Odrežte a položte do stredu záhrady: Slimákom týmto trikom definitívne odzvoní

slimáky v záhrade
slimáky v záhrade Foto: www.shutterstock.com

S príchodom slnečných jarných dní sa väčšina záhradkárov teší na nové pestovateľské výzvy a možnú bohatú úrodu. Spolu s príchodom tepla sa však v záhrade prebúdza aj množstvo neželaných návštevníkov. Medzi najobávanejších patria slimáky, ktoré dokážu narobiť poriadnu paseku takmer vo všetkých záhonoch. Nech už pestujete šalát, bylinky či kvety, slimáky sú pripravené pustiť sa do vašich rastlín a zanechať po sebe iba slizké stopy a ohryzené listy. Našťastie existuje niekoľko účinných metód, ako sa týchto škodcov zbaviť bez použitia drahých a často aj ekologicky škodlivých chemikálií. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako vaše záhony ochrániť šikovnými a pritom jednoduchými trikmi.

Prečo sú slimáky v záhrade také nepríjemné?

Slimáky sa v záhradách vyskytujú od skorej jari až do neskorej jesene. Milujú vlhké prostredie, tieň, ale aj čerstvé výhonky mladých rastlín. Práve preto ich môžete nájsť pri priesadách šalátu, kapusty, špenátu či byliniek, kde sa dokážu cez noc poriadne nakŕmiť. Množstvo záhradkárov spozná ich prítomnosť vďaka typickým slizkým stopám, ktoré zostávajú na listoch alebo na pôde. Okrem toho si slimáky dokážu veľmi dobre pamätať miesta, kde našli dostatok potravy, a vedia sa tam vrátiť aj po tom, čo ste ich zdanlivo vyhnali.

Overený tip: Pivná pasca

Jednou z najobľúbenejších a zároveň cenovo dostupných metód je takzvaná pivná pasca. Potrebujete len hlbšiu misku, tanier alebo pohár so širokým hrdlom, ktorý naplníte pivom takmer až po okraj. Následne túto pascu umiestnite do tieňového kútika záhrady, najlepšie priamo k záhonu, ktorý chcete ochrániť.

Prečo to funguje?
Pivo je pre slimáky atraktívne kvôli silnej aróme a vôni sladu, ktorá ich neodolateľne láka. Keď sa pokúsia napiť, spadnú do tekutiny a už sa nedokážu dostať von. Ak sa vám zdá tento spôsob príliš drastický, môžete sa utešiť tým, že slimáky sú v tej chvíli omámené a koniec pre ne nie je taký bolestivý, ako by sa mohlo zdať.

Ak sa rozhodnete pre tento postup, nezabudnite pascu pravidelne kontrolovať a vymieňať pivo, najmä ak doň spadlo viac slimákov alebo ak sa tekutina vyparila.

Miernejšia metóda: Grapefruitová úkrytová pasca

Ak vám je ľúto nechať slimáky utopiť sa v pive, môžete vyskúšať šetrnejší variant. Vezmite si grapefruit, rozrežte ho na polovice a vydlabte dužinu tak, aby vám zostali dve vyduté časti kôry. Každú grapefruitovú „misku“ položte do záhrady, ideálne na miesta, kde ste zaregistrovali najviac slizkých stôp. Nezabudnite jednu stranu grapefruitovej polovičky mierne podložiť malým kameňom, aby slimáky mohli pohodlne vyliezť dnu.

Prečo práve grapefruit?
Slimáky rady vyhľadávajú tmavé a vlhké zákutia, kde môžu počas dňa odpočívať. Vydlabané grapefruitové šupky im ponúkajú presne takéto útočisko. Po niekoľkých hodinách pravdepodobne nájdete v grapefruitových miskách desiatky slimákov, ktoré si tam našli dočasné útočisko. Potom stačí zobrať šupku so slimákmi a odniesť ich čo najďalej od vašej záhrady – odporúča sa aspoň 400 metrov, aby už nenašli cestu späť.

Dôležité rady k umiestneniu pascí

Či už sa rozhodnete pre pivo alebo grapefruit, vždy umiestnite pasce tam, kde je vysoká pravdepodobnosť, že sa slimáky zdržiavajú. Sledujte miesta, ktoré sú chladné, tienené a mierne vlhké. Ak napríklad chránite nové priesady paradajok či šalátové výhonky, umiestnite pascu priamo k nim. Týmto spôsobom zachytíte slimáky skôr, než stihnú napáchať veľké škody.

Prečo uprednostniť prírodné prostriedky?

Mnoho ľudí sa pri boji so slimákmi vrhá na chemikálie, ktoré dokážu škodcov rýchlo zahubiť. Netraba však zabúdať, že agresívne chemické prostriedky môžu negatívne ovplyvniť celkový ekosystém vašej záhrady. Môžu zničiť užitočný hmyz, kontaminovať pôdu, a tým narušiť prirodzenú rovnováhu, ktorú sa záhradkári snažia vytvoriť.

Naopak, metódy s pivom alebo grapefruitom sú nielen efektívne a finančne nenáročné, ale aj pomerne šetrné k prírode. Vďaka nim máte istotu, že sa zameriate iba na slimáky a neohrozujete iné živočíchy. Navyše, na rozdiel od chemických granúl či práškov, tieto prírodné metódy nepridávajú do pôdy žiadne cudzie látky.

Dodatočné tipy na boj proti slimákom

  • Odstraňujte miesta, kde sa slimáky zdržiavajú: Pravidelne hrabte opadané lístie a udržiavajte trávnik krátky. Slimákom tým sťažíte nachádzanie tmavých a vlhkých úkrytov.

  • Vhodné zavlažovanie: Polievajte záhony skôr ráno. Takto sa pôda stihne cez deň vysušiť a pre slimáky už nebude natoľko atraktívna.

  • Fyzické zábrany: Okolo mladých rastlín môžete vytvoriť bariéry z drviny, kamienkov či piesku. Slizkým votrelcom tak znížite šancu dostať sa k nim.

  • Prírodní spojenci: Ježkovia, žaby či vtáky sa živia slimákmi a môžu byť vašimi pomocníkmi pri regulovaní ich populácie. Zabezpečte v záhrade prostredie, ktoré týmto tvorom umožní vyskytovať sa tam pravidelne.

Video návod, ako na slimáky krok za krokom

Ak sa chcete dozvedieť viac o praktických tipoch na likvidáciu slimákov, môže vám pomôcť aj toto názorné video:

Zhrnutie na záver

  1. Slimáky dokážu zničiť široké spektrum rastlín a môžu prenikať aj do mladých výhonkov alebo klíčkov.

  2. Pivná pasca je lacná a účinná – slimáky priláka vôňa sladu a v pive sa následne utopia.

  3. Grapefruitová pasca ponúka miernejší spôsob odchytu – slimáky sa v šupkách schovajú a môžete ich odniesť preč z pozemku.

  4. Ekologické metódy sú bezpečnejšie pre celkový ekosystém záhrady, pretože nenarúšajú pôdne prostredie ani neohrozujú iný užitočný hmyz.

  5. Odstráňte skryté miesta a zvoľte vhodné časy zalievania, aby ste slimákom sťažili podmienky na život.

Bojujte so slimákmi ohľaduplne a efektívne zároveň. Ak budete do boja s týmito škodcami zapájať prírodné prostriedky a pravidelne kontrolovať svoje záhony, zvládnete udržať úrodu vo vynikajúcej kondícii až do konca sezóny. Kombinácia pivných alebo grepových pascí s vhodnou starostlivosťou o pôdu vám pomôže predísť zbytočným výdajom na drahé prípravky a vaša záhrada sa vám odvďačí zdravými, krásne rastúcimi rastlinami.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať