Náš tip: svietidlá na stenu aj nad zrkadlo

Nástenné lampy do obývačky
zdroj: gettyimages.com
...

Vybrať osvetlenie do interiéru tak, aby podčiarklo náladu a štýl, je vcelku veda. Aby ste sa v širokom sortimente lepšie zorientovali, pripravili sme pre vás prehľad toho najdôležitejšieho, na čo narazíte v oddelení svietidiel.

Nenápadný spoločník na stene

Interiérové svetlá a ich tienidlá sú vyrobené z mnohých materiálov. Niekomu vyhovuje klasika a vintage, niekto zapátra po industriálnom štýle alebo si recykluje starú lampu z povaly. V obchodoch sú najčastejšie vystavené sklenené svietidlá, robustné tienidlá zastupuje oceľ, klasiku potom tkanina s kovovou výstužou alebo plast. Lacnejším variantom sú svetlá s tienidlami z papiera a horúcou novinkou sú svetlá s tienidlami z betónu. Najvýraznejším svetelným zdrojom v miestnosti by mali byť závesné svietidlá a lustre. Tento typ osvetlenia je zavesený na lanku alebo tyči a zároveň tvorí výrazný prvok interiéru. Podľa typu a materiálu lustra je nutné, aby ste počítali s pevnosťou závesu (hlavne u robustnejších typov), dĺžkou závesu (tú si môžete nastaviť podľa svojich vlastných potrieb) a umiestnením v miestnosti.

Na stenách vám veľkú parádu určite urobí nástenné osvetlenie, ktorému sa tiež hovorí prisadené. Nevidíte pri ňom ani lanko, ani kábel, pretože je k stropu alebo k stene „prilepené“. Oproti lustru a ďalším závesným svietidlám, vám nástenné osvetlenie neosvetlí veľké plochy a nebude tak výrazným estetickým prvkom interiéru. Hodí sa teda do miestností, kde nebudete tráviť čas čítaním knižiek. Veľmi flexibilný typ svetla predstavuje osvetlenie bodové. Vyrába sa v rôznych vyhotoveniach, od jednobodových až po viacbodové. Dnes si už môžete počet svetiel, koľajnice aj spojky variabilne poskladať podľa svojho vkusu a potrieb. Existuje aj špeciálny typ bodoviek, ktorý má šetrný LED zdroj a nevydáva veľké množstvo tepla, môžete ho zapustiť aj do podhľadov zo sadrokartónových dosiek.

Pozrite si lampy na stenu v týchto e-shopoch:

Nové technológie svetelných zdrojov vyžadujú pre vytvorenie rovnakého množstva svetla výrazne menej energie než bežné žiarovky. Pri výbere svojho svetelného zdroja sa pozerajte na údaj o toku svetla v lúmenoch, ktorý uvádza, ako svetlý svetelný zdroj je. Medzi zástupcov tohto osvetlenia patria aj LED panely, ktoré perfektne nahradia hlavné svietidlo v miestnosti. Inštalujú sa najčastejšie ako podhľadové svietidlá (umiestnené v sadrokartóne, prípadne v stene). LED pásky najviac oceníte ako orientačné svetlo. Sú to vlastne LED diódy, ktoré sú zapustené do samolepiaceho pásika. Ten je veľmi ohybný a môžete ho inštalovať aj do menej prístupných častí (schodiská, kuchynské linky).

Vonkajšie nástenné svietidlá a závesné svietidlá vyberajte najlepšie také, ktoré majú pohybové čidlo alebo súmrakový senzor. Svetlo sa tak zapne vo chvíli, keď ho naozaj potrebujete. Svietidlá majú LEDkový zdroj, sú úsporné a dokážu svietiť aj na vzdialenosť niekoľkých metrov a zároveň do niekoľkých smerov. Solárne osvetlenie sa cez deň na záhrade, balkóne alebo terase nabije a po súmraku priestor dobre osvetlí. A to každý deň až do vybitia batérie. Je síce lacnejšou a veľmi úspornou variantou vonkajšieho osvetlenia, neovplyvníte ale chvíľu, kedy naozaj potrebujete mať záhradu osvetlenú. Stĺpové osvetlenie vyberajte podľa toho, akú plochu chcete mať osvetlenú. Vysoké sa budú hodiť na príjazdové cesty a nízke na lemovanie záhonov či vzdialených zákutí. Pri výbere správneho osvetlenia teda myslite nie len na to, ktorá žiarovka vám ušetrí najviac energie, ale aj na to, čo patrí k aktuálnym trendom a ako sa konkrétne svetlo hodí k vášmu štýlu.

Svetlá pre krásu aj bezpečnosť

Oživenie v podobe svietidla nad zrkadlom privítate najmä v kúpeľni. Kvalitné osvetlenie je v kúpeľni dôležitejšie, než kdekoľvek inde v byte. Na jednej strane na seba v kúpeľni potrebujete vidieť, a tak sa nehodí robiť z nej temnú noru, no ostré osvetlenie ako na pitevnom sále vám romantickú chvíľu s partnerom nevytvorí. Preto by ste mali do kúpeľne umiestniť viacero druhov svietidiel. Okrem centrálneho stropného svietidla nezabudnite tiež na osvetlenie zrkadla. Každé z nich má svoje špecifiká, pretože slúži k inému účelu, čo by ste pri výbere mali mať na pamäti. Aj keď sa pravdepodobne nebudete každé ráno pýtať zrkadla, kto je na svete najkrajší, predsa len človeka poteší, keď v ňom vyzerá k svetu. Na jednej strane potrebujete nad zrkadlo svietidlo, ktoré svieti jasne a neoslňuje vás, takže sa muži bez problémov oholia. Na druhej strane by nemalo tieniť a svojou farbou by sa malo blížiť dennému svetlu, aby sa pri ňom dámy pohodlne nalíčili a nevyzerali po odchode z kúpeľne ako maľované vajce. Ideálnym riešením je svietidlo nad zrkadlo doplnené dvomi bočnými svietidlami. Vyhnete sa tak zbytočným tieňom a dosiahnete rovnomerný rozptyl svetla, takže sa v zrkadle uvidíte tak, ako vyzeráte aj v skutočnosti.

Aj keď sa môže zdať, že väčšina času v kúpeľni sa odohráva pred zrkadlom, a z toho dôvodu nie je výber stropného svietidla vôbec podstatný, opak je pravdou. Svietidlo nad zrkadlom osvetlí iba okolie umývadla, pre bežnú prevádzku kúpeľne potrebujete tiež centrálny zdroj svetla, ktorý dosvieti aj do vzdialenejších kútov kúpeľne. Ak ste navyše majiteľom elegantnej a modernej tmavomodrej kúpeľne, potrebujete o to väčšie či viac svietidiel, pretože tmavé farby svetlo pohlcujú a vaša kúpeľňa by s malým svetielkom mohla nápadne pripomínať hrobku. U svetlom obložených kúpeľniach vám táto starosť odpadá a toľko svetla nepotrebujete. Atmosféru kúpeľne môžete dotiahnuť do dokonalosti tzv. náladovými svetlami. Hovorí sa tak rôznym LED pásikom, ktoré nalepíte na spodné hrany skriniek a políc alebo menším bodovým svetlám. Tieto doplnkové svietidlá vám v kúpeľni v okamihu navodia relaxačnú náladu, pri ktorej si perfektne odpočiniete vo vani plnej horúcej vody a voňavej peny. Vytvorte si z kúpeľne nie len praktický, ale aj odpočinkový priestor a užite si každú chvíľu, ktorú v nej strávite.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: