Papriky v skleníku vám porastú ako z vody, ak im doprajete vhodných susedov a dôkladnú starostlivosť

pestovanie papriky
pestovanie papriky Foto: depositphotos.com

Pestovanie paprík patrí k obľúbeným záhradným aktivitám, no napriek tomu sa občas objavuje mylná predstava, že ide o príliš zložitý proces. V skutočnosti to tak vôbec nie je, stačí dodržať niekoľko kľúčových zásad. Papriky, ktoré milujú teplo, slnečné lúče a dostatok vody, navyše dokážu vytvoriť výborné partnerstvo s niektorými rastlinami vo svojom okolí. Práve takéto „susedské vzťahy“ im môžu pomôcť vyhnúť sa škodcom, urýchliť rast či dokonca zlepšiť chuť. Nasledujúce rady vám ukážu, ako docieliť, aby ste v skleníku vypestovali papriky plné šťavnatosti, chrumkavosti a vitamínov.

Papriky ocenia komfort skleníka

Papriky možno využiť naozaj všestranne: dajú sa grilovať, pridávať do šalátov, plniť mäsovou či vegetariánskou plnkou a, samozrejme, aj zavárať. Skleník pre ne vytvára takmer ideálne prostredie, najmä ak je vybavený dostatočným vetraním a stabilnejšou teplotou. Aby ste však zo svojho skleníka dostali hojnejšiu úrodu, nestačí len zasadiť priesady a dúfať v zázrak. Papriky potrebujú poznať svojich „susedov“, mať dostatok vlahy a vyživenú pôdu, v ktorej môžu bez problémov zapustiť korene. V prírode aj v záhrade totiž platí, že s kým sa rastlina priatelí, od toho sa odvíja jej kondícia i kvalita plodov.

Nezabudnite na správnu prípravu pôdy

Základ úspešného pestovania paprík začína skôr, než do zeme vložíte prvú sadenicu. Pôda by mala byť dôkladne prekyprená, obohatená o kompost či dobre odležaný hnoj. Papriky majú plytký koreňový systém, a preto potrebujú kyprú zeminu plnú živín. Zvoľte rozstupy okolo 30 centimetrov medzi jednotlivými rastlinami a asi 40 centimetrov medzi riadkami, aby mala každá rastlina dostatok miesta na rast a nasávanie živín. Dôležité je taktiež sadiť každú priesadu samostatne. Ak sú papriky príliš natesno, začnú si konkurovať nielen v prístupe k svetlu, ale aj k živinám, čo sa môže prejaviť slabšou úrodou.

Zalievajte s rozumom

Hneď po výsadbe doprajte paprikám kvalitnú zálievku, ktorá im pomôže úspešne sa zakoreniť. Potom už stačí sledovať povrch pôdy – ak začne vrchná vrstva vysychať, je čas zalievať znova. Najlepšie je, ak používate odstátu vodu izbovej teploty a lejete ju priamo ku koreňom. Príliš studená voda alebo polievanie cez listy môžu v teplom a vlhkom prostredí skleníka podporiť vznik plesní. Pamätajte, že papriky rady pijú, no nesvedčí im dlhodobo premáčaná pôda, ktorá by mohla spôsobiť hnilobu koreňov.

Ako na hnojenie pre bohatú úrodu

Dva týždne po vysadení priesad je ten správny čas na prvé prihnojenie. Ak preferujete prírodné hnojivá, siahnite napríklad po žihľavovej jíchy zriedenej vodou v pomere 1 : 10. Táto zmes zvyšuje podiel dusíka, podporuje bujný rast a zvyšuje vitalitu paprík. Zhruba po ďalších štrnástich dňoch môžete prihnojiť znova, tentoraz dobre zakvasenými slepačími trusmi (tzv. slepačincami). Obsahujú okrem dusíka aj draslík, fosfor a vápnik – všetko, čo papriky potrebujú pre tvorbu silných plodov. Pri kyprení pôdy však buďte opatrní. Korene paprík sa nachádzajú plytko pod povrchom, takže príliš hlboké rýpanie okolo krčku by im mohlo skôr ublížiť než pomôcť.

Veľkonočný recept pre využitie vajec z oblievačky

Hoci sa to môže zdať na prvý pohľad nesúvisiace, ak vám po sviatkoch ostalo priveľa vajec, môžete ich využiť v netradičnom pokrme. Vaječná tlačenková bábovka je výborný spôsob, ako spotrebovať prebytočné vajíčka od šibačov. Stačí zapojiť trochu fantázie, pridať obľúbené suroviny a špeciálny slaný koláč máte hotový. Kým papriky v skleníku rastú, vy si môžete pochutnať na zaujímavej veľkonočnej dobrote.

Získajte výhodu správnymi susedmi

Vedeli ste, že prítomnosť vybraných byliniek či inej zeleniny dokáže papriky ochrániť pred škodcami a dokonca zlepšiť ich chuť? Skvelým susedom je napríklad bazalka, ktorá nielenže vylepšuje arómu paprík, ale účinne odpudzuje aj vošky. Ďalšou favoritkou je aksamietnica (ľudovo afrikán). Jej výrazná vôňa drží na uzde slimáky a niektorých pôdnych škodcov, čo je veľké plus pre citlivé korene paprík. Ak máte priestor, medzi papriky môžete vysadiť aj pár kalerábov. Tie rýchlo dozrejú a po zbere nechajú paprikám viac priestoru. Do zadnej, teplejšej časti skleníka bez prievanu zase môžete umiestniť hadovky (dlhé skleníkové uhorky), ktoré však potrebujú včasnú oporu, aby sa neváľali po ostatných rastlinách a netienili paprikám.

Nezabúdajte na drobné, ale dôležité úkony

Kým sa prvý kvet na paprike úplne rozvinie, zvážte jeho odstránenie. Týmto krokom usmerníte energiu rastliny do vytvárania silnejšieho koreňového systému a zdravého základu, čo neskôr prinesie bohatšiu úrodu. Dôležitá je aj opora – bez nej sa rastliny môžu zlomiť pri prvom návale väčšieho množstva plodov. A nezabudnite na pravidelné vetranie skleníka: najmä vo vlhkom a teplom prostredí totiž ľahko vypukne plesňová epidémia, ktorá dokáže zdecimovať aj tú najlepšie rozbehnutú úrodu.

Vykročte za hojnou úrodou

Ak dodržíte týchto niekoľko zásad – od správnej prípravy pôdy, cez pravidelnú, ale rozumnú zálievku, až po voľbu šikovných rastlinných spoločníkov – papriky vo vašom skleníku vás odmenia lahodnými a chrumkavými plodmi. A hoci je pestovanie paprík často prezentované ako čosi zložité, v skutočnosti stačí iba trocha praxe a pozornosti. Začnite postupne, sledujte, ako sa vašim rastlinám darí, a jemne dolaďujte zálievku či hnojenie podľa potrieb. Papriky vás už za krátky čas presvedčia, že vďaka správnej starostlivosti dokážu rásť doslova ako z vody – alebo skôr ako z vlahy a živín, ktoré im doprajete.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať