Nečakaní spolubývajúci. Čo nám pavúky doma vlastne oznamujú a prečo ich neprehliadať?

pavúk
pavúk Foto: depositphotos.com

Pravdepodobne ste sa už stretli s nečakanými „návštevníkmi“ vo vašom dome či byte – pavúkmi, ktorí sa objavia vo výklenkoch kúpeľne, v rohoch obývačky alebo v tmavých zákutiach pivnice. Podľa odborníkov ich prítomnosť v interiéri nie je náhoda, ale jasný signál, že niečo v domácnosti priťahuje pavúky dovnútra.

Kde sa pavúkom darí a prečo ich lákajú naše obydlia?

V prírode si pavúky vyhľadávajú vlhké, tmavé a pokiaľ možno pokojné miesta – napríklad pod kameňmi či v hustých skupinách listov. Akonáhle sa schyľuje k nepriaznivému počasiu, najmä k dažďu, začnú inštinktívne hľadať bezpečnejšie a suchšie miesto. A práve vtedy sa môžu presunúť do našich domovov, kde sa zvyknú usadiť najmä v rohoch stien pri podlahe či vo výklenkoch pri oknách.

Okrem toho, že hľadajú útočisko pred zlým počasím, pavúky majú jasno aj v hľadaní potravy. V domácnostiach sa totiž neraz objavuje rôzny drobný hmyz – od komárov až po mušky. Pavúky sa živia práve týmito malými článkonožcami, a tak ak sa vám domovom preženie hmyz, pavúky to môžu vycítiť a prísť na lov.

Čo sa stane, keď pavúka spláchneme do záchodu?

Mnohí ľudia, ktorí sa pavúkov boja alebo ich prítomnosť vyslovene obťažuje, volia „rýchle riešenie“ v podobe spláchnutia do toalety. Čo sa však skutočne deje? Odpoveď (či prinajmenšom názornú ukážku) nájdete v rôznych videách na YouTube. Napríklad jedno z nich zachytáva, ako sa pavúk vyrovnáva s prúdom vody a či má vôbec šancu prežiť takýto zásah.

Znamenie, alebo len stopa neporiadku?

V niektorých kultúrach sa pavúky považujú za predzvesť určitej udalosti – môže ísť o pozitívny signál (napríklad príchod dobrých správ) alebo naopak varovanie pred niečím zlým. Vedci však takéto vysvetlenie príliš neakceptujú. Z vedeckého hľadiska je výskyt pavúkov v interiéri zvyčajne prejavom toho, že domácnosť nie je úplne stopercentne udržiavaná.
Pokiaľ pravidelne vysávate vrátane rohov, neprístupných častí a zákutí, pavúky nemajú veľa možností na spustenie pavučín a lovenie hmyzu. Dôkladné upratovanie je teda jedným z kľúčov, ako zabrániť ich neustálemu návratu.

Môže to signalizovať aj problémy s vlhkosťou

Vedci ponúkajú aj inú interpretáciu pre tých, ktorí sú si istí, že v otázke čistoty a pravidelného upratovania robia maximum. Ak sa napriek tomu pavúkov zbavujete každý druhý deň, dôvod môže spočívať v prílišnej vlhkosti alebo nedostatočnom vetraní. Pavúky totiž priťahujú práve vlhké prostredia, kde sa im dobre stavajú pavučiny a kde zároveň nájdu dostatok drobných živočíchov.

Ako sa pavúkov efektívne zbaviť

  • Pravidelné a dôkladné upratovanie. Vysávajte nielen otvorené priestory, ale aj ťažko dostupné miesta – za nábytkom, pod posteľou, pri práčke či chladničke. Áno, odtiahnuť práčku, v ktorej je zabudovaný ťažký betónový kváder na stabilizáciu, môže byť namáhavé, no vyplatí sa to.
  • Kontrola vlhkosti a časté vetranie. Sledujte, či nemáte doma nadmernú vlhkosť, a doprajte priestoru pravidelný prísun čerstvého vzduchu. Vlhké prostredie je doslova magnetom pre pavúky, ale aj pre plesne a ďalší nepríjemný hmyz.

Udržiavanie zdrojov svetla v čistote

Lampy, lustre či kuchynské svietidlá by mali byť pravidelne čistené. Svetlo totiž priťahuje drobný lietajúci hmyz, ktorý je prirodzenou potravou pre pavúky. Čím menej hmyzu vo vašom byte, tým menší dôvod, aby sa pavúky u vás zabývali.

Profesionálne zásahy

Ak nič z vyššie uvedeného nefunguje a pavúky sa stále objavujú v alarmujúcom množstve, existuje možnosť osloviť odborníka – deratizéra. Špeciálne postreky dokážu obmedziť výskyt hmyzu a pavúkov, no rátajte s tým, že ide o chemické riešenie, ktoré sa odporúča skôr vo výnimočných prípadoch.

Pokiaľ vás trápi výskyt neželaných hostí, pavúkov či iných živočíchov, jednou z prvých vecí, ktorú môžete urobiť, je dôkladne skontrolovať mieru poriadku a čistoty v domácnosti. Aj malé úpravy v bežnom režime upratovania môžu priniesť veľký výsledok.

Zhrnutie

Prítomnosť pavúkov v našich príbytkoch nie je vždy len náhodnou udalosťou. Niekedy ide o hľadanie potravy, inokedy o dôsledok vysokej vlhkosti či o signál, že zanedbávame dôkladné čistenie kútov a ťažko dostupných priestorov. Bez ohľadu na to, či ste poverčiví a vidíte v pavúkoch predzvesť budúcich udalostí, alebo sa na vec pozeráte čisto prakticky ako vedci, v boji proti nechceným návštevníkom vám najviac pomôže svedomitá starostlivosť o domácnosť – pravidelné upratovanie, vetranie a udržiavanie suchého prostredia.

Niekedy stačí upraviť drobnosti vo svojom dennom režime a pavúkom prestane váš dom pripadať ako dokonalé lovisko. Ak by sa však situácia vymkla spod kontroly, vždy je tu možnosť obrátiť sa na profesionálov, ktorí vám dokážu poradiť alebo zasiahnuť rýchlo a účinne.

Takže, ak si nabudúce v rohu izby všimnete pavúka, vedzte, že prišiel z nejakého dôvodu – a je len na vás, či sa rozhodnete mu vytvoriť „domov“ alebo podniknete kroky na to, aby sa k vám už nevracal.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať