Objavte čaro skorého pestovania. Vysaďte tieto kvety vo februári a tešte sa z rozkvitnutého balkóna až do jesene

sadenie fialiek
sadenie fialiek Foto: www.shutterstock.com

Po dlhých zimných mesiacoch si väčšina z nás s radosťou uvedomuje, že sa dni pomaly predlžujú a slnečných lúčov pozvoľna pribúda. Spolu s týmto príjemným obdobím sa zo zimných „brlohov“ vyhrabávajú aj záhradkári, ktorí sa nevedia dočkať jari. Február je totiž ideálny čas nielen na plánovanie, ale aj na skorú výsadbu rôznych druhov kvetov. Či už máte k dispozícii veľkú záhradu, priestrannú terasu alebo iba malý balkón, v predstihu sa môžete pustiť do pestovania niekoľkých osvedčených druhov, ktoré vám potom v teplejších mesiacoch urobia obrovskú radosť. Poďme si o nich povedať viac.

Prečo sadiť kvety už vo februári?

Niektoré druhy kvetín vyžadujú dlhšie obdobie na to, aby vytvorili silný koreňový systém a bohatú, zdravú vňať. Ak začnete s ich výsadbou už koncom zimy, budú pripravené rásť a kvitnúť vo chvíli, keď sa vonku oteplí. Navyše, ak sa rozhodnete dopestovať si sadenice zo semien, včasné siatie vám umožní mať väčšie a odolnejšie rastliny než tie, ktoré by ste vysiali až na poslednú chvíľu. Dôležité je však sledovať predpoveď počasia, aby mladé rastlinky neohrozili nečakané mrazy.

Čo a ako môžete zasiať vo februári na balkón?

Úvod do praktického postupu, ako sa pustiť do pestovania kvetín v skorých mesiacoch, môžete nájsť v rôznych záhradkárskych príručkách či online videách. Jedno takéto video (v pôvodnom jazyku) naznačuje, ktoré druhy kvetov sa dajú vysiať už koncom zimy a ako postupovať pri ich presádzaní na balkón či terasu.
Zdroj: YouTube

Pri pestovaní je dôležitá vhodná pôda, dostatok svetla, ale aj pravidelná zálievka. Každý druh kvetu si však vyžaduje trochu odlišné podmienky. Ak si na to dáte pozor, nasledujúce tri druhy vám môžu zaručiť farebný balkón od skorej jari až takmer do jesene.

1. Petúnie

Petúnie sú jedny z najobľúbenejších balkonových kvetov a dôvod je jasný: ich prenádherné kvety v tvare zvončekov dokážu rozžiariť akýkoľvek priestor. Hoci petúnie patria medzi trvalky, väčšina ľudí ich pestuje ako letničky – po odkvitnutí ich jednoducho nahradia novými. Ak sa však o ne staráte dôkladne, vedia vám kvitnúť naozaj dlhé mesiace.

  • Kedy sadiť: Február je vhodný na výsev semien petúnií do malých misiek alebo špeciálnych výsevných boxov. Semená majú rady teplejšie prostredie (optimálne okolo 20 °C), takže im prospeje, ak ich predpestujete v interiéri.
  • Substrát a rozostupy: Základom je kvalitná, ľahká a dobre priepustná pôda. Pri presádzaní sadeníc do kvetináča sa odporúča vzdialenosť aspoň 15 cm, aby sa rastlinky netlačili.
  • Starostlivosť: Petúnie milujú svetlo, preto si vyberte slnečné miesto. Zalievajte ich pravidelne, ale nepreháňajte to s množstvom vody, aby korene nezačali hniť. Odstráňte odkvitnuté kvety, čím podporíte ďalšie kvitnutie.

2. Muškáty

Muškáty (pelargónie) dlhodobo patria medzi najtypickejšie rastliny, ktoré nájdete na oknách a balkónoch. Sú vďačné, krásne kvitnúce a pomerne odolné, čo z nich robí ideálnu voľbu aj pre začiatočníkov.

  • Výsadba vo februári: Ak máte predpestované sadenice alebo odrezky od známych, môžete ich dať do terakotových kvetináčov už koncom zimy. Dôležité je však ustrážiť nočné teploty a chrániť ich pred prípadným neskorým mrazom.
  • Podmienky na pestovanie: Muškáty obľubujú priepustnú pôdu s dostatočnou drenážou. Medzi rastlinami nechajte rozostup aspoň 20 cm, aby sa ich korene a stonky mohli správne rozvinúť.
  • Zálievka a hnojenie: Polievajte ich pravidelne, no zároveň ich nenechajte dlho stáť vo vode. V období intenzívneho rastu (zvyčajne od jari do konca leta) sa im potešíte, ak ich občas prihnojíte hnojivom na kvitnúce rastliny.

3. Sirôtky

Kto túži po odolných a pestrých kvetoch, pre toho sú sirôtky jasnou voľbou. Sú známe tým, že vydržia aj nižšie teploty a dokážu kvitnúť v širokej palete farieb – od bielej, žltej, modrej až po sýtu fialovú. Mnohé z nich majú aj dvojfarebné alebo strakaté kvety, vďaka čomu váš balkón doslova ožije.

  • Odolnosť voči chladu: Sirôtky sú jedny z mála okrasných rastlín, ktoré môžeme vysadiť von už za chladnejších podmienok. V zime či začiatkom jari im prekážajú len veľmi silné mrazy.
  • Sadenie: Ak vysievate semienka už vo februári, doprajte im kyprý substrát a primeranú vlhkosť. Po vytvorení sadeníc ich vysaďte do dostatočne hlbokých nádob vo vzdialenosti aspoň 10 cm.
  • Letná pauza a jesenné prekvapenie: Vo veľmi horúcom počasí sa môže stať, že sirôtky prestanú kvitnúť alebo sa im zhorší kondícia. Nie je to však dôvod na vyhodenie – ak im doprajete trochu „oddychu“ v polotieni a miernu zálievku, často sa na jeseň znovu rozkvitnú, keď sa teploty zmiernia.

Čo zasiať vo februári na balkón?

Na čo si dať pozor

  • Mrazy a teplotné výkyvy: Aj keď niektoré rastliny (napríklad sirôtky) znášajú chlad lepšie, pri všetkých druhoch je dôležité sledovať predpoveď počasia. Ak hrozia nočné mrazy, chráňte svoje mladé rastlinky vhodným zakrytím alebo ich aspoň presuňte na bezpečnejšie miesto.
  • Pravidelná kontrola vlhkosti: Vo februári ešte môže byť vzduch pomerne suchý, najmä ak pestujete rastliny v interiéri. Nepodceňte preto potrebu zálievky, ale zároveň sa vyhýbajte premokreniu.
  • Drenáž a výživa: Bez ohľadu na to, či sadíte do kvetináčov alebo priamo do pôdy, zabezpečte dobrú drenáž, aby prebytočná voda mohla odtekať. Rastliny sa vám odvďačia bohatším kvitnutím, ak im doprajete aj pravidelné a vyvážené hnojenie.

Záver

Ak si chcete užiť bohatú paletu farieb a dlhotrvajúce kvitnutie od skorej jari až do neskorej jesene, netreba váhať. Petúnie, muškáty a sirôtky sú osvedčenou trojicou, ktorá spraví radosť aj pestovateľským nováčikom. Kľúčom je začať načas, vybrať kvalitný substrát a dbať na správnu starostlivosť. Február pritom ponúka ideálne podmienky, keďže rastliny majú dostatok času na vytvorenie silného koreňového systému predtým, než prídu teplejšie mesiace.

Nezabúdajte ani na sledovanie počasia a chráňte mladé rastliny pred mrazom. Ak to všetko zvládnete, výsledok bude na pohľad oslnivý – a váš balkón si budete môcť vychutnať v plnej kráse, kým ostatní naokolo sa ešte len budú prebúdzať zo zimného spánku.

Preto neváhajte a využite koniec zimy na prípravu vašej zelenej oázy. S trochou trpezlivosti a lásky k prírode sa vám neskôr rastlinky odmenia záplavou kvetov, ktorú budete obdivovať nielen vy, ale aj vaši známi či susedia. Veľa pestovateľských úspechov!

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať