Nemecký záhradkársky trik. Jednoduchý domáci prostriedok, vďaka ktorému budú pivonky rásť ako nikdy predtým

pivonky
pivonky Foto: depositphotos.com

Máte na svojej záhrade pivonky a rozmýšľate, aké hnojivo im pomôže? Nemeckí záhradkári odporúčajú organickú výživu, ktorá sa u nás stále málo využíva, no dokáže rastlinám dodať skutočne výnimočnú silu. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, prečo je pre pivonky taká dôležitá vhodná výživa, ako ich posilniť a čo všetko potrebujú k tomu, aby vytvorili veľké, nádherné kvety.

Prečo pivonky hnojiť a ako im prospieť

Pivonky patria medzi kvitnúce skvosty, ktoré si v záhrade nemožno nevšimnúť. Charakterizujú ich mohutné okrúhle púčiky, ktoré sa po rozvinutí menia na bohaté kvety. Spektrum farieb sa môže pohybovať od čisto bielej, jemne ružovej až po tmavé, sýte odtiene červenej. Tieto kvetiny však kvitnú pomerne krátko, a preto je dôležité zabezpečiť im podmienky, vďaka ktorým budú zdravé a čo najdlhšie obsypané kvetmi.

Aby pivonky rozvinuli svoj plný potenciál, potrebujú kvalitnú pôdu, dostatok vlahy a tiež správny prísun živín.

Kostná múčka pre silné stonky a zdravé kvety

Možno ste o tom už počuli, no nemeckí záhradkári nedajú dopustiť na kostnú múčku. Hoci na Slovensku či v Čechách zatiaľ nejde o bežne používané hnojivo, čoraz viac pestovateľov sa oň začína zaujímať. Kostná múčka je totiž celkom prírodná a obsahuje vysoký podiel fosforu, vápnika a dusíka – a to sú všetko kľúčové látky pre bujný rast aj kvitnutie.

  • Fosfor je nevyhnutný pri tvorbe a vývoji kvetov.
  • Dusík je dôležitý pre zdravú zelenú časť rastliny, čiže listy a stonky.
  • Vápnik podporuje pevné bunkové steny, dobrý koreňový systém a celkové využitie živín v rastline.

Kostná múčka sa uvoľňuje pomalšie ako priemyselné hnojivá, čo zabezpečuje dlhodobejšiu výživu. Začnite ju aplikovať ešte predtým, ako sa rastliny prebúdzajú zo zimného pokoja. Rastlina totiž potrebuje určitý čas, aby tieto živiny absorbovala. Postačí, ak do pôdy okolo jednej rastliny zapracujete približne tri štvrtiny až celý hrnček kostnej múčky. Po hnojení nezabudnite pivonky poliať (najmä ak je na jar menej zrážok), aby sa živiny mohli ľahšie dostať ku koreňom.

Ďalšie domáce hnojivá, ktoré môžu pomôcť (alebo uškodiť)

Okrem kostnej múčky existujú aj iné organické prípravky, ktorými dokážete pivonky nakopnúť k lepšiemu rastu. Medzi tie obľúbené patrí kompost, dobre vyzretý kravský hnoj, rohovina či močovina. Pri každom z týchto hnojív však dbajte na niekoľko pravidiel:

  1. Pozor na prehnojenie dusíkom
    Príliš veľa dusíka povzbudí tvorbu listov, no rastlina bude mať len minimum kvetov. Typickým príkladom takéhoto hnojiva je močovina alebo čerstvý hnoj.
  2. Kompost aj hnoj musia byť poriadne vyzreté
    Ak použijete nedostatočne vyzretý materiál, môže to viesť k vzniku plesní či hnilobných procesov, ktoré pivonkám uškodia.
  3. Vyhnite sa kyslej pôde
    Pivonky uprednostňujú neutrálne až mierne zásadité pH. Kostná múčka obsahuje vápnik, ktorý napomáha neutralizovať pôdu. Ak hľadáte inú alternatívu, môžete vyskúšať drevitý popol, ktorý taktiež prispieva k miernemu zvýšeniu pH.

Zaujímavosťou je, že pivonkám obzvlášť prospieva hnojenie chlievskou mrvou z chovu kôz a oviec, pretože býva menej agresívna a zabezpečí rastlinám postupné uvoľňovanie živín.

Starostlivosť o pivonky: pozor na presádzanie

Pri pestovaní pivoniek treba dbať nielen na vhodné hnojivá, ale aj na podmienky, v ktorých sa rastline darí. Jedným z najdôležitejších faktov je, že pivonky zle znášajú časté presádzanie. Ak ich premiestnite na nové miesto, počítajte s tým, že môže trvať niekoľko rokov, kým sa plnohodnotne rozrastú a opäť bohato zakvitnú. Ani kvalitné hnojivá tento proces nedokážu urýchliť natoľko, aby ste prvý či druhý rok po presadení mali záplavu kvetov.

Zhrnutie a praktické rady

  • Začnite včas: S aplikáciou kostnej múčky nečakajte, až keď sú pivonky v plnom raste. Dajte im živiny ešte predtým, ako vyženú prvé výhonky.
  • Dávkovanie: Na jednu pivonku postačí ¾ až celý hrnček múčky zapracovať do pôdy.
  • Pravidelná zálievka: Najmä počas suchšej jari alebo horúceho leta dohliadnite, aby rastliny mali dostatok vody.
  • Rozvážne s hnojivami: Zvoľte radšej pomalé a prírodné formy hnojív. Prehnojenie dusíkom môže zredukovať počet kvetov.
  • Obmedzte presádzanie: Doprajte pivonkám stálu polohu. Ak ich predsa len musíte presadiť, rátajte s určitým výpadkom v kvitnutí.

Ak teda hľadáte overenú možnosť, ako priviesť svoje pivonky k bujnejšiemu rastu, môžete staviť na kostnú múčku, ktorú nemeckí záhradkári s obľubou používajú. Je to spoľahlivé, rokmi odskúšané a predovšetkým prírodné hnojivo, ktoré nespôsobí rastlinám šok ani nepredvídateľné reakcie. Ak navyše doplníte aj iné formy organických hnojív a budete dbať na pravidelnú starostlivosť, onedlho sa môžete tešiť na záplavu veľkých, zdravých kvetov, ktoré okamžite upútajú pohľad každého návštevníka vašej záhrady.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať