Obavy z osamelosti a šetrná starostlivosť o našich štvornohých spoločníkov

pes

Mnohí ľudia, ktorí vlastnia psa, si často kladú otázku, čo ich domáci miláčik vystrája počas ich neprítomnosti. Niekto sa obáva zdemolovaného nábytku alebo škrabancov na stenách, iní zase neustále myslia na to, či sa psík necíti osamelo alebo nezúri od strachu. Presne tieto pocity prežíval aj istý muž, ktorý sa nakoniec rozhodol zaobstarať si kamerový systém na sledovanie svojho štvornohého priateľa.

Milujúce a oddané tvory
Každý, kto už niekedy vlastnil psa, sa zrejme stretol s tvrdením, že pes je najlepší priateľ človeka. Väčšina z nás tiež vie, ako veľmi dokážu byť psy emocionálne založené a ako silne si vytvárajú puto so svojím majiteľom. Málokto si však zároveň uvedomuje, že psy, rovnako ako my, môžu trpieť úzkosťou či pocitmi smútku. Jedným z najbežnejších prejavov je separačná úzkosť.

Separačná úzkosť znamená, že pes ťažko znáša chvíle, keď nie je vo svojej rodine alebo bez priamej blízkosti majiteľa. Tieto zvieratá sú nesmierne prítulné a vnímajú našu neprítomnosť často ako hrozbu: bojí sa, že sa ich milovaný človek už nikdy nevráti. Aj preto je k nim potrebné pristupovať s veľkou dávkou empatie a láskavosti.

Rozdiel medzi realitou a predstavami
Neraz sa stáva, že majitelia psov žijú v presvedčení, že akonáhle opustia svoj dom či byt, ich miláčik sa pustí do ničenia všetkého, čo mu príde do cesty. Táto obava sa v mnohých prípadoch môže skutočne naplniť – hlavne pri psoch, ktoré sú hyperaktívne alebo majú zlé skúsenosti z minulosti. Avšak často sa zabúda na to, že veľa psov len v tichosti čaká, kedy sa majiteľ vráti, a túži hlavne po jeho prítomnosti.

Táto úzkosť sa potom nie vždy prejaví agresiou. Naopak, častým prejavom môže byť neustále vyčkávanie pri dverách, smutné poňuchávanie vecí majiteľa či dokonca apatické a tiché chovanie.

Kamerový záznam, ktorý všetko odhalil
Majiteľ rozkošného hnedého psíka, ktorý je krížencom maltézskeho psíka a pudlíka (tzv. maltipoo), sa obával najhoršieho scenára. Predstavoval si, že ak psík ostane sám, z bytu sa stane doslova ihrisko pre jeho zúriaceho miláčika a po návrate nájde zničené vankúše, roztrhaný nábytok či rozhádzané odpadky.

Nainštaloval si preto doma kameru, aby mohol priebeh psovej samoty sledovať na diaľku. Zakaždým, keď sa chystal opustiť byt, cítil sa nesvoj. Obával sa, ako sa bude psík chovať – či bude plakať, kňučať alebo sa pusti do deštrukcie všetkého, čo mu príde pod ňufák.

Na internete existuje množstvo videí o tom, ako sa psíky správajú, keď sú samy doma. Môžu byť výbornou inšpiráciou alebo poučením pre iných majiteľov.

Keď sa však prvý raz cez kameru pozrel na to, čo sa v jeho neprítomnosti v byte deje, zostal v šoku. V tom najpozitívnejšom zmysle slova. Psík sa vôbec nesprával vystresovane ani nič neničil. V skutočnosti vyzeral pokojne a vyčkával na rôznych miestach bytu, len aby hneď zaregistroval návrat svojho majiteľa.

Nečakané dojemné zistenie
Tento milý hnedý kríženec trávi čas osamote v bytovom prostredí úplne inak, ako si jeho majiteľ myslel. Namiesto zúrivého pobehovania a ničenia nábytku len pokojne sedel, občas sa presunul k dverám a čakal, kým sa dvere znova otvoria. Zábery z kamery boli pre majiteľa tak dojemné, že si na sociálnych sieťach povzdychol, aké silné citové puto si s týmto psíkom vytvoril a že je nesmierne vďačný, že mu ho život priviedol do cesty.

Ako zvládnuť separačnú úzkosť u psov?

  • Postupný tréning samoty: Nechávajte psíka osamote v pravidelných, spočiatku krátkych intervaloch, aby si zvykol a nespájal si opustenie bytu s niečím zlým.
  • Odmeňovanie: Vždy, keď sa vrátite, chváľte ho za pokojné správanie. Môžete mu dať aj malú maškrtu, aby si čakanie spájal s niečím príjemným.
  • Pozvoľný odchod a príchod: Zbytočne sa s ním pred odchodom nerozlúčte veľkými dramatickými gestami a po príchode z toho nerobte veľkú udalosť. Pes sa tak naučí, že príchod a odchod je bežná súčasť dňa.
  • Vyhľadajte odbornú pomoc: Ak problémy pretrvávajú, existujú tréneri alebo veterinári špecializovaní na zvládanie správania psov.

Záverečné posolstvo
Príbeh tohto majiteľa a jeho roztomilého maltipoo dokazuje, že psy nie sú iba rozkošné stvorenia, ktoré nám zlepšujú náladu, ale sú to najmä citlivé a empatické bytosti, schopné veľkých emócií. Záznam z kamery nielenže vyvrátil majiteľove obavy o stave bytu, ale ukázal mu aj hlboký, nežný cit, ktorý jeho pes k nemu prechováva.

Je to pripomienka, že psy sú naozaj špeciálni spoločníci, schopní nesmiernej lásky, a ak im poskytneme pocit bezpečia a dostatok pozornosti, dokážu nám to stonásobne oplatiť. Ak vás zaujala táto ukážka z kamerového záznamu, možno tiež zvážite, aké emócie prežíva váš štvornohý miláčik, keď ostane doma sám.
Zamyslite sa, či by ste aj vy nemohli svojmu psíkovi dopriať viac istoty a pohody – možno sa vám potom podobné dojemné momenty podarí zažiť na vlastnej koži.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať