú však úplne iné koberce – kusové, od tých „obývačkových“ ich takmer nerozoznáte.

...

Krásne koberce na vašu terasu

Vonkajšie koberce vyzerajú úplne rovnako ako tie, ktoré máme v obývačke. Rozdiel je ale v materiáli a odolnosti. Koberce do exteriéru musia mať UV stabilitu, aby na priamom slnku rýchlo nezredli a nestratili farbu. Vyrábajú sa výlučne z umelých vlákien, väčšinou ide o polyamid a polypropylén, čo sú vodeodolné materiály. Vonkajšie koberce preto rýchlo schnú, čo je v exteriéri nanajvýš žiaduce. Pomerne jednoduchá je aj údržba. Postačí vám čistá voda alebo voda s mydlom a metla, ktorou koberec jednoducho pozametáte. Určite sa vyhnite agresívnym a bieliacim prípravkom, ktoré by mohli vyžrať farbu a zanechať na povrchu koberca nepekné fľaky.

Dôležitý je aj podklad, na ktorý koberec položíte. Drevené parkety a kamenná dlažba na terase sú úplne v poriadku. Ak máte pri bazéne dlažbu, ktorá pri strete s vodou kĺže, bude sa v takomto prostredí šmýkať aj koberec. V takomto prípade umiestnite pod kusový koberec mriežkovanú podložku a tá ho bezpečne udrží na svojom mieste. Ku krásnemu vonkajšiemu kobercu nezabudnite vybrať aj krásny nábytok.

Vonkajšie koberce sú doslova horúcou novinkou. Už aj tých niekoľko kusov však odráža trendy vo farbách a vzoroch. Siahnite po koberci, ktorý vašu záhradu ozdobí. V ponuke sú napr. aj kvetinové vzory. Nemôžete kvetiny ani vidieť? V takom prípade vás možno poteší séria s grafickými vzormi. Ide o dekor vo veľmi výrazných farbách na tmavom podklade, ktorý vytvára zaujímavý kontrast. Ďalšou možnosťou sú koberce s obľúbeným 3D efektom. Ten sa dosahuje rôznou výškou vlákien, na základe čoho pôsobí povrch plasticky. Tieto koberce sú spravidla jednofarebné, aby vynikla už spomenutá plastickosť.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: