Nastáva najlepšia chvíľa na umývanie okien. Vyskúšajte tieto osvedčené tipy a doprajte im dokonalý lesk

umývanie okna
umývanie okna Foto: www.shutterstock.com

Prichádza obdobie, keď sa veľa ľudí púšťa do väčších jarných upratovaní, a spolu s nimi prichádza aj čas na umývanie okien. Ak túto úlohu nepovažujete za príliš príjemnú, určite oceníte niekoľko praktických rád, ako si ju zjednodušiť a dopracovať sa k dokonale čistým sklám bez nechcených šmúh. Na nasledujúcich riadkoch nájdete podrobný návod na to, ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri umývaní okien, aké pomôcky použiť a ako si prípadne vyrobiť vlastný domáci čistič.

Prečo je jar na umývanie okien najvhodnejšia

Hoci sa okná dajú umývať prakticky kedykoľvek počas roka, práve jar na to vytvára ideálne podmienky. Dni sa predlžujú, počasie býva miernejšie a nedochádza k tak častým prudkým zmenám teplôt ako počas zimy. Navyše sa dá lepšie odhadnúť, či bude ďalšie dni vhodne zamračené, alebo aspoň bez dažďa.

Pozor si treba dať na príliš slnečné dni, kedy sa čistiaci prostriedok rýchlo odparí. Vtedy vzniká vyššie riziko vytvárania šmúh, pretože roztok na skle zaschne skôr, ako ho stihnete zotrieť. Z rovnakého dôvodu sa neodporúča umývať okná počas mínusových teplôt – jednak môže voda primrznúť a jednak čistiace prostriedky nemusia pracovať optimálne.

1. tip: Sledujte počasie a neponáhľajte sa

Ak sa chystáte umývať okná, je rozumné počkať na vhodný deň, keď nie je silný dážď a slnko nepáli celý deň. Ideálne je polooblačno či zamračené počasie s teplotou aspoň 5 °C, kedy čistiaci roztok bude fungovať tak, ako má. Predtým, ako začnete s umývaním, oplatí sa odstrániť nánosy prachu z rámov, parapetov i samotných sklenených plôch. Jemná kefka či suchá handrička z mikrovlákna dokáže rýchlo zbaviť okná povrchových nečistôt. Tým predchádzate tomu, aby ste prach len rozmazali a pošúchali sklo.

2. tip: Neumývajte špinu špinou

Ešte stále máte vo zvyku mať v kýbli vodu s trochou saponátu, do ktorej namáčate starú handru, a ňou potom znovu a znovu otierate sklo? V takom prípade sa vám môže stať, že si špinu iba presúvate z miesta na miesto. Ak nechcete vkladať do umývania okien zbytočne veľa námahy, je užitočné prejsť na „postrekovú“ metódu. Do nádoby s rozprašovačom si pripravte vodu zmiešanú s vhodným čistiacim prostriedkom alebo domácim čističom (o ktorom si povieme neskôr), priamo ju aplikujte na okno a utrite ho handričkou zloženou na niekoľko vrstiev. Tým, že budete systematicky používať vždy čistú stranu handričky, minimalizujete riziko rozmazania špiny.

3. tip: Osvojte si prácu so stierkou

Ľudia, ktorí umývajú okná pravidelne, často nedajú dopustiť na stierky. Tie totiž dokážu rýchlo a efektívne stiahnuť z okna vodu spolu s nečistotami. Ak si zvolíte klasickú stierku, stačí do vedra naliať trochu teplej vody s čistiacim prostriedkom (alebo použiť opäť rozprašovač), sklo umyť rozmývačom (alebo handričkou) a následne vodu stiahnuť stierkou smerom zhora nadol či do tvaru písmena „S“. Pod umývané okná alebo podlahu, kde môže kvapkať špinavá voda, si radšej rozprestrite staré uteráky alebo novinový papier, aby ste predišli znečisteniu podlahy.

Aku stierka (okenný vysávač)

Ďalšou možnosťou je použiť tzv. aku stierku, známy okenný vysávač. Tá disponuje zabudovanou nádobkou, do ktorej sa nasáva špinavá voda zo skla. Postup býva jednoduchý: v nádobe s rozprašovačom zmiešate vodu a čistiaci prípravok, nasadíte špeciálny nadstavec na roztieranie čistiaceho roztoku (tzv. mop alebo rozmývač) a po dôkladnom umytí už len vodu odsajete aku stierkou.

4. tip: Zvoľte správny smer ťahov stierkou

Môže sa zdať, že je jedno, akým smerom stierku po okne vediete, no skúsenosti ukazujú, že práve spôsob ťahov je kľúčový, ak chcete predísť nepríjemným šmuhám:

  • Technika písmena S: Ide o profesionálny spôsob, kde vediete plynulé esovité ťahy zhora nadol, a tak efektívne odstraňujete nečistoty bez toho, aby ste nechali na oknách škvrny.
  • Zhora dolu: Jednoduchý spôsob, kedy robíte ťahy po celej dĺžke okna, vždy od rámu hore k rámu dolu.
  • Zľava doprava a zhora nadol: Niekto preferuje ťahy zľava doprava, iný zase zhora dolu. Ak sa prípadne vytvoria šmuhy, vďaka týmto odlišným smerom ľahko určíte, kde presne vznikli – či na vnútornej, alebo vonkajšej strane.

Cieľom je zachovať plynulosť ťahov bez opakovaného „skackania“ stierkou po skle, aby sa minimalizovalo riziko škvrnitých stôp.

5. tip: Vhodný výber čističa a handričky

Ak sa dá v niečom pri umývaní okien ušetriť čas aj nervy, tak je to správnou voľbou handričiek a čistiacich prostriedkov. Najlepšou voľbou na leštenie skla je handrička z mikrovlákna. Nezanecháva chĺpky, je šetrná k povrchu okna a veľmi dobre saje vodu.

Pokiaľ ide o čistič, najčastejšími zložkami bývajú alkohol a ocot. Alkohol obmedzuje tvorbu šmúh, pretože rýchlejšie vysychá a nezanecháva mastné mapy. Ocot zase spoľahlivo rozpúšťa vodný kameň či iné minerálne usadeniny. Niektorí ľudia umývajú okná čisto octovou vodou, no v prípade použitia stierky sa môže stať, že gumená lišta stierky nebude po skle kĺzať tak ľahko. Na druhej strane jemná penivosť z čističa pomáha stierke lepšie „kĺzať“ a tiež odhaľuje miesta, ktoré vyžadujú opakované prebehnutie kvôli väčšiemu množstvu nečistôt.

Recept na domci čistič okien

Domáci čistič si dokážete vyrobiť veľmi jednoducho a lacno, navyše máte istotu, aké ingrediencie obsahuje. Základom je voda, ocot a biely alkohol (napríklad vodka). Môžete si recept prispôsobiť podľa vlastných preferencií. Tu je jeden obľúbený tip:

  1. Pripravte si pol litra vody. Ideálne nech je vlažná, nie úplne studená, aby sa jednotlivé zložky lepšie premiešali. Niekto rád používa bylinkové odvary (napríklad z harmančeka), ktoré dokážu oknu dodať jemnú vôňu.
  2. Pridajte 1/4 hrnčeka octu a 1/4 hrnčeka bieleho alkoholu. Vyvarujte sa sladkých či farebných druhov alkoholu, aby sa vám nevytvorili lepkavé škvrny.
  3. (Voliteľné) Pridajte jednu lyžicu škrobu. Môže byť zemiakový alebo kukuričný. Škrob dokáže pomôcť pri leštení, hoci je dôležité dobre ho rozmiešať, aby sa úplne rozpustil.
  4. Prevoňajte, ak chcete. Niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (napríklad citrónového, levanduľového či mätového) dokáže zanechať sviežu vôňu. Treba to však s množstvom nepreháňať, stačí pár kvapiek.

Pripravený roztok prelejte do fľaše s rozprašovačom a pred každým použitím ho trocha pretrepte. Takto vyrobený čistič vás môže sprevádzať pri jarnom umývaní okien a zároveň bude šetrný k životnému prostrediu i vašej peňaženke.

Zhrnutie na záver

Umývanie okien môže byť pre niekoho namáhavou povinnosťou, no dá sa zjednodušiť. Rozhodujúce je vhodné načasovanie, keď nie je príliš silné slnko ani mráz, a tiež správna metóda umývania, či už s handričkou alebo so stierkou. Mikrovláknové handričky patria k najúčinnejším pomôckam, pretože nezanechávajú chlpy a výrazne pomáhajú k čistému výsledku. Kvalitný čistič – či už z obchodu, alebo vyrobený doma – sa postará o rozpustenie nečistôt a mastnoty, čím uľahčí samotné zotieranie.

Ak ste doteraz nemali s umývaním okien ideálne skúsenosti a všade sa vám objavovali šmuhy, vyskúšajte aspoň niektorý z tipov, ktoré sme tu spomínali. Možno zistíte, že vás tentoraz čaká jednoduchšia a rýchlejšia práca. A po dôkladnom umytí oceníte nielen výhľad bez škvŕn a nečistôt, ale aj príjemný pocit z dobre urobenej roboty.

Nech už sa rozhodnete pre hociktorú z odporúčaných metód a čističov, základom ostáva dôkladnosť, trocha trpezlivosti a rozumný prístup. S týmito ingredienciami budú vaše okná na jar žiariť čistotou presne tak, ako si zaslúžia.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať